Psichologija

Mados psichologija: ką apie Jus pasako drabužiai?

Kiek iš tikrųjų galvojate apie aprangos pasirinkimą? Dauguma drabužius skirsto į darbo, laisvalaikio arba šventinius. Bet ar žinojote, kad nekaltas veiksmas, pavyzdžiui, apsiauti sportbačius, inicijuoja daugybę psichologinių procesų? Tai tiesiogine prasme pakeičia Jūsų nuotaiką, jausmus, elgesį ir net kognityvinius gebėjimus.

Mados psichologija susijusi su kultūra, simbolika, neurologija, seksualumu ir daugeliu kitų žmogiškosios patirties aspektų. Ji daro daugialypę įtaką mūsų elgesiui: savęs suvokimui, kitų reakcijai į mus, pasitikėjimui savimi ir savigarbai. Žemiau pateikiame klausimus, kurie padės geriau tai suprasti:

  • Ar rengiatės taip, kad atitiktumėte socialines normas, ar norėdami pasipriešinti joms?
  • Ar drabužiai parodo kitiems Jūsų vertybes ir įsitikinimus?
  • Ar tai, ką dėvite, yra kultūrinio identiteto išraiška?
  • Ar drabužiai sustiprina tradicinius lyčių vaidmenis ir lūkesčius, ar juos paneigia ir griauna?

Šiems reiškiniams apibūdinti mokslas netgi turi atskirą pavadinimą – enclothed cognition (liet. aprengtas suvokimas). Jis ir apibūdina, kaip dėvimi drabužiai veikia elgesį, požiūrį, asmenybę, nuotaiką, pasitikėjimą savimi ir net tai, kaip bendraujame su kitais. Kviečiame pasinaudoti savo garderobu geresniam savęs supratimui ir, prireikus, pakeisti jį norima linkme.

Ar egzistuoja bloga apranga?

Nėra vieno drabužio ar stiliaus, dėl kurio žmogus būtų sėkmingas. Tačiau istorija atliko nemažą darbą – šiai dienai visuomet galime rinktis klasiką. Ji išliko per amžius. Ji tinka įvairiems amžiaus tarpsniams ir kūno tipams. Įsigykite keletą klasikinių drabužių, jei spintoje jų dar nėra. Lietuviškas prekės ženklas TEXTILITE kuria moterų pamėgtus modelius.

Kita vertus, viskas, kas atrodo taip, tarsi neskyrėte tam laiko ar nedėjote pastangų, atrodys prastai. Blogiausi drabužiai yra tie, kuriais bandoma panaikinti, ignoruoti ar paslėpti, kas iš tiesų esate. Arba tie, kuriuos įsigijote ne pagal savo kūno formas.

Koks yra socialinis drabužių vaidmuo?

Vakarų pasaulis drabužius mato kaip ekonominį ir socialinį rodiklį. Nėra oficialių rangų ženklų, tokių kaip kastų sistema ar aristokratija, – teigia klinikinė psichologė dr. Jennifer Baumgartner. Nesvarbu, ar mums tai patinka, ar ne, vertinimas yra mūsų visuomenės dalis. Žmonės priima dalinį sprendimą apie Jus per pirmąsias 8 sekundes nuo susitikimo.

Tinkami drabužiai gali padėti mums atsidurti ten, kur norime būti. Galbūt esate girdėję: apsirenkite taip, tarsi dirbtumėte tokį darbą, kokio trokštate. Ir tai iš tikrųjų veikia! Jei apsirengsite taip, tarsi jau dirbtumėte norimą darbą, žmonės pradės natūraliai Jus matyti vertus tokių pareigų.

Ką drabužiai sako apie Jus?

Šiaurės vakarų universitetas atliko tyrimą, kuriame buvo nagrinėjama sąvoka enclothed cognition. Tyrėjai ataskaitoje ją apibrėžia kaip sistemingą drabužių įtaką psichologiniams procesams. Tiksliau, ką drabužiai sako Jums, o ne apie Jus. Ir kaip dėl Jų jaučiatės.

Tyrėjai dalyviams išdalino standartinius baltus laboratorinius chalatus. Vieniems sakė, kad tai gydytojo chalatas, kitiems – dailininko. Visi dalyviai atliko tą pačią užduotį. Tie, kurie manė dėvintys gydytojo chalatą, buvo atidesni ir dėmesingesni užduočiai.

Šie psichologiniai pokyčiai priklauso nuo simbolinės reikšmės, kurią priskiriame skirtingiems drabužių tipams. Jei dėvime drabužius, kurie simbolizuoja intelektą, jaučiamės protingesni. Jei pasirenkame valdžią simbolizuojančius rūbus, jaučiamės viršesni.

Tyrimas patvirtina idėją, kad turėtumėte rengtis ne taip, kaip jaučiamės, o taip, kaip norisi jaustis. Kokie drabužiai leidžia jaustis galingiems? Seksualiems? Kontroliuojantiems situaciją? Atminkite, kad rūbai, kuriuos renkatės, siunčia žinutę ne tik aplinkiniams, bet ir Jums patiems.

Spalvų psichologija

Raudona, geltona, mėlyna… Kuri atitinka Jūsų būseną? Kuri gali priversti Jus jaustis geriau? Spalvų psichologijos žinojimas padės prisidėti prie savo savijautos reguliavimo. Pasak The Science of People, šios penkios spalvos siunčia tam tikras žinutes:

  • mėlyna: ištikimybė, stabilumas, ramybė;
  • raudona: tvirtumas, aistra, intensyvumas;
  • geltona: gyvybingumas, užsidegimas, optimizmas;
  • žalia: gijimas, sėkmė, viltis;
  • juoda: galia, paslaptingumas, profesionalumas.

Spalvą drabužiams rinkitės pagal tai, kokią nuotaiką norite jausti ir kokią norite, kad jaustų kiti. Pavyzdžiui, kai apima pyktis, tačiau siekiate nurimti, užsidėkite mėlynos spalvos drabužį.

Partnerio turinys