GydymasLigos

Sloga – ne tokia paprasta, kaip atrodo

Young Woman Sneezing into a HandkerchiefNors sloga atrodo nerimta liga, varvanti ir užsikimšusi nosis gali gerokai pabloginti savijautą ir sukelti sunkesnę ligą. Vaistininkų teigimu, ypač pavojinga netinkamai gydoma sloga. Pavyzdžiui, pernelyg ilgai vartojant lašus nuo slogos, galima „užsidirbti“ ne tik dar didesnę slogą, bet ir patekti pas chirurgą.

Sloga – populiarus paprasto peršalimo simptomas, kurį paprastai sukelia viršutinius kvėpavimo takus atakuojantys virusai, o jų šaltuoju metų laiku netrūksta. Tinkamai gydoma sloga nepavojinga, tačiau nekreipdami į ją dėmesio, galime prisidaryti didesnių problemų“, – sakė „Camelia“ vaistininkė Jūratė Švarcaitė.

Anot jos, pavojingiausia purškiami ar lašinami į nosį vaistų sukelta sloga. „Kartais žmonės piktnaudžiauja nosies gleivinę sutraukiančiais lašais. Šie vaistai veiksmingai gydo trumpalaikę slogą, tik jeigu juos vartosime ilgiau nei penkias dienas, gali išsivystyti priklausomybė: išsausėja nosies gleivinė ir atsiranda vadinamoji medikamentinė sloga. Kitaip tariant, vaistas pats ima skatinti slogos simptomus. Tokios slogos pasekmės gali būti liūdnos, gali prireikti ir gydytojo.

Vaistininkės teigimu, žmonės dažnai teiraujasi, kiek kartų sirgti sloga yra normalu. „Sloga, kurią sukelia peršalimo virusas vidutiniškai kiekvienas mūsų susergame vieną ar du kartus per metus. Vaikai sloguoja dažniau – keturis – šešis kartus per metus. Žinoma, slogą gali sukelti ir alergija, tuomet ji trunka tol, kol kontaktuojame su alergenu. Pavyzdžiui, žiedadulkėms jautrūs žmonės, gali sloguoti visą augalų žydėjimo laikotarpį“, – sakė vaistininkė.

Pasak J. Švarcaitės, paprastai sloga trunka nuo trijų iki septynių dienų, jei negalavimas tęsiasi iki keturių savaičių, galima įtarti sinusitą. „Sinusitą taip pat išduos nosies gleivių spalva ir konsistencija, galvos skausmas, kuris sustiprėja palenkus galvą. Net 70 proc. sinusitas yra virusinės kilmės, retesniais – bakterinės, kuriam gydyti gali prireikti antibiotikų. Bet kokiu atveju, įtarus sinusitą, gydytis patiems nepatartina, geriausia kreiptis į specialistus, atlikti kraujo tyrimus“, – tvirtino vaistininkė.

Specialistai atkreipia dėmesį, kad užpuolus slogai, svarbiausia laikytis nosies higienos, t.y., plauti nosies ertmę jūros vandeniu. „Jei nosis užgulusi, sekretas tirštėja, nosis varva ir savijauta prasta, tai signalas, kad reikia imtis papildomų priemonių. Tinkamą priemonę pagal slogos tipą padės išsirinkti vaistininkas. Užklupus peršalimo sukeltai slogai, taip pat rekomenduojama vartoti eterinius aliejus, sausuosius ekstraktus, kurie dezinfekuoja kvėpavimo takus, skatina viršutinių kvėpavimo takų gleivinės valymąsi. Tuomet greičiau pasveiksite ir išvengsite komplikacijų“, – kovos su sloga būdai dalinosi J. Švarcaitė.

Anot vaistininkės, sloga yra peršalimo simptomas, kurį sukelia kvėpavimo takus atakuojantys virusai, o šiuo metu nemažai žmonių serga ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis.