Ligos

Ką termometras pasako apie sveikatą?

Jei pakilo temperatūraSveikatos būklę geriausiai apibūdina kūno temperatūra . Tik ją matuojamės per retai – tuomet, kai jau įtariame, kad temperatūra pakilusi, bet nesusimąstome, kad tai  ne visada galime pajusti. Medikai pataria temperatūrą matuotis pajutus bet kokį diskomfortą. Tad apie ką gali perspėti pakitusi kūno temperatūra, kaip dažnai pravartu ją matuotis ir į kokius skaičius būtina atkreipti dėmesį?

Temperatūrą reikia matuotis pajutus bet kokį negalavimą

„Temperatūrą matuoti būtina visada, kai pasijaučiame prasčiau. Prasta savijauta – tai ne tik peršalimo ar gripo simptomai. Tai gali būti ir tam tikros kūno vietos, pavyzdžiui, nugaros skausmas. Antra vertus, didelė temperatūra nebūtinai reiškia rimtą sveikatos sutrikimą. Mat vieni virusai sukelia mažą temperatūrą, tačiau jaučiamės labai prastai, o dėl kitų kūno temperatūra gali pakilti ir iki 38 laipsnių, tačiau  savijauta nebloga, ypač gulint“, – pasakoja Aušra Zaleskienė, klinikos „Privatus gydytojas“ bendrosios praktikos gydytoja.

Susirūpinti reikėtų dėl nuolat svyruojančios ar ilgai besilaikančios nedidelės temperatūros. Ją pajausti įmanoma ne visada, be to,pripratus prie esamos savijautos, ji atrodo normali. Būtent todėl verta periodiškai pasimatuoti kūno temperatūrą – net ir nedaug svyruojanti ar labai menkai pakilusi ar nukritusi temperatūra gali reikšti rimtus sveikatos sutrikimus, dėl kurių būtina kreiptis į medikus.

Per maža temperatūra

„Kūno temperatūrą dažniau pasimatuokite šaltuoju sezonu, kai atakuoja peršalimai ar gripas. Būtent dėl šių ligų dažniausiai temperatūra didesnė : sergant gripu – net iki 40 laipsnių, dėl peršalimo –  gali būti ir vos 37 laipsniai”, – pasakoja Auša Zaleskienė.

Pasak medikės, per maža temperatūra taip pat reiškia sveikatos sutrikimus. Dažniausiai – sutrikusią skydliaukės veiklą, nes būtent ji reguliuoja medžiagų apykaitą ir  kūno temperatūrą.

„Tik termometrai ne visada parodo tiesą, pavyzdžiui – grįžus iš šalto lauko ir iš karto matuojantis. Iš pradžių reikėtų pabūti kambario temperatūroje ir sušilti“, – sako A. Zaleskienė.

Ar mokate matuoti temperatūrą?

„Termometro rodmenys priklauso nuo to, kokiu metu, kokiomis sąlygomis ir kaip matuojate temperatūrą. Svarbu nedaryti to vos parėjus iš lauko ar pasimėgavus karštu dušu.  Matuotis temperatūros po liežuviu vos išgėrus karštos arbatos ar kavos taip pat neverta, o prieš matuojant po liežuviu  kurį laiką nekalbėkite ir pabūkite sučiaupta burna“, – sako Erika Vitkauskienė, „Microlife“ atstovė Lietuvoje.

Pasak E. Vitkauskienės, kiekvieno termometro instrukcijoje rašoma, kokia galima rodmenų paklaida. Į tai verta atkreipti dėmesį. Naujausių technologijų termometrai turi vos vienos dešimtosios  laipsnio paklaidą.

Vienas tiksliausių būdų matuoti temperatūrą rektaliniu būdu, t.y. tiesiojoje žarnoje. Svarbu atkreipti dėmesį, kad kūno ertmėse matuojama temperatūra visada bus kiek didesnė nei matuojant išorėje, pavyzdžiui, pažastyje.