Vasara

Kaip elgtis prie vandens telkinių

Šiemet ugniagesiai iš vandens telkinių jau ištraukė 71 nuskendusį žmogų, iš jų buvo 3 vaikai. Dar 80 gyventojų, tarp jų 3 vaikus, ugniagesiams pavyko išgelbėti. Šią savaitę vanduo nusinešė 4 žmonių gyvybes.

Plungės rajone, Alsėdžiuose, birželio 13 d. įvyko ypač skaudi nelaimė, pasiglemžusi du tos pačios šeimos narius – sūnų ir mamą. Pirminiais duomenimis, gretimame Irkinių kaime gyvenanti moteris prie tvenkinio buvo su trimis vaikais – dviem savo ir vienu sesers. Moteris buvo atėjusi ne į maudyklą, bet prie vandens nuleidimo šachtos. Čia maudytis negalima, nes yra gilu ir pavojinga. Tačiau vietiniai gyventojai, anot Alsėdžių seniūnės D. Repšienės, draudimų nepaiso. Kai jaunėlis, plaudamas galvą, nuslydo į tvenkinį ir pradėjo skęsti, motina puolė jį gelbėti. Tačiau plaukti nemokanti moteris kartu su sūneliu paniro po vandeniu. Gavę pavėluotą pranešimą apie nuskendusius žmones, į nelaimės vietą prie Alsėdžių tvenkinio atskubėję ugniagesiai gelbėtojai padėjo ištraukti skenduolius, tačiau jau niekuo daugiau nebegalėjo padėti. Medikai konstatavo, kad 30-metė mama ir 5-metis sūnus per ilgai išbuvo po vandeniu ir jų gaivinimas neturi prasmės.

Beje, trečiadienį vanduo pasiglemžė dar dviejų žmonių gyvybes. Šakių rajone Pervazninkų kaime, maudydamasis Nemuno upėje nuskendo 10-metis berniukas. Marijampolės gelbėjimo valdybos nardytojai vakar dar ieškojo Nemune skenduolio kūno. O dar vieną nuskendusį 37 metų vyrą Marijampolės gelbėtojai birželio 13 d. ištraukė iš Šešupės upės.

Statistika liudija, kad skęstančiųjų padaugėja nusistovėjus karštiems orams, ypač savaitgaliais. Beje, nuskendusių žmonių skaičius yra dar didesnis, nes be ugniagesių skenduolius ištraukia gelbėjimo stočių gelbėtojai, policijos pareigūnai, gyventojai. Ugniagesiai su nerimu laukia artėjančio savaitgalio, kai žmonės plūstels į gamtą. Atsižvelgdamas į skaudžias šių dienų nelaimes ir siekdamas išvengti naujų nelaimių,

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas primena gyventojams, kaip elgtis prie vandens telkinių.

→ Nesimaudykite nežinomose, nuošaliose vietose: geriau pasirinkti paplūdimį arba vietą, kur maudosi daugiau žmonių ir kur budi gelbėtojai.

Nepalikite prie vandens be priežiūros mažamečių vaikų.

  Nestovėkite ir nežaiskite ten, kur galima netikėtai įkristi į vandenį. Tai gali būti prieplaukos ar molo kraštas, tiltas, status krantas.

  Neplaukite už plūdurų, nors ir esate geras plaukikas. Negalima plaukti ir į laivų farvaterį arba artintis prie praplaukiančių laivų, nes plaukiantįjį vandens srovė gali įtraukti po laivo sraigtais.

 Nešokinėkite į vandenį nežinomoje vietoje, kur galima susižaloti atsitrenkus į dugne esančius kietus arba aštrius daiktus.

  Neplaukiokite ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių. Ypač pavojinga išdykauti valtyje, vaikščioti joje, ją supti, nes valtis gali apvirsti.

  Nesimaudykite iškart po valgio, išgėrę alkoholinių gėrimų. Perkaitę saulėje, nešokite staiga į vandenį, prieš tai juo apsišlakstykite.

  Jeigu pradėjote skęsti, pasistenkite įkvėpti kuo daugiau oro, o dėmesį į save atkreipkite mojuodami rankomis.

Pamatę skęstantį žmogų, šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir iškvieskite gelbėjimo tarnybas bendruoju pagalbos telefonu 112. Tada verta apsidairyti, ar šalia nėra kokios nors gelbėjimo arba parankinės priemonės (gelbėjimo rato, valties, čiužinio ir kt.), kuria naudojantis būtų galima padėti skęstančiajam. Jeigu įmanoma, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, stora medžio šaka arba numeskite jam virvę.

Įsidėmėkite, jog gelbėti skęstantį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai.

PAGD VPPV Visuomenės informavimo ir analizės skyrius