Profilaktika

Rankų odai žiemą reikia ypatingos priežiūros

Rankų odaŽiemą stengiamės nesušalti: šilti drabužiai,  žieminiai batai, makiažas slepia  mus nuo šalčio, tačiau dažniausiai per mažai dėmesio skiriame savo rankoms. Gydytojai dermatologai sako, kad rankos žiemą yra viena pažeidžiamiausių kūno vietų ir jas reikia ypatingai prižiūrėti.

Rankų oda ypač plona, joje itin mažai riebalinio sluoksnio audinių. Delnų paviršių dengianti hidrolipidinė plėvelė neturi riebalinių liaukų, todėl neapsaugo nuo šalčio. Klinikos „Grožio chirurgija“ gydytoja dermatologė Natalija Jasaitienė teigia, kad rankų odoje 4-5 kartus mažiau vandens, negu kitose kūno vietose. Todėl šaltuoju metų laiku rankos dažnai išsausėja, šerpetoja ar parausta, todėl jų odą reikia papildomai drėkinti bei maitinti.

Rankų odai padės namų priemonės

Rankos viena iš geriausiai matomų kūno vietų, jos ne tik reprezentuoja žmogų, su jomis paglostome vaiką, apkabiname artimą žmogų, ruošiame maistą. Išsausėjusios ir sudirgusios rankos sukelia ne tik perštėjimą, bet ir diskomfortą. Gydytoja dermatologė tvirtina, kad rankų priežiūra nereikalauja didelių lėšų – užtenka ir namuose esančių produktų. „Pavyzdžiui, nušveisti rankų odą galima kavos tirščiais. Švelniai įtriname ir po procedūros patepame aliejais. Gerai kiekvieną dieną po 15 minučių rankas atgaivinti vonelėje su alyvuogių aliejumi“, – pasakoja N. Jasaitienė.

Gydytoja pataria atkreipti dėmesį į savo rankas atliekant kasdienius darbus. „Valydamos namus su cheminėmis priemonėmis mūvėkite gumines pirštines. Būtinai gerai nusausinkite šlapias rankas, geriausia servetėlėmis, tik nedirginkite rankų odos elektriniu džiovintuvu. Nuplautas rankas reikia patepti kremu, kuris padeda sulaikyti vandenį viršutiniame odos sluoksnyje – epidermyje. Valandą prieš išeinant į lauką, rankas patepkite maitinamuoju kremu. Rankoms ypač naudingi A, D, E vitaminai bei žuvų taukai“, – rekomenduoja N. Jasaitienė. Taigi rinkitės kremus, turinčius šių medžiagų.

Ką daryti, jei rankų oda jau išsausėjo?

„Ypač daug dėmesio rankų priežiūrai žiemą turėtų skirti žmonės, sergantys atopiniu dermatitu, žvyneline, rankų egzema, nes šios ligos ypač suintensyvėja šaltuoju metų laiku. Sulaukus 45-50 metų, prarandamas odos elastingumas, tad odą reikia papildomai maitinti bei drėkinti. Moterų imunitetas ypač susilpnėja nėštumo periodu, tad ir joms labai svarbu tinkamai pasirūpinti savo rankomis“, – teigia gydytoja dermatologė.

Jei rankos ima skilinėti, atsiranda bėrimai ir kraujosruvos, verta gerokai sunerimti. Jeigu minėtieji požymiai nedingsta per 2-3 savaites, geriausia kreiptis į gydytoją dermatologą. Kartais prireikia ir vaistų.