Ligos

Dažnas persirgto gripo pėdsakas – miežis

Baigiantis gripo epidemijai daugėja žmonių, sergančių miežiu. Respublikinės Šiaulių ligoninės Akių ligų skyriaus vedėja, gydytoja oftalmologė Danutė Merkelytė prisimena laikus, kai net nebūdavo vaikų, sergančių šaltuoju miežiu, o per pastaruosius du dešimtmečius tiek vaikams, tiek suaugusiems ir ūmių ir šaltų miežių, gydomų operaciniu būdu – vis daugiau.

Trys skirtingos miežio rūšys
Miežis tai yra voko krašto riebalinių liaukų arba kremzlės liaukų uždegimas. Pasak akių ligų gydytojos D. Merkelytės, tai yra giliųjų voko dalių uždegimas, o ne paviršinis, kaip gali atrodyti.

Paprastai skiriami išorinis miežis, vidinis ir šaltas miežis. Išorinis ir vidinis miežis yra ūmūs dariniai, kurie atsiranda staiga, jie skausmingi, akys patinsta, būna išskyrų. Šios ligos vystosi greitai ir žmogui labai nemalonios.

Kitoks yra šaltas miežis. Jis atsiranda labai iš lėto,  iš pradžių galima net nepajusti, tik apčiuopti, kad voke atsirado kažkoks sukietėjimas. Šis darinys gali atsirasti po ūmaus miežio, taip pat ir visiškai savaime. Augdamas šaltas miežis susikuria aplinkui kapsulę, dėl kurios visi susilaikę skysčiai negali ištekėti iš akies. Tada dažniausiai tenka daryti operaciją, nes reikia kapsulę prapjauti ir išskyras pašalinti.

Anot akių ligų gydytojos D. Merkelytės, kai susiformuoja šaltas miežis, paprastai skiriami ir antibiotikai, o gydymas gali trukti apie mėnesį. Bet jei dar nesirezorbuoja ir susiformuoja kietas darinys, kuris ne tik matomas, trukdo, bet ir sukelia akies graužimą, perštėjimą, nemalonius pojūčius. Tada jau reikalinga miežio šalinimo operacija. Pasak gydytojos, paprastai operacija būna labai veiksminga ir pacientas jau kitą dieną būna darbingas. Apie savaitę dar turi vartoti vaistus, ir ilgai užsitęsęs procesas labai greitai pasibaigia.

Priežasčių miežiui augti– daug
Ant akies voko kylantį miežį žmogus netrunka pajusti. Oftalmologė D. Merkelytė sako, kad pirmiausia pastebimas akies paraudimas. Atsiranda ir išskyrų, skausmingas infiltratas. Pagrindinis bet kurio miežio požymis –sukietėjimas. Tik kai miežis ūmus, šis darinys skauda, o jeigu lėtinis – šaltas miežis, nėra skausmo, tik sukietėjimas.

Deja, priežastys ne visada yra nustatomas. Pagrindinės jų yra įvairos infekcinės ligos, miežis gali iškilti ir persirgus gripu. Svarbiausia ligos priežastis – nusilpęs imunitetas. Miežis gali iškilti  ir persirgus įvairiomis ligomis, organizmui pritrūkus vitaminų. Priežastis gali būti psichologiniai išgyvenimai, atsiradę dėl stresinių situacijų pasikeitus gyvenimo sąlygoms, pakeitus darbą.

„Dar vienas veiksnys – kitos ligos. Pirmoje vietoje – cukrinis diabetas. Ši liga ir imunitetą sumažina, ir sukelia įvairius uždegiminius susirgimus: akių, odos“, – sako akių ligų gydymo specialistė.

Miežio sukėlėjas yra bakterija – auksinis stafilokokas. Dar viena priežastis – akių vokų ligos. Tai lėtinės ligos, viena kurių blefaritas – dažna lėtinė uždegiminė vokų krašto liga, kuria gali sirgti ir vaikai, ir suaugusieji. Šiai ligai būdingi paūmėjimo ir remisijos periodai. Nors negalavimas nėra išgydomas, tačiau nemažai priemonių padeda kovoti su ligos simptomais. Voko krašto uždegimas gali būti lėtinis, nieko nepažeisti – tik šiek tiek papleiskanoja vokai, atsiranda mikrožaizdelių. Bet per tokius mikroįtrūkimus  į organizmą patenka stafilokokas ir sukelia stipresnį uždegimą. Tai pagrindinė šios nemalonios ligos priežastis.

Gydymas gali būti ilgas ir varginantis
Dauguma žmonių, iškilus miežiui, laukia, kol jis praeis, arba imasi gydytis patys.
„Visaip žmonės tą miežį gydo – vienas liaudiškas būdas ramunėlių arbatos kompresai. Bet jokių šlapių ir šiltų kompresų negalima dėti, nes tai padės miežiui plisti, gali išprovokuoti labai didelius akių ir junginės paburkimus“, – įspėja orftalmologė D. Merkelytė ir  pačiomis pirmosiomis miežio pasirodymo dienomis pataria sausą šildymą. Tinka paprasčiausias išvirtas kiaušinis, tik nereikia labai karšto. Į audinį įvyniotu kiaušiniu pašildykite akį 10-15 minučių. Šilumoje greičiau susiformuoja miežis, greičiau pratrūksta ir pradeda gyti. Bet pratrūkus tokių procedūrų nebereikia.

Kai miežis sukelia skausmą, pakyla temperatūra arba plinta, būtina kreiptis į šeimos gydytoją. Tačiau jei per 3-4 dienas negerėja, audiniai toliau tinsta, miežis didėja ir formuojasi pūlinys, būtina pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje pasidaryti kraujo tyrimą: bendrą ir dėl cukraligės, bei gauti siuntimą oftalmologo konsultacijai.
Gydytojas skiria gydymą, pagal miežio išsivystymo stadiją. Jei tai yra pradžia ligos, gali pakakti ir antibiotikų lašų.

Bet jei miežis išplitęs, formuojasi pūlinys ar pakyla temperatūra, padidėja limfmazgiai, būtina ir bendrinė antibiotikų terapija. O jeigu dar per 3-4 dienas nepratrūksta, kaupiasi pūlinys, gali tekti jį pašalinti chirurginiu būdu. Po operacijos gijimas yra greitesnis.

Tiems pacientams, kuriems pastebėti vokų pakitimai, pleiskanojimas ar net lėtinis blefaritas, vokus reiktų labai  prižiūrėti, valyti, laikytis higienos, neliesti akių nešvariomis rankomis, netrinti, nebūti pridulkėjusiose patalpose. Gydytoja oftalmologė pataria naudoti specialias vienkartines servetėles.

Norint išvengti šios ligos, patariama vartoti daugiau vitaminų, ypač B grupės, sveikai maitintis. Tačiau jei miežio nepavyko išvengti, ypatingai jei užklupo ūmus miežis ir jau formuojasi gelsva viršūnėlė, jokiu būdu negalima spausti, trinti, pradurti, nes infekcija gali išplisti ne tik į vokus, bet ir į akiduobę. Jei miežis ūmus ir nepadeda naminės priemonės, reikia kreiptis į medikus. Būna ir taip, kad miežis negyja ir pereina į šaltą miežį, tada neišvengiama operacija.

Pasitaiko ir šios ligos komplikacijų. Gydytoja oftalmologė Danutė Merkelytė pastebi, kad dažniausia komplikacijų priežastis silpnas imunitetas. Miežis pradeda plisti: gali atsirasti du, ir trys dariniai, net plinta į odą. Tada skiriama antibiotikų. Komplikacijos gali sukelti higienos nesilaikymas, miežio trynimas, bandymas pradurti ar netinkamas gydymas. Tada susidaro net pūlinys, kuris iš giliųjų audinių gali pereiti ir į akiduobę. Tad savigydos, pasak gydytojos, geriau vengti, o pradėjus gydymą laikytis specialisto rekomendacijų.