Į vaistinę – ne tik vaistų
Daugelį dešimtmečių buvome įpratę vaistinėse sutikti tik vaistininkus, padedančius išsirinkti reikiamų vaistų, patariančius, kaip teisingai preparatą vartoti, įspėjančius apie galimas šalutines vieno ar kito medikamento reakcijas. Pastaruoju metu vis dažniau vaistinėje galima sutikti ir gydytojų: kardiologų, oftalmologų, gastroenterologų, dermatologų, kitų specialistų bei su jais nemokamai pasikonsultuoti. Taip pat aptarti labiausiai rūpimus klausimus, atlikti kai kuriuos profilaktinius tyrimus: pasimatuoti kraujospūdį, cholesterolio ar gliukozės kiekį kraujyje, pasitikrinti regėjimo aštrumą, nusistatyti odos tipą ir panašiai. Neretai rengiamos ir gydytojų konsultacijos telefonu. Pirkėjus ši, vaistinių teikiama, papildoma paslauga itin vilioja. Daugelis profilaktiškai pasitikrinę vieno ar kito organo sveikatos būklę, džiaugiasi tokiu būdu sutaupę laiko, kurio būtų tikrai reikėję daugiau einant į polikliniką. Kai kuriems tokio pobūdžio konsultacijos padeda užbėgti rimtai ligai už akių – gydytojas, įvertinęs žmogaus nusiskundimus, pataria, kokius tyrimus jam reikėtų atlikti papildomai, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė. Treti lieka patenkinti sulaukę dar vieno gydytojo nuomonės.
Užsienio praktika pritaikyta Lietuvoje
Kalbant apie gydytojų konsultacijas ne poliklinikose, ligoninėse ar medicinos centruose, bet kitose vietose: vaistinėse, mobiliuose, specialiai tam pritaikytuose, po šalį keliaujančiuose autobusiukuose, telefonu, virtualioje erdvėje, netgi prekybos centruose ar kitokiuose netradicinėse vietose, reikėtų atkreipti dėmesį į tai, kad užsienio šalyse tokio pobūdžio konsultacijos vyksta jau kuris laikas. Lietuvoje ši paslauga dar visai „šviežia“ – organizuojama vos metai – keleri.
„Jau antrus metus kiekvieną mėnesį organizuojame nemokamas įvairių gydytojų specialistų konsultacijas tiek vaistinėse, tiek telefonu. Buvome bene pirmieji pradėję teikti tokio pobūdžio papildomas paslaugas savo klientams. Iš pradžių tiek gydytojai, tiek klientai į tokią mūsų iniciatyvą žiūrėjo šiek tiek atsargiai. Gydytojai abejojo, ar žmonės konsultacijomis domėsis. Žmonės savo ruožtu vis perklausdavo, ar pasikonsultuoti, atlikti vienokius ar kitokius tyrimus tikrai bus galima nemokamai“, – pasakojo mažų kainų vaistinių tinklo „Camelia”, kuris aktyviausiai šalyje organizuoja nemokamas gydytojų konsultacijas, generalinė direktorė Aušra Budrikienė.
Anot vadovės, iš viso vaistinėse su skirtingais gydytojais jiems rūpimais klausimais jau konsultavosi apie 1000 žmonių, telefonu pakonsultuota beveik 500 įvairių miestų gyventojų. „Konsultacija vaistinėje ar telefonu galbūt ir neišgydo rimtų sveikatos sutrikimų, bet žmogui bent jau tampa aiškiau, kaip atpažinti vienokius ar kitokius simptomus, kaip į pastaruosius reaguoti, kur kreiptis konkrečiu atveju. Akivaizdu, kad tokio pobūdžio konsultacijos neretai prisideda prie žmonių edukacijos, ligų profilaktikos, o ne jų gydymo skatinimo. Ne veltui yra sakoma: pigiau ligai užbėgti už akių nei ją gydyti“, – tvirtino A. Budrikienė.
Susidomėjimas konsultacijomis vis auga
Vaistinėje ir telefonu žmones konsultavusi gydytoja gastroenterologė Danguolė Stanislovaitytė atvira – tokios konsultacijos reikalingos, o susidomėjimas jomis vis auga. „Žmonės ateina, skambina, teiraujasi to, kas jiems aktualu, prašo patarimų. Per 5 konsultacijų valandas sulaukdavau daugiau nei 20 skambučių. Norinčiųjų „gyvai“ pasikalbėti vaistinėje taip pat netrūkdavo – reikėdavo net registruoti į specialų sąrašą, kad visi spėtų. Labiausiai žmones domino įvairaus pobūdžio virškinimo sutrikimai: buvo klausiama, ką daryti užkietėjus viduriams, kai ėda rėmuo, pučia pilvą ir panašiai. Kai kurie jau buvo lankęsi pas gastroenterologą, bet pageidavo dar vienos nuomonės.
Nemažai pasikonsultuoti norėjusių žmonių domėjosi mityba, ką geriau valgyti, o ko derėtų atsisakyti, norint būti sveikiems, aiškinosi skirtingų ligų simptomus ir jų prognozes“, – pasakoja gydytoja. D.Stanislovaitytės manymu, konsultacijos ne medicinos įstaigos aplinkoje žmonėms naudingos keliais aspektais. „Papildoma profilaktika ir specialisto patarimai visada pravers. Tai kur kas geriau nei savigyda ar dar blogiau – visiškas abejingumas savo sveikatos būklei. Be to, kai kuriems žmonėms kartais būna lengviau išsipasakoti ne gydytojo kabinete, o kitoje erdvėje. Tuomet jaučiama mažesnė įtampa ar nerimas dėl galimos diagnozės“, – pastebi medikė.
Gydytojai D. Stanislovaitytei antrina vaistinėje žmones konsultavęs kardiologas Rokas Šerpytis. „Pastebėjau, kad žmonėms labai svarbu tai, jog gydytojas pašnekesiui gali skirti daugiau laiko, nes už durų nelaukia didžiulė eilė kitų pacientų. Ne vienas pageidavęs pasikonsultuoti jam rūpimais klausimais minėjo, jog poliklinikoje gydytojui nustačius diagnozę ir paskyrus vaistų, neretai vos spėjama aptarti tai, kas neaišku, smulkiau paklausinėti apie ligą. Konsultacijos vaistinėse, anot žmonių, puiki išeitis aptarti tai, kas liko nesuprasta iš ankstesnio vizito pas gydytoją, išsiaiškinti, kaip tiksliai vartoti vaistus, kokios galimos šalutinės jų reakcijos, kaip elgtis, kai liga paūmėja ir pan.“, – teigia R. Šerpytis. Pasak kardiologo, labiausiai konsultacijomis domisi vidutinio ir vyresnio amžiaus moterys. Pastarosioms dažnai rūpi ne tik savo sveikatos būklė, jos bando surasti atsakymų ir į artimiesiems ramybės neduodančius klausimus.