Profilaktika

Paprasti dalykai, kurie padeda išsaugoti regėjimą

Akių bėdosSpecialistų teigimu per pastaruosius dešimt metų Lietuvoje regėjimo sutrikimų turinčių žmonių padvigubėjo. Džiugu, kad daugėja ir tų, kurie rūpinasi regėjimu, profilaktiškai tikrinasi akis ir domisi jų tausojimu.

Higienos instituto sveikatos informacijos centro duomenimis, per 2004-2013 m. regėjimo sutrikimų šalyje padaugėjo nuo 98 iki 216 (tūkstančiui gyventojų). Atitinkamai daugiau nei dvigubai išaugo sergančiųjų toliaregyste ir trumparegyste.

Regėjimo sutrikimai yra viena iš vadinamųjų civilizacijos ligų, kurias skatina neribotas naudojimasis tobulėjančiomis šiuolaikinėmis technologijomis. Ryškios ir netinkamai sureguliuotos dirbtinės šviesos, vakarojimas prie kompiuterio ir televizoriaus, įtemptas darbas ir per trumpas poilsis lemia, kad suaugusiųjų ir vaikų akys pradeda silpti. Jos ima perštėti, parausta, išsausėja ir iki rimtesnės ligos čia pat“, – sako „Camelia“ vaistininkė Gintarė Krikščiūnienė.

Anot vaistininkės, regos sutrikimams turi įtakos ir netinkama akių apsauga vasarą, o dar dažniau – saulėtomis žiemos dienomis. „Ryškiai šviečiant saulei, bet kokiu metų laiku būtina nešioti akinius – šią taisyklę dažnas kažkodėl pamiršta“, – teigė G. Krikščiūnienė.

Vaistininkų tvirtinimu, norint kuo ilgiau išsaugoti stiprų regėjimą, reikia bent kelis kartus per metus pasitikrinti akis. „Vis daugiau žmonių pasinaudoja proga pasitikrinti regėjimą vaistinėse. Tai greitas būdas aptikti problemą, pasitikrinti, ar tebetinka akiniai skaitymui. Dažniausiai susirūpina regėjimo sutrikimų turintys vyresni žmonės. Aktyvios studentų ir moksleivių mamos, kurioms neramu, kad ilgai prie kompiuterių sėdintys vaikai nepatirtų bėdų“, – sakė „Camelia“ vaistininkė.

Specialistai tvirtina, kad tausoti regėjimą gana paprasta. Vienas iš svarbiausių veiksnių, turinčių įtakos akimssveika mityba. Valgant sveikai ir reguliariai bei praturtinant mitybą tam tikrai produktais, galima išlaikyti sveikus akies audinius ir ląsteles.  Ypač naudingos akims karotino turinčios morkos, dėl omega-3 riebiųjų rūgščių – riebios jūrinės žuvys (ypač lašiša), graikiniai ir migdolų riešutai, linų sėmenų aliejus, žalios lapinės daržovės, mėlynės.

Išlaikyti stiprų regėjimą gali padėti ir tinkamai įrengtos darbo ar mokymosi vietos. „Daugelis žino, jog ilgas sėdėjimas prie kompiuterio ar televizoriaus vargina akis, bet retas stengiasi sumažinti šią žalą. Pavyzdžiui, pakoreguoti apšvietimą. Nemaža dalis dirbančiųjų mėgsta akims žalingą prieblandą. Šviesa turėtų sklisti nuo lubų, taip pat pravers stalinis šviestuvas. Sumažinkime kompiuterio ekrano ryškumą ir kontrastą, taisyklingai sėdėkime, nepamirškime pailsėti, pakankamai išsimiegokime“, – pataria ji.

Išsaugoti sveikas akis ar net pakoreguoti susilpnėjusį regėjimą padeda ir specialūs pratimai, kuriuos specialistai pataria atlikti kasdien.

  • Stipriai užmerkite akis 3-5 sekundėms, o vėliau jas staigiai atmerkite. Pakartokite tai 8-10 kartų.
  • Laikydami galvą tiesiai, iš pradžių pažiūrėkite į kairę, vėliau į dešinę. Po to – į viršų ir žemyn. Kartoti 5 kartus.
  • Užmerkite akis ir sukite jas ratu pagal laikrodžio rodyklę, o vėliau – prieš. Pratimą darykite apie 30 sekundžių.

„Tokios kelių minučių atsipalaidavimo pertraukėlės sumažina akies raumenų įtampą ir galėsite mėgautis aštriu regėjimu“, – patarė G. Krikščiūnienė.