Ligos

Stuburo skausmas – įkyrus ir paslaptingas

Kodėl skauda nugarąApatinės nugaros dalies (juosmens ir kryžmens) skausmą patiria dauguma žmonių. Dažniausiai aštrūs juosmens skausmai praeina per porą savaičių, bet dalis žmonių juos patiria nuolat. Nugarą skauda ir yra vaikams –iki lytinio brendimo ir paaugliams.

Skausmas – vienas svarbiausių simptomų

Skausmas yra pats svarbiausias visų kaulų ir raumenų sistemos susirgimų simptomas. Ilgai trunkantis arba intensyvus ir dažnai besikartojantis jis labai pablogina gyvenimą, sutrikdo miegą, sumažina darbingumą. Dėl stuburu skausmų dažniausiai kreipiamasi į gydytoją, tai dažna neįgalumo priežastis.

Mokslinėje literatūroje nugaros skausmais dažniausiai vadinami skausmai, jaučiami juosmens ir kryžmens srityse (sritis tarp apatinių šonkaulių ir uodegikaulio), stubure ar šalia stuburo esančiuose audiniuose bei organuose. Tačiau daugelis specialistų prie nugaros skausmų priskiria dar ir kaklo bei pečių skausmus ir krūtininės stuburo dalies skausmus.

Nugaros skausmą gali sukelti paties stuburo struktūrų patologija (vadinamasis vertebrogeninis skausmas) ir kitų greta esančių organizmo audinių bei struktūrų pažeidimas (pavyzdžiui, vidaus organų, arba viscerogeninis, skausmas), tačiau jis daug retesnis. Tiesą sakant, kaklo, nugaros ar juosmens skausmas nėra liga, o tik nemalonus simptomas, kuris dažniausiai būna ūmus, vienoje vietoje arba išplitęs ir apriboja galimybę mankštintis, dirbti ar net judėti. Taip pat šie skausmai skirstomi į ūmius (trunka iki 6 sav.), poūmius (trunka 6–12 sav.), besikartojančius ir lėtinius (trunka daugiau nei 12 sav.).

Kodėl skauda stuburą ir ar galima šio skausmo išvengti?

Žmogaus kaulų ir raumenų sistema nėra pritaikyta ilgai dirbti vienoje padėtyje, pavyzdžiui, sėdint ar stovint. Dėl nuolatinės judėjimo stokos žmogus pavirto iš Homo sapiens į Homo sendins, t. y. iš mąstančio žmogaus į sėdintį. Yra išmatuota, kokioje kūno padėtyje stuburo tarpslanksteliniai diskai labai apkraunami: gulint ant nugaros – mažiausiai, stovint 3–4 kartus daugiau, sėdint – 5–6 kartus, šiek tiek pasilenkus pirmyn – 6–8 kartus, o keliant 20 kg svorį tiesiomis kojomis – net 14–16 kartų daugiau.

Darbe atliekant nesudėtingus, bet daug kartų pasikartojančius veiksmus, ilgai būnant nepatogioje padėtyje (pavyzdžiui, blogai įrengta darbo vieta – netinkamas kėdės ar stalo aukštis, kompiuterio klaviatūra ir pelė netinkamame aukštyje ir pan.), netaisyklingai keliant ar nešant sunkius daiktus, dažnai kilojant ar nešiojant sunkius, didelius ir nepatogius nešti daiktus ar atlikus staigų ir nekoordinuotą judesį gali atsirasti kaulų ir raumenų sistemos pažeidimų. Todėl dažnai vargina galvos, kaklo, pečių ir juosmens skausmai.

Tyrimais yra nustatyta, kad kaklo, pečių ir rankų skausmas, tirpimas, šalimas ir kt. tiesiogiai priklauso nuo darbo valandų skaičiaus ir statinės kūno padėties. Darbe patirtos stuburo traumos, didelis darbo tempas, rankų darbas ir dideli fiziniai krūviai yra gana svarbios nugaros skausmo priežastys. Bet jo nėra vienintelės.

Daugėja mokslinių tyrimų, patvirtinančių kaklo, nugaros ir juosmens srities skausmų ryšį su rūkymu, nutukimu, moteriška lytimi, depresijomis, stresu, įtampa ir nepasitenkinimu savo darbu, bloga socialine ir ekonomine padėtimi, genetiniais veiksniais, prastesniu išsilavinimu, panašaus pobūdžio skausmais šeimos istorijoje ir kitais veiksniais. Tačiau kiti moksliniai šaltiniai tiesioginio nugaros skausmų ryšio su depresija ir kitomis psichikos patologijomis nepatvirtina. Taip pat nemažai mokslinių šaltinių nepatvirtina tiesioginio ryšio tarp nugaros skausmų ir rūkymo (todėl jis įvardijamas tik kaip „silpnas“ rizikos veiksnys).

Nugarą ir kaklą gali imti skaudėti labai anksti, netgi vaikams nuo 8–10 metų. Ypač jie padažnėja paauglystėje.

Yra mokslinių tyrimų, įrodančių vaikų ir paauglių nespecifinių stuburo kaklo (kartu ir peties), krūtinės ir juosmens skausmų priklausomybę nuo žemos šeimos socialinės ir ekonominės padėties, rūkymo, nutukimo, ilgo sėdėjimo (daugiau nei 3 valandas per parą) prie kompiuterio, televizoriaus, nuo nepatogios kompiuterio ekrano, pelės bei klaviatūros padėties ir su kitomis priežastimis. Keli tyrimai patvirtino, kad reikšmės turi mokyklinės kuprinės svoris (ypač kai jis viršija 20 proc. vaiko kūno svorio). Be to, skausmui įtaką daro kuprinių nešiojimo būdas, kaip svoris paskirsto kuprinės viduje. Dažniau kaklą, nugarą bei juosmenį skauda merginoms, didesnį kūno masės indeksą turintiems vaikams.  Tačiau nėra jokių mokslinių įrodymų, kad stuburo deformacijos (pavyzdžiui, skoliozė) gali kilti tik dėl kuprinės, nors neigiamos įtakos tam gali turėti.

Moksliniai duomenys patvirtina, kad vaikai ir paaugliai, kurie kentė nugaros skausmus, ir suaugę turi didesnę tikimybę turėti šią sveikatos problemą. Būtina prisiminti, kad vaiko ir paauglio kuprinės svoris neturėtų viršyti 10 proc. jo kūno svorio. Taip pat vaikystėje ypač svarbus tinkamas darbo ir poilsio režimas, fizinis aktyvumas (3 privalomų kūno kultūros pamokų mokykloje tikrai per mažai), kuris padėtų stiprinti liemens ir pečių juostos raumenis, taisyklinga laikysena. Laikysena priklauso nuo įvairių veiksnių: genetinių veiksnių, fizinio pajėgumo, kūno sudėjimo ir vyraujančių emocijų.

Nors, kaip jau minėta, vaikų bei paauglių nugaros ir juosmens skausmai yra dažna medicininė problema, tačiau rimtų sveikatos sutrikimų aptinkama retai. Dažniausiai diagnozuojamas vadinamasis nespecifinis nugaros skausmas, nugaros raumenų spazmai, o stuburo krūtinės ir juosmens dalies skoliozė, degeneraciniai stuburo pakitimai, tarpslankstelinių diskų išvaržos, spondilozės, stuburo vystymosi sutrikimai pasitaiko daug rečiau.

Diagnostika

Dažniausiai neįmanoma nustatyti tą vienintelę skausmo priežastį ir tenka išskirti kelias realiausias. Pagal vienus šaltinius, 80 proc. vyrų ir 60 proc. moterų, vyresnių nei 50 metų amžiaus, turi degeneracinių stuburo pakitimų, bet nejaučia skausmų. Pačią didžiausią kaklo, krūtinės ir juosmens skausmų dalį sudaro vadinamieji nespecifiniai skausmai, kai nepavyksta tiksliai nustatyti ligos. Gydant jie dažniausiai praeina per 4–6 savaites. Kai kuriuose moksliniuose straipsniuose teigiama, kad toks nugaros skausmas sudaro net 90 proc., todėl kyla sunkumų gydant.

Dažniausiai pasitaikantys stuburo susirgimai: degeneracinės stuburo diskų ligos, diskų išvaržos ir iškritimai, smulkiųjų stuburo sąnarių artropatijos, spondilolizė ir spondilolistezė, stuburo kanalo stenozė, tarpšonkaulinė neuralgija, radikulopatijos ir kitos.

Taigi įvairūs nugaros skausmai yra sudėtingas sutrikimas (susirgimas), susijęs su socialiniais, ekonominiais, psichologiniais veiksniais ir sveikatos būkle, o jų priežastis galima nustatyti tik itin nuodugniai ištyrus. Kaklo ir nugaros skausmai yra didžiulis iššūkis šiuolaikinei medicinai – kartais tai panašėja į nuolatinę kovą su neįveikiamu priešu, kuris tai atsiranda, tai vėl nežinia kur pradingsta.

Pagal  Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro skyriaus vedėjo pavaduotojo Remigijaus Zumero parengtą mokslinių straipsnių apžvalgą