GydymasGydytojų patarimai

Moters sveikata – jos rankose!

Moteriškos pavasario šventės – Kovo 8-osios – dieną mes, moterys, turime puikią progą sustoti ir pagalvoti ne tik apie kitus, bet ir apie save. Norėdamos ir toliau džiuginti aplinkinius užkrečiama pavasarine nuotaika, entuziazmu ir grožiu pasirūpinkime savo sveikata.

Rūpinkimės savimi pačios

Lietuvoje, kaip ir visame pasaulyje, viena iš labiausiai paplitusių ir moteris kamuojančių ligų – krūties vėžys. Kiekvienais metais Lietuvoje diagnozuojama virš 1300 naujų susirgimų, tačiau ši liga yra geriausiai ištirta ir labiausiai pasiduodanti gydymui.

Daugiau nei pusę visų krūties vėžio atvejų pirmiausia atranda pačios moterys. Šis faktas įrodo, kaip svarbu pačioms prižiūrėti savo sveikatą. Pasak „MediCA klinikos“ šeimos gydytojos Gitos Gudonytės, gydytojai krūties vėžio prevencijoje vaidina didelį vaidmenį, tačiau pačios moterys taip pat turėtų jausti atsakomybę už savo sveikatą ir reguliariai tikrintis.

„Kiekvieną mėnesį, po menstruacijų praėjus 2-3 d., krūtis apžiūrėkite veidrodyje, o kai prausiatės duše sukamaisiais judesiais patikrinkite visą krūties plotą. Rankas iš pradžių pakelkite, paskui – nuleiskite. Atkreipkite dėmesį, ar nepakitusi odos spalva ir tekstūra, ar speneliai neįtraukti.“ – pasakoja gydytoja Gita Gudonytė.

Šeimos gydytojas atvykusią pacientę privalo atidžiai apžiūrėti: įvertinti krūtų formą, dydį, deformacijas, pakitimus. Pastebėjęs pokyčius gydytojas skiria kitų medicininių tyrimų. Moterims iki 40 metų paprastai skiriamas krūtų tyrimas echoskopu, kadangi jų krūtyse vyrauja liaukinis audinys. Moterims virš 40 m. jau tikslinga atlikti pirmąją mamografiją, kadangi liaukinį audinį keičia riebalinis ir tyrimas bus informatyvus.

„Kartoti mamografiją rekomenduojama kas dvejus metus. Moterims iki 50 m. ir nuo 70 m. amžiaus už tyrimą reikės mokėti, tačiau 50–69 m. amžiaus moterims pagal prevencinę programą mamografijos kas dvejus metus atliekamos nemokamai“ – sako šeimos gydytoja Gita Gudonytė.

Svarbiausia – ankstyva diagnostika

Anot gydytojos Gitos Gudonytės, krūties vėžio rizikos veiksniais gali tapti anksčiau turėti nepiktybiniai navikai ir atskiri guzeliai, spenelių problemos, krūties skausmai ir kitos krūtų ligos, taip pat, jei yra giminaičių, sirgusių krūties vėžiu. Priežastimi gali tapti ir stiprus krūtų sumušimas, pavyzdžiui, įvykus avarijai, nešant sunkų daiktą ar kt.

Viena iš pagrindinių krūties vėžio prevencinių priemonių – ankstyva diagnostika. Laiku pastebėjus ligą jai galima užkirsti kelią, kadangi daugiau kaip 95 proc. moterų, sergančių pirmos stadijos vėžiu, visiškai išgydomos.

Norėdamos sumažinti krūties vėžio riziką stenkitės palaikyti kūno ir sielos harmoniją – venkite ilgalaikio streso, kuris sutrikdo hormonų pusiausvyrą ir taip žaloja moterų sveikatą. Nepamirškite ir sveikai maitintis – vartokite daug skaidulų ir antioksidantų (vitamino A, E, C, beta karotino ir kt.) turinčio maisto, ypač menstruacijų metu, reguliariai mankštinkitės, venkite alkoholio ir rūkalų.

„Kiekvieno paciento bėdos, ligos tampa savos, todėl džiaugiuosi su visais pacientais kartu, kai jie jaučiasi geriau, stiprėja. Itin malonu išgirsti padėkas už suteiktą skubią pagalbą, pasakytą gerą žodį ar patarimą – nudžiugina širdį ir praskaidrina dieną. Pacientai su sunkesnėmis ligomis tampa itin artimi, kadangi su jais kartu išgyveni gijimo procesą ir stengiesi palengvinti jo kančias.“ – pasakoja „MediCA klinikos“ šeimos gydytoja Gita Gudonytė.