Gydymas

Kaip numalšinti skausmą?

Vaistai nuo skausmoKaip reaguojame į skausmą? Delsiame, kol jis tampa nepakenčiamas, arba griebiamės po ranka pasitaikiusių vaistų? Gydytojai ir vaistininkai pataria pirmiausia įvertinti jo kilmę ir pobūdį, taip pat atsakingai vartoti vaistus. Tik taip skausmą numalšinsime veiksmingai ir saugiai.

Skausmas – pagrindinis simptomas, dėl kurio žmonės kreipiasi į specialistus. Kartais skausmo priežasties negalima nustatyti, skausmas gali būti įvairių susirgimų simptomas. Pavyzdžiui, peršalimas gali sukelti stiprų galvos ir sąnarių skausmą, dispepsija – skrandžio skausmą ir taip toliau“, – sakė „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Jos teigimu, labai svarbu parinkti tinkamus vaistus nuo skausmo: jų gausa nereiškia, kad bet kam visi tinka. „Reikia atsižvelgti į skausmo kilmę, trukmę, intensyvumą, anksčiau vartotus preparatus. Kai vaistus renkamės patys, dažnai darome klaidas. Viena dažniausių – skausmo malšinimas turimais vaistais, pavyzdžiui, analgetikais“, – perspėja G. Krikščiūnienė.

Anot vaistininkės, būtina žinoti, kad analgetikų negalima vartoti, kai skauda skrandį ar pilvą. „Tokiems skausmams malšinti reikia kitų vaistų. Taip pat analgetikai netinka, kai skauda už krūtinkaulio ir skausmas plinta į rankas. Tai – širdies ar kraujagyslių ligų požymiai ir būtina kreiptis į gydytoją. Malšindami skausmą, žmonės dažnai netinkamai dozuoja vaistus, vartoja per dažnai, pamiršta, kad vaistai nesiderina su alkoholiu, taip pat vaistus nuo skausmo vartoja ilgai ir neieško šio negalavimo priežasčių“, – komentavo G. Krikščiūnienė.

Kiti skausmo užklupti žmonės pernelyg ilgai delsia „Dažnai kenčia iki paskutinio lašo ir vaistus nuo skausmo geria tik tada, kai skausmas jau nebepakeliamas. Tada reikia gerokai didesnės vaisto dozės ir būna „sugadinta visa diena“. Vaistus nuo skausmo reikia gerti vos tik jį pajutus. Tada jų reikės daug mažiau, skausmas greičiau praeis. Tai ypač būdinga galvos skausmams“, – sakė „MediCA klinika“ šeimos gydytoja Greta Latakė.

Šeimos gydytoja sako, kad skausmas dažnai yra pirmas organizmo signalas, kad kažkas negerai ir nereikėtų jo ignoruoti. „Pavyzdžiui, nugarą iš pradžių silpnai maudžia, žmogus nekreipia dėmesio, gyvena įprastą gyvenimą, o vieną dieną skausmas tampa stiprus, nebepraeina, pasidaro lėtinis. Nustatome rimtą ligą, skiriame gydymą. Jei žmogus būtų atkreipęs dėmesį iš pat pradžių, pradėjęs mankštintis, pakeitęs darbo ir poilsio įpročius, skausmas būtų nugalėtas ir liga neprogresuotų“, – sako G. Latakė.

Medikės teigimu, jeigu lėtinio skausmo priežastis aiški, dėl vaistų galima pasitarti ir su vaistininku. Jeigu skausmas naujas, ūmus, priežastis neaiški, būtina kreiptis į gydytoją.

„Camelia“ vaistininkų patarimai, siekiantiems numalšinti skausmą: 

Išsiaiškinkite skausmo priežastis. Renkantis vaistus nuo skausmo, kiekvienu atveju būtina atsižvelgti į tai, kokiam žmogui ir kokios kilmės skausmui slopinti jų reikia. Pavyzdžiui, galvos skausmą gali sukelti ne tik migrena ar psichologinė įtampa, bet ir arterinio kraujospūdžio pokyčiai. Tad norint atsikratyti skausmo, visų pirma reikia rasti ir šalinti jo priežastį, o ne simptomus.

Atsakingai vartokite vaistus. Kone visi skausmą malšinantys vaistai turi šalutinių poveikių ar gali pakenkti sveikatai. Pavyzdžiui, aspirinas gali sudirginti skrandžio gleivinę, sukelti opaligę, ibuprofenas – pakenkti inkstams, parecetamolis – pažeisti kepenis. Tad būtina kruopščiai laikytis vaistininkų ar gydytojų rekomendacijų.

Keiskite gyvenimo būdą. Dažnai skausmo priežastis – negalavimai, kuriuos sukelia netinkamas gyvenimo būdas ar nuolatinis psichologinis diskomfortas. Pasistenkite laikytis racionalios mitybos, būkite fiziškai aktyvūs, pakankamai ilsėkitės, išsimiegokite. Sveika gyvensena ir optimizmas gali padėti atsikratyti bet kokio pobūdžio skausmų.

Išbandykite alternatyvas. Skausmą malšina ne tik vaistai. Padeda ir mėgstama muzika. Kaip „priešnuodžius“ skausmui galima rinktis ir natūralius produktus, pavyzdžiui, vyšnios palengvina galvos skausmą, imbieras padeda nuo raumenų skausmo, gvazdikėliai slopina dantenų uždegimą, ciberžolė padeda nuo lėtinio skausmo, česnakų aliejus malšina ausų skausmą.