Erkinio encefalito užkratas plinta per pieną

Pouring milk in the glass on the background of nature.
Pouring milk in the glass on the background of nature.

Lietuvoje daugėja per nevirintą pieną erkiniu encefalitu užsikrėtusių gyventojų. Nors dažniausiai ligos užkratas plinta per ožkos pieną, medikai įspėja gyventojus atidžiai rinktis bei apdoroti ir karvės pieno produktus.

Birželio mėnesį Kaune ligoninėje buvo gydomi 3 asmenys, galimai erkiniu encefalitu užsikrėtę vartodami nepasterizuotą ožkų pieną. Ožkos pieno produktai buvo perkami iš Lazdijų rajono ūkininko. Molėtų rajone erkiniu encefalitu susirgo 3 vieno kaimo gyventojai ir 1 asmuo, atvykdavęs į svečius. Epidemiologinio tyrimo metu išaiškinta, kad visi jie vartojo termiškai neapdorotą tos pačios ožkos ir karvės pieną. Manoma, kad susirgimai galėjo išplisti vartojant erkinio encefalito virusu užkrėstą pieną.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro specialistai dar kartą primena, vartoti tik pasterizuotą arba virintą karvių, ožkų pieną ar jo produktus.

Erkinis encefalitas – arboviruso sukeliama liga – klasikinė gamtinė židininė infekcija. Šią ligą platina Ixodes genties erkės (I. ricinus,I. persulcatus) kraujo siurbimo metu. Galima užsikrėsti ir  per nepasterizuotą, infekuotą erkinio encefalito virusu (EEV), ožkų ar karvių pieną, nors tai retai pasitaiko. Virinant pieną EEV žūsta per 2 minutes, veikiant 70 ºC temperatūrai – per 5 minutes.

Erkinio encefalito virusas sukelia virusinę centrinės sistemos ligą, kuri plačiai paplitusi Rytų Europoje ir Azijoje. Pastaraisiais metais stebimas sergamumo šia liga padidėjimas.

27261b83gzndz18Uogavimo ir grybavimo metu  būtina prisiminti, kad Lietuvos miškuose ir parkuose gausu erkių ir kiekvienas asmuo turi žinoti, kaip išvengti erkės įsisiurbimo ir erkių platinamų ligų. Veiksmingiausia erkinio encefalito profilaktikos priemonė – skiepai, tačiau nereikia pamiršti ir tinkamos aprangos.

„Einant į mišką, reikėtų apsivilkti šviesiais drabužiais: viršutiniai drabužiai turėtų būti ilgomis rankovėmis, kurių rankogaliai gerai priglustų prie riešo; kelnių klešnių apačia taip pat turėtų būti gerai prigludusi prie kūno. Galvą patartina apsirišti skarele arba užsidėti garai priglundančią kepurę, gobtuvą. Repelentais reikėtų apruošti atviras žmogaus kūno vietas (veidą, kaklą, rankas), taip pat ir gamtoje dėvimus drabužius“, – aiškino ULAC entomologė dr. Milda Žygutienė.

Daugiau informacijos apie erkinį encefalitą interneto svetainėje www.ulac.lt.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *