Gydytojų patarimaiMedicina

Gydytojai dermatovenerologai: turėtume įprasti reguliariai tikrintis odą

Dermatologist examining mole on back of woman
Dermatologist examining mole on back of woman

Euromelanomos diena: du trečdaliai pasitikrino savo kūno odą pirmą kartą

Šį pirmadienį Lietuvoje jau penktą kartą buvo minima Euromelanomos diena. Ta proga Medicinos diagnostikos ir gydymo centre visi norintys galėjo registruotis ir nemokamai pasitikrinti odą dėl galimų odos vėžio pokyčių.

Akcijos metu pacientus konsultavo ir tyrė trys Centro gydytojai: dermatovenerologai I. Pugačiova ir G. Sargautienė bei onkologas chirurgas J. Rėklaitis.

Iš viso patikrinti 38 pacientai, iš jų daugiau nei trečdaliui įtarta odos melanoma ir kiti kliniškai neapibrėžti odos dariniai, aptikta vienas ar daugiau atipinių apgamų, kuriuos patarta pašalinti. Apie pusei aptikta aktininių keratozių, beveik dviem trečdaliams nustatytos pigmentinės dėmės ant nugaros ir krūtinės.

Akcija siekta paskatinti žmones reguliariai tikrintis savo kūno odą, išmokti apžiūrėti save, atpažinti atsiradusius pakitimus ir imtis veiksmų.

Pažymėtina, kad dviem trečdaliams apsilankiusiųjų iki tol niekada nebuvo atlikta odos apžiūra dėl sergamumo odos vėžiu ir melanoma. Pusė visų pasitikrinusiųjų turi didesnę riziką susirgti odos vėžiu, nes juos saulė veikia trumpais laiko periodais (jie deginasi 2 savaites ir ilgiau atostogų metu), jie greitai nudega arba/ir buvo stipriai nudegę vaikystėje.

Tik kiek daugiau nei trečdalis pasitikrinusiųjų yra įpratę ir nuolat naudoja kremus, saugančius odą nuo nudegimo, bet dažniausiai tai daro tik degindamiesi.

Centro gydytojai pataria domėtis, saugoti ir įprasti stebėti savo kūno odą, o pastebėjus pakitimų nedelsti ir kreiptis į dermatovenerologą. 97 proc. pacientų, laiku kreipęsi į gydytoją dėl įtartinai atrodančių dėmių ir pradėję gydymą, pasveiksta.

Nemokamos gysdytojų konsultacijosŠ. m. gegužės 7 d. Medicinos diagnostikos ir gydymo centre Euromelanomos dienos proga dėl galimų odos vėžio požymių nemokamai konsultuos gydytojai dermatovenerologai.

Akcija skirta kovoti su odos vėžiu ir melanoma. Lietuvoje Euromelanomos diena tradiciškai minima jau penktą kartą. Šių metų akcijos šūkis „Žiūrite, bet nematote“.

„Odos vėžį gali ir turi pastebėti pirmiausia pats žmogus, jeigu nuolat atidžiai tikrina savo odą ir nenumoja ranka į pastebėtus pakitimus“, – sako Centro gydytojai dermatovenerologai.

Kiekvienas turime odos dėmių. Jeigu pastebėjote, kad laikui bėgant dėmės ant jūsų odos keičia dydį, spalvą, formą, yra simetriškos, šiurkščios ar pleiskanojančios, didesnės nei6 mm, niežti, kraujuoja ar šlapiuoja, turi perlamutrinį atspalvį, atrodo kaip žaizdos, bet negyja, nedelskite, kreipkitės į dermatovenerologą.

Susirgti odos ligomis labiau rizikuoja:

  • vyresni nei 50 metų žmonės,
  • šviesios odos arba greitai nudegantys saulėje,
  • daug      laiko praleidžiantys saulėje,
  • veikiami intensyvios saulės trumpais laiko periodais (pvz., atostogų metu),
  • reguliariai besilankantys soliariume,
  • turintys daugiau nei 50 apgamų,
  • tie, kurių šeimoje yra/buvo sergančių odos vėžiu ar melanoma,
  • tie, kuriems buvo atlikta organų transplantacija,
  • reguliariai vartojantys imunitetą silpninančius vaistus.

Iš viso per 4 Euromelanomos akcijų metus Lietuvoje patikrinta apie 5000 pacientų, iš jų 20-čiai įtarta odos melanoma, apie 150 – odos vėžys, beveik 400 aptikta atipinių apgamų, kuriuos patarta šalinti.

Laiku diagnozavus net iki 97 proc. pacientų pasveiksta. Taigi įpraskite tikrintis odą kartą per mėnesį. Kaip tai padaryti ir į ką atkreipti dėmesį, jums patars gydytojas dermatovenerologas.

Rita Vaičiulienė