Gydytojų patarimaiMedicina

Kiek kainuoja odontologo baimė

Dantų gydymas ir implantaiBaimė kreiptis į odontologą netekus danties kainuoja. Dėl įvairių priežasčių nuolat atidėliodami vizitą pas dantų gydytoją žmonės turėtų žinoti, jog netaupo nei savo laiko, nei pinigų.

Specialistų teigimu, vizito pas odontologą atidėliojimas gali nulemti būsimos operacijos sėkmę ir procedūrų išlaidas.

Odontologai pastebi, kad dėl dantų implantacijos į juos lietuviai dažniausiai kreipiasi tuomet, kai netekę vieno ar kelių dantų negali tinkamai sukramtyti maisto arba kai nepatenkinti estetine išvaizda.

Veido ir žandikaulių chirurgo, profesoriaus, ITI tarptautinės implantacijos grupės nario Gintaro Juodžbalio teigimu, kuo vėliau netekęs danties pacientas kreipsis į odontologą, tuo brangiau jam kainuos dantų implantacijos operacija, nes bėgant laikui sunyksta žandikaulio kaulas, ilgėja implantacijos procedūrų ir gijimo laikotarpis.

„Nustatyta, kad kaulas, negaudamas krūvio, ir neatlikdamas funkcijos sunyksta labai greitai, tai apsunkina implantaciją. Dantų implantai užtikrina ne tik gerą estetinę paciento išvaizdą, jie reikalingi tam, kad atstatytų dantų lankus ir atstatytų kramtymo funkciją. Juk nuo tinkamo maisto kramtymo priklauso ir tolimesnė virškinamojo trakto veikla“, – pažymi profesorius G. Juodžbalys.

Gydytojos odontologės, burnos chirurgės Olgos Kavoliūnienės žodžiais, dantys – tarsi žmonės, netekę atramos, kaimyninio danties, jie ima svirti į tuščios ertmės pusę. Po to į tuščią vietą svyra jau visa dantų eilė, todėl atsiranda netaisyklingas sąkandis, dantys greičiau dyla. Jei prarandama daugiau dantų, po kurio laiko atrofuojasi žandikaulio kaulas.

„Bedantystė keičia žmogaus veido formą, jį vizualiai sendina. Jei kreipiamasi, kai jau sunykęs žandikaulio kaulas, tenka atlikti sudėtingas kaulo priauginimo operacijas. Tai ilgina gydymo trukmę ir, žinoma, kainuoja brangiau. Kyla ir didesnė komplikacijų grėsmė, nes chirurginis gydymas yra sudėtingas“, – pasakoja O. Kavoliūnienė.

Nusiteikus dantų implantacijai paciento neturėtų gąsdinti būtinos pasiruošimo operacijai procedūros. Gydytojos O. Kavoliūnienės teigimu, paprastai jokių specialių sveikatos tyrimų prieš implantaciją atlikti nereikia. Pakanka išsamaus pokalbio su gydytoju, apžiūros, rentgenologinio tyrimo, jei būtina – kompiuterinės diagnostikos.

Prieš atliekant dantų implantaciją, pacientas turėtų supažindinti gydytoją su persirgtomis ir esamomis ligomis. Problemų gali kilti tuomet, kai žmogui sutrikęs kraujo krešėjimas, jis ką tik persirgo ūmiomis širdies ar kraujagyslių ligomis arba nustatyta onkologinės ligos diagnozė ir numatomas cheminis ar radiacinis gydymas.

Negalima dantų implantuoti nėščioms moterims, vaikams, kurių veido skeletas dar vystosi, esant imuninės sistemos susirgimams.

Atsakomybę už sėkmingą implantaciją turėtų prisiimti ir pacientas. Pavyzdžiui, kai kuriose Vakarų šalyse odontologai atsisako implantuoti dantis pacientams neprižiūrintiems likusių savo dantų ir neturintiems burnos higienos įgūdžių.

Norint ateityje išvengti bedantystės ir didelių implantacijos išlaidų, nepakanka rytais ir vakarais valytis dantis. Svarbu ir laiku pastebėti pirmuosius įvairių ligų, uždegimų požymius. Kiekvienas žmogus, pajutęs kažką neįprasto, pavyzdžiui, danties maudimą, skausmą ar danties reakciją į šiltus ar šaltus dirgiklius, jau turėtų kreiptis į odontologą.