Ligos

Kaip anksti atpažinti Alzheimerio ligą?

Alzheimerio ligaAlzheimerio ligą, naikinančią atmintį ir protinius sugebėjimus, galima suvaldyti, jei ji nustatoma dar ankstyvoje stadijoje, tačiau specialistų teigimu Lietuvoje taip nutinka retai. Mat sergančiųjų artimieji šią ligą laiko senėjimo pasekme.

Kaip atpažinti klastingos ligos pradžią?

Anot Alzheimerio globos ir slaugos įstaigų asociacijos (AGĮA) prezidento Edmundo Jonyno-Koževnikovo, senatvėje stresą sukelia daug faktorių, kurie gali pabloginti psichikos sveikatą, tačiau natūralaus senėjimo padarinius reikia skirti nuo Alzheimerio ligos sukeltos senatvinės demencijos. 

„Pavyzdžiui, natūraliai senstant atminties netenkama gana retai. Žmogus užmiršta tik detales, o ne įvykius. Sergančiam žmogui kitaip – suprastėja orientacija laike ir erdvėje, jis netenka trumpalaikės atminties, sunkiai vykdo elementariausias užduotis, staiga kinta elgesys ir nuotaika“, – aiškina E. Jonynas-Koževnikovas. 

Pasak vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkės Gintarės Krikščiūnienės, sunerimti artimiesiems reikėtų jau tuomet, kai sutrinka senyvo žmogaus trumpalaikė atmintis, pavyzdžiui, sunku įsiminti vardus, arba kai jam pasidaro sunku atlikti įprastas užduotis: naudotis buitiniais prietaisais, užrakinti duris, kai jis pamiršta įprastų daiktų pavadinimus ir pan. Pirmieji Alzheimerioligos požymiai taip pat yra impulsyvumas, dirglumas, nemotyvuotas pyktis. 

„Kaip ir daugelį kitų ligų, Alzeimerio ligą labai svarbu aptikti anksti, tuomet galima efektyviau padėti žmogui. Juolab, kad mokslas sparčiai žengia į priekį ir atranda vis naujus šios ligos gydymo metodus. Tuomet lengviau ir ligonio artimiesiems, kuriems paprastai prireikia daug kantrybės. Beje, susirgti Alzheimerio liga gali net penkiasdešimtmečiai, tad ir šio amžiaus žmonėms reikėtų būti budriems“, – sakė „Camelia“ vaistininkė. 

G. Krikščiūnienė pridūrė, kad vertėtų pasirūpinti šios ligos prevencija. „Įrodyta, kad senatvinę demenciją padeda atitolinti fizinis aktyvumas: patariama vaikščioti ne mažiau kaip po 10 minučių arba nueiti ne mažiau kaip vieną kilometrą tris kartus per dieną. Naudingi mąstymo pratimai, protinė veikla, bendravimas. Taigi vyresnio amžiaus žmonės neturėtų užsisklęsti. Svarbu ir mityba: joje neturi trūkti vitaminų E, C, B6 ir folinės rūgšties, o saikingas kofeino vartojimas gali pagerinti erdvinę atmintį“, – pataria „Camelia“ vaistininkė. 

Alzheimerio liga – viena iš labiausiai paplitusių silpnaprotystės formų, ji pažeidžia smegenis, žmogus praranda atmintį, ypač trumpalaikę, susilpnėja intelektas. Demencija 4 vietoje po onkologinių susirgimų. Šiems sergantiesiems Alzheimerio liga nustatoma dažniausiai. Šiuo metu Lietuvoje Alzheimerio liga serga apie 40 tūkst. gyventojų, pasaulyje – apie 40 mln. Prognozuojama, kad po 20 metų sergančiųjų bus dvigubai daugiau.

10 ankstyvų demencijos simptomų

Prarandama trumpalaikė atmintis (žmogus pamiršta vardus).

Sunkiai atlieka elementarias užduotis (nesugeba užsisegti sagos, neužrakina spynos ir t.t.)

Sunku apsispręsti.

Sutrinka kalba (neaiškus sakinys, netikslūs žodžiai).

Sunku orientuotis laike ir vietoje.

Sutrinka abstraktus mąstymas (nesuvokia laikrodžio, pinigų, čekių prasmės).

Pakinta įpročiai (painioja daiktų vietas: į šaldytuvą padeda piniginę, raktus).

Dažnai kinta elgesys ir nuotaika.

Sumenksta asmenybė (smulkmeniškumas, baimės, konfūzijos, paranoja).

Trūksta iniciatyvos (sutrinka veikla, nesupranta kai kurių žodžių prasmės).