Ligos

Ar stiklas viskio po darbo – alkoholizmas?

alkoholizmas-kaip-gelbetisĮprastai alkoholizmą siejame su asocialiais arba žemesnio socialinio sluoksnio žmonėmis. Apie tokius sakome, kad neturi valios atsitiesti po užgriuvusių bėdų, negalvoja apie save ir artimuosius. Patys gi užsukame į barą arba klubą atsipalaiduoti ir pasimėgauti brangiais gėrimais „kultūringų“ žmonių draugijoje.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centro priklausomybių psichologė Neringa Bagdonaitė perspėja, jog alkoholį vartojantys nuolat, kad ir nedideliais kiekiais, gali tapti priklausomi, o tai pablogins sveikatą, darbingumą, psichinę būklę bei santykius su artimaisiais. Kaip žinoti, kad prieita pavojinga riba?

„Priklausomybė nuo alkoholio yra lėtinė smegenų liga, kurios pagrindinis požymis –  nenumaldomas noras išgerti, net ir suvokiant neigiamas pasekmes. Ilgai vartojant alkoholį keičiasi smegenų veikla – nuolat šitaip slopinantis aktyvuojasi malonų atsipalaidavimą ir pasitenkinimą suteikiančios smegenų sistemos, o abstinencijos periodu šios funkcijos susilpnėja ir suaktyvėja streso sistemos. Besikartojant priklausomybės ciklams šios smegenų sistemos išsibalansuoja, o nesigydant šie pokyčiai yra nuolatiniai“, – sako priklausomybių psichologė N. Bagdonaitė.

Kas labiausiai rizikuoja?

Psichologė įvardina pagrindines alkoholizmo priežastis. Viena jų – genetika, paveldimumas. Didesnis polinkis į alkoholizmą būdingas atskiroms tautoms. Svarbi ir žmogaus aplinka – alkoholio toleravimas  perimamas iš artimųjų bei draugų. „Gėrimo“ madą formuoja reklama ar popkultūros garsenybės. Tokiai įtakai itin neatsparūs paaugliai ir žemesnę savivertę turintys suaugusieji. Kuo jaunesnis žmogus pradeda vartoti alkoholį, tuo didesnė tikimybė, kad jis taps priklausomas.

Trečioji grėsmę kelianti priežastis, kad alkoholis vartojamas stresui ar nuovargiui malšinti. „Nuolatinį stresą darbe patiriantys verslininkai, vadovai, specialistai nebegali atsiriboti nuo darbų, pluša be atostogų, todėl sutrinka sveikata, didėja psichinė įtampa ir poreikis atsipalaiduoti. Kai alkoholis tampa vienintele atsipalaidavimo priemone, kyla realus priklausomybės pavojus“, – perspėja psichologė N. Bagdonaitė. Ypač pavojinga alkoholį vartoti kartu su vaistais, sergant depresija ar turint kitų psichologinių sutrikimų.

Didesnį polinkį į alkoholizmą turi neurotiški, impulsyvūs, neramūs, stokojantys pasitikėjimo savimi, jautrūs kritikai, nesugebantys išreikšti jausmų, uždari ir vieniši žmonės. N. Bagdonaitė paaiškino, kad ši rizika būdinga ir perfekcionistams, kurie nuolat graužiasi dėl nepasitenkinimo savo pasiekimais.

„Apibūdinant vienu žodžiu, galima pasakyti, kad didžiausią polinkį į alkoholizmą turi nelaimingi žmonės, siekiantys pabėgti nuo neigiamų jausmų ir minčių“, – teigė psichologė.

n-bagdonaiteMoterys įklimpsta greičiau, bet gydosi efektyviau

Įvairiose pasaulio šalyse atlikti tyrimai atskleidė, kad moterys, turinčios aukštąjį išsilavinimą ir gerai apmokamą darbą, suvartoja kur kas daugiau alkoholio nei namų šeimininkės, gyvenančios su partneriu ir auginančios vaikus. Analizė rodo, kad tai lemia ne pats darbo, karjeros faktas (galia, įvertinimas, finansinė nepriklausomybė), o partnerystė ir motinystė.

„Moterų priklausomybė nuo alkoholio dėl fiziologinių ypatumų išsivysto daug greičiau nei vyrų ir sukelia didelius psichikos sutrikimus. Deja, moterys nėra linkusios kreiptis pagalbos į priklausomybės centrus – jų gėdos ir kaltės jausmai kur kas stipresni“, – apgailestavo priklausomybių psichologė. Kita vertus, moterys geriau nei vyrai įsisavina gydymo programas priklausomybių centruose, todėl liga gali būti efektyviai gydoma.

Kaip atskirti buitinį alkoholizmą nuo priklausomybės

Esant reguliariam alkoholio poreikiui, sunku išlikti savikritiškam ir suprasti, kad situacija nebevaldoma. Kreiptis pagalbos būtina, jeigu kankina sunkios pagirios, atsiranda poreikis ryte „pataisyti sveikatą“, išgėrinėjama vis dažniau, trumpėja ir prastėja miegas. Jeigu nubudę imate svajoti apie alkoholį vakare arba, nusprendę nebegerti, pažado neįgyvendinate, galima įtarti priklausomybę. Šia liga sergančius žmones kankina ir neurovegetaciniai sutrikimai, pila prakaitas, daužosi širdis, atsiranda nerimas, beprasmybės ir beviltiškumo jausmas, kuris pranyksta tik išgėrus alkoholio. Akivaizdžios socialinės priklausomybės nuo alkoholio pasekmės – artimųjų priekaištai, pravaikštos darbe, vairavimas išgėrus, nelaimingi įvykiai dėl girtumo.

Kaip įveikti priklausomybę nuo alkoholio?

Alkoholizmas yra pripažintas priklausomybės liga, kurią gydo psichologai ir psichiatrai.

„Pirmiausia problemą reikia pripažinti, o tuomet kreiptis į psichologą“, – teigė N. Bagdonaitė.

Nemažai šios priklausomybės kamuojamų aukštas pareigas užimančių žmonių nėra priimtina grupinė terapija, bet jie gali rinktis kitus gydymo būdus. Liga gydoma medikamentais ir psichoterapija, „12 žingsnių“ programa anoniminių alkoholikų bendruomenėje, kodavimu, hipnoze, taip pat alternatyviosios medicinos metodais. Vienas naujausių veiksmingų alkoholizmo gydymo būdų yra lazerinė terapija ir akupunktūra.

Straipsnį parengė Medicinos diagnostikos ir gydymo centras