Oda nieko nepamiršta

Odos vėžys ir profilaktikaRudenį  grįžome į įprastą, dažnai net per greitą gyvenimo ritmą. Dienotvarkėje nauji darbai, planai ir asmeninės užduotys. Tačiau ar į darbų sąrašą įtraukėme profilaktinius vizitus pas gydytojus? „Kodėl mes labiau gerbiame mašinas, jas prižiūrime, griežtai kas dvejus metus atliekame techninę apžiūrą, bet savo sveikatai vis dar skiriame mažai dėmesio?“, – retoriškai klausia Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Dermatovenerologijos centro vadovė prof. dr. Matilda Bylaitė-Bučinskienė.

Po atostogų – vizitas pas gydytoją dermatologą

Profesorė atkreipia dėmesį, kad ruduo – tinkamas metas ne tik atlikti įprastus profilaktinius tyrimus, bet ir apsilankyti pas gydytoją dermatologą: „Kiekvienas mūsų turime odos dėmių ir tai yra visiškai natūralu. Tačiau kartais pigmentinės dėmės gali įspėti apie pavojingą odos ligą, kurios ilgai negydant gali išsivystyti net odos vėžys. Todėl vyresni nei trisdešimties penkerių metų, o ypač mėgstantys pasilepinti saulės voniomis ar soliariumais, kas dvejus metus turėtų profilaktiškai apsilankyti pas gydytoją dermatologą.“

Odos dariniai tikrinami yra greitai, lengvai, o svarbiausia – tai gali išgelbėti gyvybę. „Dauguma gydytojų turi reikiamus įrankius, padedančius atpažinti odos ligas. Prieš dešimtmetį tik vienas kitas gydytojas turėjo tokį diagnostinį įrankį kaip dermatoskopas. Šiandien situacija kitokia. Tad žmonės gali būti ramūs, nes gydytojai ne tik laiku pastebi ligą, bet ir turi galimybes pasiūlyti gana daug  gydymo būdų“, – kalba Dermatovenerologijos centro vadovė.

Diagnostika gerėja – sergamumas auga

Nors ir diagnostikos, ir gydymo galimybės nemažos, odos vėžio ir klastingiausios jo formos – melanomos – daugėja ir liga net jaunėja? Gydytoja atkreipia dėmesį, kad ligą dažniausiai lemia keletas priežasčių.

Pirmiausia profesorė atkreipia dėmesį, kad ultravioletiniai spinduliai ir genetika yra svarbiausi rizikos faktoriai, lemiantys odos vėžį ir melanomą. Keliaudami į saulėtus kraštus galime parsivežti ir ligą. „Privalu žinoti, kad netinkamai piktnaudžiaudami saulės spinduliais tiek tropikuose, tiek kalnuose ar būdami vandenyje rizikuojame, nes oda nieko nepamiršta. Taigi ilgų mėgavimųsi saulėje pasekmės išryškėja gerokai vėliau“, – pabrėžia pašnekovė.

Kita profesorės įvardinta priežastis – vis dar vyraujanti nuomonė, kad kažkas kitas, bet ne pats žmogus turi pasirūpinti savo sveikata, todėl pas gydytojus apsilankoma dažniausiai per vėlai: „Jau aštuonerius metus aktyviai užsiimame švietėjiška veikla, tačiau to neužtenka. Oda yra labai gerai matomas organas, tad galime pastebėti įtartinus jos darinius. Džiugu, kad po truputį daugėja žmonių, kurie suvokia odos vėžio riziką. “

Dermatovenerologijos centro vadovė teigia, kad ir stresas, įtemptas bei greitas gyvenimo tempas taip pat prisideda prie odos vėžio jaunėjimo.

Gydytojai neketina pasiduoti
„Tikime, kad žmonių sąmoningumas, nors ir pamažu, bet didės. Tik svarbu, kad visuomenė žinotų, jog šiandien Lietuvos gydytojų dermatovenerologų žinios, jų pasirengimas, jų galimybės atitinka europinius reikalavimus ir standartus. Turime labai aukšto lygio specialistų, kurie nuolat tobulėja šioje srityje“, – kalba profesorė.
Anot gydytojos, dermatoonkologijos srityje Lietuva yra viena stipriausių iš Baltijos valstybių, tačiau Europos mastu dar reikia pasistengti: „Lietuvos specialistai ne prastesni nei Europos, tik mūsų apimtys mažesnės, nes ir šalis mažesnė. Žinoma, kaip ir kitose šalyse, kartais esame ribojami finansinių galimybių, todėl inovatyviausių gydymo būdų negalime taikyti visiems pacientams. Visgi pažangus gydymas tampa vis prieinamesnis. „