Sveika gyvensena

Graužikų naikinimas: mitai ir realybė

Kovai su graužikais- katėDidžiausi būriai graužikų į šiltesnes vietas patraukia rudenį. Visuomenėje gausu įvairių patarimų, kaip naikinti mus puolančius kenkėjus, bet ar jie visi teisingi ir saugūs? Kenkėjų kontrolės ekspertai neigia 6 klaidingiausius mitus apie graužikų kontrolę.

1. Klaidinga manyti, jog tie, kurie augina katiną, gali nesukti galvos dėl graužikų. Deja, pasak ekspertų, ne visi katinai turi polinkį medžioti. Be to, jei namuose yra pakankamai maisto, pelė katinui greičiausiai pasirodys neskani. Taip pat abejotina, ar katinas pajėgtų sumedžioti visus graužikus, kai yra didelė populiacija.

2. Daugelis mano, kad nuodai neefektyvūs. Šis mitas susiformavo dėl to, kad gyventojai naudoja nuodus netinkamai, t.y. per mažomis dozėmis, pasirenka graužikams nepatrauklią nuodų formą, beria nuodus netinkamose vietose.

Tinkamų nuodų reikalingas kiekis, subertas į specialias dėžutes ar indelius ir pastatytas graužikų mėgstamose vietose, užtikrina priemonės efektyvumą ir saugumą.

3. Taip pat daugelis galvoja, jog graužikus ir kitus kenkėjus atbaido ultragarsas. Neretai reklaminiuose tekstuose skelbiama, jog tokia atbaidymo sistema – puiki priemonė, iš namų išprašanti nepageidaujamus įnamius: peles, žiurkes, tarakonus, vorus, muses, uodus, blakes ir kt. Tokie skelbimai iš tiesų sugundo ne vieną vartotoją – nusiperki prietaisą, įjungi į elektros lizdą ir po savaitės–trijų kenkėjai palieka Jūsų namus. Iš tikrųjų daugybė mokslininkų tyrimais įrodė, jog ultragarsinės atbaidymo sistemos neveikia – galimybė kenkėjus atbaidyti ultragarsu egzistuoja tik teoriškai.

4. Klysta ir tie, kurie perka neaiškios kilmės skysčius, piliules ar kitas priemones iš nespecializuotų prekyviečių, pavyzdžiui, turgaus. Neretai girdimi pasakojimai apie stebuklingas priemones, kurios akimirksniu išnaikina didžiules graužikų populiacijas. Visgi, jei ir pasiseka turguje įsigyti tokią priemonę, niekada negalite garantuoti saugumo. Turgaus prekeiviai neatsako už pasekmes, neinformuoja apie galimą nuodų pavojų Jums ar Jūsų vaikams, augintiniams.

Graužikų naikinimasJei norima apsisaugoti nuo nepageidaujamų „svečių”, išvengti jų platinamų ligų, rekomenduojama itin atsargiai ir atsakingai rinktis naikinimo bei prevencijos priemones.

5. Neretai pasitaiko ir bandymų graužikus naikinti mase, pagaminta iš cemento, cukraus ir miltų. Tokią košę pelės ir žiurkės ės tik tokiu atveju, jei vyrauja badas ir aplinkui nėra nė trupinėlio kitokio maisto. Ši priemonė neefektyvi – naikinimas užtruks ilgą laiką ir greičiausiai norimo rezultato nepasieksite.

6. Tikima, kad graužikus galima atbaidyti natūraliomis priemonėmis: juodaisiais pipirais, pipirmėtėmis ir kt. Neva rekomenduojama pipirus barstyti tose vietose, kur buvo pasirodę graužikai, arba tarpeliuose galima prikaišioti medvilnės gabalėlių, suvilgytų pipirmėčių eteriniame aliejuje. Taip pat teigiama, kad atbaidyti kenkėjus padeda pipirmėtės, pasodintos vazonėliuose.

Pipirmėtės tinkamos gaminti skanią arbatą, gardinti desertą, tačiau pelių iš namų neišprašys. Kenkėjų kontrolės ekspertai tikina, jei turite pakankamai kantrybės ir laiko, galite išmėginti natūralias priemones – bent jau namai pakvips įvairiais maloniais kvapais.

Apie UAB „Dezinfa”

Bendrovė „Dezinfa” – viena iš pirmųjų privačių įmonių Lietuvoje, profesionaliai užsiimančių kenkėjų kontrolės paslaugomis. Nuo 2008 m. bendrovė priklauso stipriausiam kenkėjų kontrolės įmonių tinklui pasaulyje „Rentokil”. Lietuvoje veikia 5 įmonės padaliniai – Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Šiauliuose ir Panevėžyje. Šiuo metu „Dezinfoje” dirba 71 kenkėjų kontrolės ekspertas. Daugiau informacijos apie įmonę ir jos teikiamas paslaugas www.dezinfa.lt.