Grožis

Ar nerizikuojame pas manikiūrininkę?

Nagų priežiūraNet 65 proc. manikiūro bei pedikiūro paslaugomis besinaudojančių žmonių abejoja, ar jiems šios paslaugos teikiamos tinkamai dezinfekuotais ir sterilizuotais instrumentais. Tai atskleidė šių metų pradžioje tyrimų bendrovės „Norstat LT“ atlikta gyventojų apklausa. Beveik penktadalis apklaustųjų teigė, jog niekada nėra matę, kaip po sterilizacijos išpakuojami nagų priežiūros procedūroms naudojami įrankiai, nors pagal higienos normos reikalavimus, grožio specialistai tai padaryti privalo būtent klientams matant.

Grožio salone galima užsikrėsti ne tik hepatitu, bet ir ŽIV

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro  duomenimis, Lietuvoje šiuo metu veikia 3430 nagų priežiūros paslaugų teikėjai. Anot apklausos rezultatų,  pas šiuos grožio specialistus apsilankoma net keletą kartų per mėnesį. Manikiūro ir pedikiūro paslaugomis daugiau nei 12 kartų per metus naudojosi 18 proc., nuo 6 iki 12 kartų – 29 proc. apklaustųjų.

Atsainus grožio specialistų požiūris į higieną neabejotinai kelia pavojų klientų sveikatai ir net gyvybei. Dirbant tinkamai nedezinfekuotais ir nesterilizuotais instrumentais, galima ne tik sukelti infekcijas, paskatinti pūlinių susidarymą, bet ir užkrėsti tokiomis ligomis kaip hepatitas B, C ar netgi ŽIV. Apklausos rezultatai parodė, kad procedūrai reikalingus sterilius instrumentus klientų akyse išpakuoja vos trečdalis nagų priežiūros specialistų. Net 65 proc. respondentų dvejoja, ar procedūrų metu naudojami instrumentai prižiūrimi tinkamai. Beveik penktadalis jų jaučiasi „visiškai neįsitikinę“.

Reikalavimai griežti, bet laikosi ne visi

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Visuomenės sveikatos saugos kontrolės skyriaus vedėja Ingrida Skridailienė pasakoja, kad grožio paslaugų instrumentai, pažeidžiantys kliento odą ar gleivinę,turi būti prižiūrimi ypatingai. Dalį jų privalu ne tik išvalyti ir dezinfekuoti, bet taip pat sterilizuoti specialia įranga. Po sterilizacijos įrankiai privalo būti išpakuojami klientams matant prieš teikiant paslaugas. Šie griežti reikalavimai galioja instrumentams, kurie naudojami nagų odelėms karpyti, auskarams verti, plaukeliams šalinti, tatuiravimams ir pan. Primenama, kad teikiant grožio paslaugas specialistams taip pat būtina dėvėti vienkartines pirštines.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2016 metais tikrinant grožio paslaugų tiekėjų veiklą, pažeidimai nustatyti penktadaliu atvejų. Net trečdalis šių pažeidimų užfiksuoti dėl netinkamos įrankių dezinfekcijos,  sterilizacijos bei pakartotinai naudojamų vienkartinių įrankių. „Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai periodiškai tikrina paslaugų teikėjus, kaip laikomasi nustatytų reikalavimų. Visgi raginame gyventojus būti budrius ir  stebėti, kaip teikiama paslauga, pasidomėti, ar įrankiai tinkamai dezinfekuoti ir sterilizuoti. Kilus abejonių ar  nesulaukus atsakymo iš paties paslaugų teikėjo, dėl neplaninio grožio paslaugų teikėjų patikrinimo gyventojai gali kreiptis į  atitinkamą  Nacionalinio visuomenės sveikatos centro departamentą pagal apskritį“, – teigia I. Skridalienė.

Nagų priežiūros (manikiūro, pedikiūro) paslaugomis besinaudojančių Lietuvos gyventojų internetinę apklausą 2017 m. sausio mėnesį atliko tyrimų bendrovė „Norstat LT“. Išsiųsta 1300 pakvietimų atlikti apklausą, požiūrį į paslaugų teikimui naudojamų instrumentų priežiūrą pateikė 300 respondentų – 261 moteris ir 39 vyrai.