Mityba

Internetinė prekyba maistu. Kur slypi pavojai?

Kelių metų tendencija rodo, kad internetinė prekyba įgauna vis didesnį mastą. Vartotojai naršo interneto svetaines ieškodami patrauklių akcijų, nuolaidų ar pigesnių maisto prekių. Nemaža dalis maisto tvarkymo subjektų šalia įprastinės pardavimo veiklos susikuria ir svetaines internete, kur reklamuoja ir pardavinėja konditerijos gaminius, pieno produktus, vaisius, daržoves, maisto papildus ir kitus produktus. Dažnai siūloma prekes pristatyti pirkėjui tiesiai į namus.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba perspėja, kad pastaruoju metu daugėja gyventojų skundų dėl maisto produktų, siūlomų vartotojams įvairiuose internetiniuose skelbimų portaluose, saugos ir kokybės. Užregistruoti ir keli apsinuodijimo maistu atvejai, kai buvo pasivaišinta internetu užsakytu „naminiu” tortu ar į įstaigas pristatomais pietumis.

,,Vienu pavyzdžių galėtų būti namų šeimininkės, kurios nedidelėse namų v irtuvėse kepa tortus, šakočius ar kitus konditerijos gaminius, kasdien gamina kelių karštų patiekalų pietus dideliam žmonių skaičiui. Kartais tokios gamybos mastai prilygsta nedidelio konditerijos cecho ar kavinės gamybos apimtims. Tačiau tokį tortą įsigydamas ar užsakydamas pietus, vartotojas turėtų žinoti, kad nedidėlėje, buitinėje virtuvėje nėra galimybių užtikrinti higienos sąlygas, tinkamas žaliavų ir produktų laikymo sąlygas. Viskas gaminama ant vieno ir to paties stalo, saugoma tame pačiame šaldytuve, kur termiškai neapdorotos, nedezinfekuotos žaliavos gali užteršti jau pagamintus gatavus produktus”, – sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Maisto skyriaus vyriausioji veterinarijos gydytoja Aurelija Načienė.

Specialistės teigimu, dažniausiai vartotojai, susigundę „naminiais” tortais ar pietumis, nežino ir neįvertina galimų pavojų maisto produktų saugai, tuo pačiu ir savo sveikatai. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, surinktais tiriant ūmius infekcinius žarnyno protrūkius, viena dažniausių tokių incidentų priežasčių – technologinio proceso pažeidimai, asmens ir maisto ruošimo higienos reikalavimų neišmanymas.

2012 metais per 40 % visų apsinuodijimo maistu protrūkių kilo dėl iš namų atsineštų tortų, rūkytų žuvų gaminių ir kitų „naminių” maisto produktų. Praėjusią savaitę Vilniaus valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai tyrė ir pirmąjį šiais metais vartotojo skundą apie atvejį, kai internetu užsisakius Maskarponės sūrio tortą ir jogurtinį juodo šokolado tortą, šiais saldumynais apsinuodijo 3 vaikai, kurie buvo paguldyti į ligoninę. Atlikus tyrimą, paaiškėjo, kad tortus kepęs asmuo savo veiklą vykdė nelegaliai.

„Vartotojai turėtų žinoti, kad internete savo pagamintais maisto produktais ar patiekalais prekiaujantys asmenys ne visuomet savo veiklą vykdo legaliai. Gaminti patiekalus, kepti tortus, pardavinėti maisto produktus galima tik turint maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimą, kurį pagal įmonių veiklos vietą išduoda teritoriniai valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos skyriai. Atsakingos institucijos išduotas leidimas veiklai nėra formalumas – tai oficialiai patvirtintas liudijimas, kad maistas yra tvarkomas tinkamomis, higienos reikalavimus atitinkančiomis sąlygomis, darbuotojai yra pasitikrinę sveikatą ir išklausę maisto tvarkymo ir asmeninės higienos žinių kursus, kad įmonė yra tikrinama ir kontroliuojama”, – pabrėžė A. Načienė.

Vartotojai prieš įsigydami maisto produktus iš internetinės svetainės, gali patikrinti, ar maisto tvarkymo įmonė veikia legaliai. Suvedus maisto tvarkymo subjekto pavadinimą ar fizinio asmens vardą, pavardę, galima sužinoti, ar šis maisto tvarkytojas yra registruotas Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos sąraše, ar jam išduotas maisto tvarkymo subjekto patvirtinimo pažymėjimas.

Šią informaciją galima rasti internetiniame puslapyje: http://vmvt.lt/lt/top/viesosios.paslaugos/informacijos.rinkmenos/