Psichologija

Vilniaus universiteto psichologai teiks nemokamą pagalbą internetu

Psichologų konsultacijos internetuNuo rugpjūčio Lietuvos gyventojai, patyrę sukrečiančius išgyvenimus, gali nemokamai gauti profesionalią psichologų pagalbą internetu. Konsultacijos internetu – vis dar naujas Lietuvoje, tačiau vis aktualesnis psichologinės pagalbos metodas. Pasauliniais moksliniais tyrimais ir praktika paremtą pagalbos metodą kuria ir taikys Vilniaus universiteto (VU) psichologai.

Psichologų teigimu, nuo 60 iki 80 proc. žmonių per visą gyvenimą patiria bent vieną sunkų išgyvenimą ar trauminį įvykį. Tai autoavarijos, užpuolimai, seksualinė prievarta, artimojo netektis ar savižudybė. Šių išgyvenimų padariniai gali lydėti visą gyvenimą, jei nesikreipiama pagalbos.

„Specializuota pagalba, teikiama internetu, leis mums efektyviau padėti žmonėms įveikti po sukrečiančių išgyvenimų atsiradusius slogius jausmus, mintis, prisiminimus. Internetu galėsime pasiekti ne tik didmiesčių, bet ir mažesnių miestelių gyventojus, kur dažnai psichologų trūksta. Tiems, kas turi internetą namuose, nereikės nė kojos iš namų iškelti, tačiau ne bėda ir neturint – pusvalandžiui ar valandai galima juk užsukti ir į vietinę biblioteką”, – teigia dr. Evaldas Kazlauskas, VU Traumų psichologijos tyrimų grupės docentas.

Be to, pagalba internetu galės naudotis ir į užsienį emigravę lietuviai. Toks pagalbos metodas priimtinesnis tiems, kurie negali arba nedrįsta tiesiogiai kreiptis į psichikos sveikatos specialistus. Nustatyta, kad psichologinė pagalba internetu gali paskatinti ir padėti žmonėms geriau save išreikšti, pažinti savo vidų ir išgyvenimus.

„Dėl įvairių priežasčių žmonės bijo peržengti psichologo kabineto slenkstį, neina į tradicinės psichoterapijos užsiėmimus. Tai ir drovumas, žinių trūkumas, baimė būti sukritikuotam ar baimė, kad visą likusį gyvenimą lyg etiketė bus klijuojama „lankėsi pas psichologą”. Internetas leidžia pamiršti visas šias baimes ir netgi jas įveikti”, – sako dr. E. Kazlauskas.

Dr. E. Kazlausko teigimu, ne mažiau svarbu ir tai, kad pagalba internetu – patikimas metodas, kurio efektyvumas, kaip rodo tyrimai, panašus į tradicinės psichologinės pagalbos. Sąnaudos, beje, ženkliai mažesnės.

Ilgametę darbo patirtį turintys VU psichologai Psichotraumatologijos internetinės pagalbos programą (PIPP) pradėjo kurti pernai. Ši programa padės įveikti sukrečiančio įvykio patyrimus, su jais susijusius prisiminimus, mintis ar jausmus per rašymą ir bendraujant su psichologu. VU psichologai taip pat naudoja trumpalaikės eklektinės potrauminio streso psichologinės pagalbos (BEPP) metodą, kuris taikomas jau susitikus su psichologu akis į akį.

Nemokamos psichologinės pagalbos teikimas yra VU Traumų psichologijos tyrimų grupės vykdomas Lietuvos mokslo tarybos finansuojamas projektas. Ši grupė daugiau kaip dešimtmetį tyrinėja sukrečiančių įvykių poveikį asmeniui, teikia aukščiausio lygio profesionalią psichologinę pagalbą, aktyviai bendradarbiauja su užsienio mokslininkais ir praktikais. Komandoje dirba žymūs Lietuvos psichologai: prof. Danutė Gailienė, doc. Evaldas Kazlauskas, dr. Paulius Skruibis.

Sukrečiančius išgyvenimus patyrę gyventojai kviečiami registruotis į pirmąją konsultaciją, per kurią bus įvertinta, ar ši pagalba tinkama. Anonimiškumas garantuojamas. Registruotis galima el. paštu psichotraumatologija@fsf.vu.lt arba telefonu +370 675 62696. Daugiau informacijos tinklalapyje www.psichotraumatologija.fsf.vu.lt.