Ligos

Apie gripo A(H7N9) virusus

Kviečiame susipažinti su Pasaulio sveikatos organizacijos informaciją apie gripo A(H7N9) virusus.

1. Kokie yra gripo A(H7N9) virusai?
Gripo A H7 virusai sudaro paprastai tarp paukščių cirkuliuojančių virusų grupę. Gripo A(H7N9) virusas sudaro didesnės H7 virusų grupės pogrupį. Nors nustatyta, kad kai kuriais H7 virusais (H7N2, H7N3 ir H7N7) kartais užsikrečia žmonės, prieš Kinijai pranešant apie naujus virusus nebuvo įregistruota nė vieno žmogaus užsikrėtimo H7N9 virusais atvejo.

2. Kokie svarbiausi žmonių užsikrėtimo gripo A(H7N9) virusais simptomai?
Iki šio laiko pacientams išsivystydavo sunkus plaučių uždegimas (pneumonija). Simptomaikarščiavimas, kosulys ir dusulys. Bet informacijos apie gripo A(H7N9) virusų sukeliamos ligos eigą vis dar nepakanka.

3. Kiek iki šio laiko Kinijoje įregistruota žmonių užsikrėtimo gripo A(H7N9) virusais atvejų?
Iki 2013 m. balandžio 3 d. laboratoriniais tyrimais Kinijoje patvirtinti 7 atvejai. Smulkesnės naujausios informacijos apie užsikrėtimus galima rasti PSO Ligos protrūkio naujienų skyrelyje. (iki balandžio 5 d. 11.45 h. PSO oficialiai skelbia 11 atvejų ir 5 mirtis).

4. Kodėl šiais virusais šiuo metu užsikrečia žmonės?
Atsakymo kol kas nėra, nes neaiškus žmonių užsikrėtimo šaltinis. Bet šių virusų genetinė analizė rodo, kad, nors šie virusai išsivystė iš paukščių virusų, yra požymių, jog jie prisitaikė gyvuoti žinduolių organizme. Šis prisitaikymas – tai gebėjimai prisitvirtinti prie žinduolių ląstelių ir bręsti panašioje į normalią žinduolių kūno temperatūroje (ši temperatūra žemesnė nei paukščių).

5. Kas žinoma apie ankstesnius žmonių užsikrėtimo H7 gripo virusais atvejus pasaulyje?
Nuo 1996 m. iki 2012 m. užsikrėtimo H7 gripo virusais ((H7N2, H7N3 ir H7N7) atvejų įregistruota Olandijoje, Italijoje, Kanadoje, JAV, Meksikoje ir Jungtinėje Karalystėje. Dauguma šių infekcijų siejamos su paukščių ligos protrūkiais. Galimos užsikrėtimo pasekmės – konjunktyvitas ir lengva viršutinių kvėpavimo takų infekcija, išskyrus vieną mirties atvejį Olandijoje. Iki šiol Kinijoje žmonių užsikrėtimo H7 gripo virusais atvejų neregistruota.

6. Ar gripo A(H7N9) virusai skiriasi nuo gripo A (H1N1) ir A(H5N1) virusų?
Taip. Visų trijų rūšių virusai – A gripo virusai, bet jie skirtingi. H7N9 ir H5N1 laikomi gyvūnų gripo virusais, kuriais kartais užsikrečia ir žmonės. H1N1 virusus galim skirstyti dvi grupes: vienais paprastai užsikrečia žmonės, kitais – gyvūnai.

7. Kaip žmonės užsikrečia gripo A(H7N9) virusais?
Keli patvirtinti atvejai rodo, kad užsikrėsta per sąlytį su gyvūnais arba gyvūnų gyvenamąja aplinka, bet virusų gyvūnų organizme iki šiol neaptikta. Iki šio laiko neaišku, kaip šie žmonės užsikrėtė. Tirta galimybė, kad žmonės užsikrėtė nuo gyvūnų, ir galimybė, kad žmonės užsikrėtė nuo žmonių.

8. Kaip galima apsisaugoti nuo užsikrėtimo gripo A(9H7N9) virusais?
Nors nevisiškai aiškus infekcijos šaltinis ir užsikrėtimo būdai, patartina laikytis svarbiausių higienos reikalavimų: rankų ir kvėpavimo higienos ir maisto saugumo priemonių.

Rankų higiena:
Plaukite rankas prieš ruošdami maistą, ruošimo metu ir maistą paruošę, prieš valgydami, pasinaudoję tualetu, po sąlyčio su gyvūnais ar jų atliekomis, kai rankos nešvarios, slaugydami namuose sergantį asmenį. Rankų higiena padės apsisaugoti nuo užsikrėtimo (palietus užkrėstus paviršius), ligoninėse padės apsaugoti pacientus, medikus ir kitus asmenis.
Plaukite nešvarias rankas muilu ir tekančiu vandeniu. Jei rankos neatrodo nešvarios, plaukite jas muilu ir vandeniu arba spiritiniu rankų valikliu.

Kvėpavimo higiena:
Prisidenkite burną ir nosį medicinine kauke, servetėle ar rankove arba sulenkta alkūne kosėdami ir čiaudėdami. Tuoj pat išmeskite naudotą servetėlę į uždarą šiukšliadėžę. Dar kartą plaukite rankas prisilietę prie kvėpavimo takų išskyrų.

9. Ar saugu valgyti mėsą, t.y. paukštieną ir jos produktus?
Nors plitimo būdas nežinomas, patartina laikytis svarbiausių higieniško maisto gaminimo principų: sergančių gyvūnų maistui vartoti negalima. Saugu valgyti tinkamai paruoštą ir išvirtą ar iškeptą mėsą. Gripo virusai nuo pakankamo karščio praranda aktyvumą, todėl paprastai verdant ar kepant naudojama temperatūra (tokia, kai maistas pasiekia 70oC, o visame skerspjūvyje – nelieka „rausvų“ sričių) virusus sunaikina.

Protrūkių vietovėse saugiai galima vartoti tinkamai išvirtą ar iškeptą ir tinkamai paruoštą mėsą. Vartoti žalią mėsą ir žalius kraujo turinčius patiekalus labai pavojinga. Visada laikykite žalią mėsą atskirai nuo virtų ar keptų ir paruoštų valgyti produktų, kad išvengtumėte užkrėtimo. Nenaudokite tų pačių pjaustymo lentelių ar to paties peilio žaliai mėsai ir kitiems produktams pjaustyti.

Gamindami maistą būtinai nusiplaukite rankas palietę žalius produktus prieš imdami virtus ar keptus, nedėkite virtos ar keptos mėsos į tą pačią lėkštę ar ant to paties paviršiaus, ant kurio žalia mėsa gulėjo prieš ją verdant ar kepant. Nevartokite žalių ar minkštai virtų kiaušinių ruošdami maistą, kuris nebus verdamas ar kepamas. Palietę žalią mėsą, kruopščiai nusiplaukite rankas muilu ir vandeniu. Plaukite ir dezinfekuokite visus paviršius, kurie turėjo sąlytį su žalia mėsa.

10. Ar yra skiepų nuo gripo A(H7N9) virusų?

Šiuo metu skiepų nuo gripo A(H7N9) nėra. Bet virusai jau išskirti ir aprašyti. Pirmasis žingsnis kuriant skiepus – virusų, kurie bus naudojami skiepuose, išskyrimas. PSO, bendradarbiaudama su kitais partneriais, toliau stengsis apibūdinti esamus gripo A(H7N9) virusus siekdama nustatyti geriausius virusus skiepams. Šie tiksliniai skiepų virusai gali būti naudojami skiepams gaminti, jei to prireiks.

11. Ar yra vaistų nuo gripo A(H7N9)?

Kinijoje atlikti laboratoriniai tyrimai parodė, kad gripo A(H7N9) virusai jautrūs vaistams nuo gripo, vadinamiesiems neuraminidazės inhibitoriams (oseltamivirui ir zanamivirui). Įrodyta, kad ligos pradžioje šie vaistai efektyviai gydo nuo sezoninio gripo ir gripo A(H5N1) virusų infekcijos. Bet šiuo metu trūksta šių vaistų vartojimo H7N9 infekcijai gydyti patirties.

12. Ar gripo A(H7N9) virusai kelia pavojų visuomenei?
Šiuo metu apie šią infekciją žinoma per mažai, kad galima būtų spręsti, ar ji kelia pavojų visuomenei. Tai padės nustatyti šiuo metu atliekami epidemiologiniai tyrimai.

13. Ar gripo A(H7N9) virusai kelia pavojų medikams?
Medikai dažnai turi sąlytį su infekcinėmis ligomis sergančiais pacientais. Todėl PSO rekomenduoja gydymo įstaigose laikytis tinkamų infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonių ir artimai stebėti medicinos darbuotojų sveikatos būklę. Medicinos darbuotojai, slaugantys ir gydantys įtariamus gripu A(H7N9) užsikrėtusius asmenis turi laikytis ne tik įprastinių atsargumo priemonių, bet ir papildomų atsargos priemonių ((http://www.who.int/csr/resources/publications/swineflu/WHO_CDS_EPR_2007_6/en/index.html)

14. Kokie tyrimai atliekami?
Vietos ir nacionalinės sveikatos priežiūros įstaigos imasi šių priemonių:
– Atidžiai stebi nežinomos kilmės pneumonijos atvejus, kad kuo anksčiau būtų galima nustatyti ir laboratoriniais tyrimais patvirtinti naujus gripo atvejus;
– Atlieka epidemiologinius tyrimus: vertina įtartinus atvejus ir žinomų atvejų kontaktinius asmenis;
– Artimai bendradarbiauja su gyvūnų sveikatos priežiūros įstaigomis, siekdami nustatyti infekcijos šaltinį.

15. Ar šie gripo virusai gali sukelti pandemiją?
Gyvūnų gripo virusai, kurie prisitaiko užkrėsti žmones teoriškai kelia pandemijos pavojų. Bet neaišku, ar gripo A(H7N9) virusai iš tikrųjų gali sukelti pandemiją. Kiti gyvūnų gripo virusai, kuriais kartais užsikrečia žmonės, pandemijų nesukėlė.

16. Ar saugu keliauti į Kiniją?
Nustatytų Kinijoje atvejų skaičius labai mažas. PSO nepataria taikyti jokių kelionių apribojimo priemonių nei į Kiniją vykstantiems, nei iš jos išvažiuojantiems žmonėms.

17. Ar Kinijos produktai saugūs?
Nėra jokių įrodymų, kad esami atvejai būtų susiję su kokiais nors Kinijos produktais. PSO pataria šiuo metu nesiimti jokių apribojimų.

Informaciją parengė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras
www.ulac.lt