Profilaktika

Akys šaltuoju metų laiku – ką derėtų žinoti?

Lietuvos ornitologai, stebėdami paniškai sprunkančius iš Lietuvos paukščius, dar spalį pranašavo, kad ateinanti žiema bus ypatingai šalta. Kaip bus iš tiesų, įsitikinsime po mėnesio kito, bet šalčiai – kokie jie bebūtų, vis tiek atneša įvairiausių negalavimų, sveikatos ir buitinių nepatogumų. Savo silpnąsias kvėpavimo takų vietas, ko gero, žinome visi, tuo tarpu kai kurios akių reakcijos į šaltį vis dar atrodo keistos ir nesuprantamos. Apie dažniausius akių vargus žiemą pasakoja optikos salonų tinklo „Fielmann“ oftalmologė Jolita Vailionienė.

Ašarojančios akys

Šaltuoju metų laiku daugelis skundžiasi ašarojimu, kuris dažniausiai vargina būnant lauke. Kaip teigia J.Vailionienė, šaltis ir vėjas dirgina ragenų nervines galūnėles. Dėl to ašarų liaukos pagamina daugiau ašarų. Kadangi nervinės galūnėlės dirginamos, dažnai ašarų kanaliukai suspazmuoja ir ašaros, užuot nutekėjusios į nosį, pradeda tekėti skruostais. Toks ašarojimas vadinamas refleksišku. Ašarojimą patalpose išprovokuoja ir padidėję oro srautai, kuriuos sukelia dirbtinis šildymas. Pasak gydytojos, išsausėjusioms ir dėl to ašarojančioms akims padeda natūralių ašarų sudėtį atitinkantys lašai, vadinamosios dirbtinės ašaros. Nešiojantiems kontaktinius lęšius bent šiuo metų laikų patartina rinktis laidesnius deguoniui ir geriau išsaugančius drėgmę lęšius.

Akis puola virusai?

J. Vailionienės teigimu, adeno, herpes, gripo ir kiti virusai, kurie sukelia slogą bei nosiaryklės ligas, sudaro palankias sąlygas atsirasti įvairiems akių uždegimams. „Žiemą žmonės dažniau serga virusiniu junginės (konjunktyvitu) ar ragenos (keratitu) uždegimu. Šias ligas galima atpažinti iš tokių simptomų, kaip akių paraudimas, ašarojimas, traiškanojimas, skausmas, prastesnis matymas, jausmas, tarsi akyje būtų svetimkūnis. Sergant minėtomis ligomis, būtinas tinkamas gydymas“, – sako medikė.

Saulės atspindžiai ant sniego

Vasarai pasibaigus, daugelis mūsų akinius nuo saulės „pamirštame“ iki kito šiltojo sezono. O to daryti tikrai nereikėtų. Kaip teigia „Fielmann“ oftalmologė, švarus sniegas itin gerai atspindi UV spindulius, šių poveikis padidėja net iki 80 procentų. „Ultravioletiniai spinduliai akims pavojingi tuo, kad jie gali išprovokuoti ragenos uždegimą, turi įtakos kataraktos išsivystymui, gali sąlygoti centrinės tinklainės degeneraciją. Kaip sau padėti? Esant lauke, nešioti akinius nuo saulės, kurių lęšiai blokuoja ultravioletinę spinduliuotę. Kasdien nešiojantiems akinius vertėtų pasvarstyti apie tamsėjančius akinių lęšius su antirefleksine danga“, – pataria J. Vailionienė.

Kontaktiniai lęšiai ir peršalimas

Anot J.Vailionienės, peršalus, sergant gripu ar kitomis virusinėmis viršutinių kvėpavimo takų ligomis, kontaktinius lęšius derėtų, kol sveikata nepasitaisys, iškeisti į akinius. Kodėl? Mat sergant minėtomis ligomis, dažną dėl slogos ir taip vargina akių ašarojimas, jaučiamas diskomfortas. Be to, įsidedant ar išsiimant lęšius, ant jų gali patekti virusų, kurie, pakliuvę į akis, gali sukelti dar daugiau nemalonių pojūčių ar net komplikacijų.

Kontaktiniai lęšiai ir šaltis

Kartais žmonės, nešiojantys kontaktinius lęšius, baiminasi, kad itin didelis šaltis (pastarosios kelios žiemos mus kaip reikiant pagąsdino žema temperatūra) gali jiems pakenkti. Šio baimės jausmo, pasak J. Vailionienės, reikėtų atsikratyti, nes jis nepagrįstas. „Minusinė temperatūra neturi sukliudyti nešioti kontaktinius lęšius. Akių paviršius išlieka pakankamai šiltas, be to, akis dengia vokai ir blakstienos, tad šaltis lęšių nedeformuoja. Jei akys šaltuoju metų laiku dėl aukščiau išvardytų priežasčių sausėja, patartina įsigyti labiau drėgmę išsaugančius lęšius“, – pataria „Fielmann“ oftalmologė.

Jei akiniai rasoja…

Nuo šios šaltuoju metų laiku itin dažnai pasitaikančios bėdos akinius, J. Vailionienės teigimu, apsaugo speciali hidrofobinė akinių lęšių danga. Ji sutrumpina  lęšių aprasojimo trukmę. „Naivu būtų tikėtis, kad lęšiai, įėjus iš šaltos patalpos į šiltą, visiškai nerasos, tačiau jei jie bus padengti minėta danga, reakcija vyks labai greitai, akinių nereikės valyti“, – tvirtina J. Vailionienė. Gydytojos teigimu, žiemą nuo rasojimo akinius gelbsti ir specialus skystis  bei servetėlės akinių lęšiams.