Santariškių klinikų vadovas K. Strupas apie sveikatą

Profesorius Kęstutis Strupas.Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje vis daugiau žmonių rūpinasi savo sveikata ir profilaktika – daugiau lietuvių reguliariai sportuoja,  renkasi sveikesnę mitybą arba tiesiog aktyvesnį gyvenimo būdą. Tačiau gyvenimas didmiesčio tempu kitiems atrodo sunkiai suderinamas su sveika gyvensena. Ar gali patys miestai tapti draugiškesni sveiką gyvenimo būdą pasirinkusiems miestiečiams ir kaip šiame kontekste atrodo Lietuvos sostinė – apie tai kalbamės su mediku, akademinės visuomenės atstovu ir VUL Santariškių klinikų vadovu akademiku profesoriumi Kęstučiu Strupu. Pasak jo, sąlygos sportui ir aktyviam laisvalaikiui mieste akivaizdžiai gerėja.

Pone Kęstuti, ko, Jūsų manymu, reikia, kad žmonės galėtų tinkamai rūpintis savo sveikata? Ar Vilnius tai turi?

Dažniau keliaujantiems po pasaulį ir ypač kitų šalių sostines, turbūt teko pastebėti, kad užsienyje daugiau  dviračių takų. Kita vertus, pastebime, jog situacija Vilniuje palaipsniui gerėja: kiek žinau, jau parengti dviračių takų plėtros projektai, sėkmingai gyvuoja oranžiniai dviračiai.

Antras dalykas – sporto aikštynai. Norintiems žaisti futbolą, krepšinį ar tenisą, tokių vietų miesto centre trūksta. Visi aikštynai telkiasi kažkur šalia miesto arba jo pakraštyje. Nors jų daugėja ir kokybė gerėja, o patys aikštynai – sparčiai didėja, jų vis dar trūksta.

Kokios sveikatingumo, ligų prevencijos bei profilaktikos permainos per pastaruosius metus įvyko Vilniuje?

Vienas iš pagrindinių pokyčių – sveika gyvensena tampa mada. Dėl to turime padėkoti miesto valdžiai, kad ji skatina įvairaus amžiaus žmones sportuoti bei domėtis sveiku gyvenimo būdu. Džiugu, jog mieste daugėja maratonų bei pusmaratonių, auga nemokamų mankštų skaičius, o visų šių sveikatinimo iniciatyvų Vilniuje organizatorius yra savivaldybės finansuojama VšĮ „Sveikas miestas”. Tai – tikrai reikalinga, nes tik tokios iniciatyvos skatina žmones įsitraukti į sportą ir aktyvų gyvenimą.

Kiek žmogui reikia skirti laiko savo sveikatos profilaktikai, sportui? Kur geriausia sportuoti?

Nustatyto laiko nėra, bet reikia tiek, kiek leidžia ir nori jo organizmas. Vietą reikia rinktis pagal tai, kokį sportą žmogus mėgsta. Griežtos kontrolės nėra. Svarbu, kad žmogus sportuotų ir jaustųsi laimingas bei patenkintas. Tai neturėtų būti prievolė ar kančia.

Kur geriausia sportuoti vilniečiams žiemą?

Svarbiausia – sportuoti nuolat, o ne vieną kartą per metus. Vietą renkamės pagal tai, kur gyvename. Pavyzdžiui, aš renkuosi žiemos sporto malonumus Verkių parke, prie Žaliųjų ežerų. Dabar Vilniuje puikios sąlygos sportuoti žiemą atnaujintoje Liepkalnio slidinėjimo trasoje. Kaip medikas, galiu pasidžiaugti, kad valdžia galvoja apie aktyvų gyvenimą ir žiemą.

Ar teigiami pokyčiai matyti kalbant apie Santariškių klinikų pacientus?

Statistinio tyrimo neturime, tačiau teko pastebėti, kad vilniečiai pradėjo labiau rūpintis savo sveikata. Be to, sportuojantys žmonės gali lengviau pamiršti rūpesčius ir problemas, aktyviau kovoti su stresu. Moksliškai įrodyta, kad sportuojantys žmonės rečiau serga širdies ir kraujagyslių ligomis. Sportas gerina medžiagų apykaitą, gera antsvorio profilaktika.

Ar sportas gali užkirsti kelią ligoms, dėl kurių vėliau tektų kreiptis pagalbos į medikus?

Visu šimtu procentų taip. Sportas gerina imuninę sistemą, todėl greičiau galime susidoroti su užpuolusiomis ligomis arba jų visai išvengiame.