Ką apie širdies ligas turėtų žinoti kiekviena moteris

Moteris insultas ištinka dažniauInsultas kyla dėl širdies ligos sutrikus kraujotakai.  Dėl jo grėsmės labiausiai įspėjami vyrai, mat paplitęs klaidingas įsitikinimas, kad širdies ligos daugiausiai kankina vyrus. Dauguma moterų mano, kad didesnę grėsmę jų sveikatai kelia vėžys.

Tyrimais įrodyta, kad dauguma moterų vis dar labiau bijo vėžio nei širdies ir kraujagyslių ligų. 2012 m. Lietuvoje daugiausia moterų (65,6 proc.) mirė nuo kraujotakos sistemos ligų, o nuo piktybinių navikų – 17,4 proc. Kaip klaidingai moterys suvokia savo grėsmes sveikatai atskleidė Harvardo medicinos mokyklos tyrimas.

Procentas moterų, kurios mano, kad didžiausią grėsmę jų sveikatai kelia:
– krūties vėžys – 46 %,
– nenustatytas vėžys – 16 %,
– AIDS – 4 %,
širdies ligos – 4 %,
– kiaušidžių/gimdos vėžys – 3 %.

Kas iš tiesų kelia didžiausią grėsmę moterų sveikatai (ligos paplitimas):
širdies ligos – 36 %,
krūties vėžys – 4 %,
– nenustatytas vėžys – 3 %,
kiaušidžių/gimdos vėžys – 2 %,
– AIDS – 1 %.

Moterų rizika mirti nuo širdies ir kraujagyslių ligų yra dešimt kartų didesnė negu nuo krūties vėžio. Tai iš dalies susiję su faktu, kad išgyvena gana daug krūties vėžiu susirgusių moterų, o per 40 % moterų pirmojo infarkto neišgyvena. Taigi širdies ligų prevencija tampa nacionaliniu prioritetu.

Insulto tikimybę penkis kartus padidina prieširdžių virpėjimas. Europos kardiologų bendrijos Prieširdžių virpėjimo gairėse yra įvardintas dydis, pavadintas CHA2DS2-VASc, kuris rekomenduojamas norint įvertinti insulto riziką ir antikoaguliantų kiekį, kurio reikia išvengti insulto. Pagal šį dydį moteriška lytis yra atskiras rizikos veiksnys.

Pagal 2013 metų Europos kardiologų bendrijos kongrese daktaro Pierre Sabouret iš Prancūzijos pristatytą tyrimą,  bendrosios praktikos gydytojai nepakankamai gydo moteris, kenčiančias nuo prieširdžių virpėjimo. Daugiau nei 15 000 pacientų analizė parodė, kad moterys, nepaisant insulto rizikos bei gretutinių ligų, buvo nepakankamai gydomos antitrombotiniais preparatais palyginus su vyrais.

9 dalykai apie moteris ir širdies ligas, kuriuos turėtų žinoti kiekviena:

1.Širdies ir kraujagyslių ligos, insultas – didžiausi moterų žudikai visame pasaulyje ir šiomis ligomis serga vis  daugiau moterų. Lietuvoje 2012 m. daugiausia moterų (65,6 proc.) mirė nuo kraujotakos sistemos ligų: 63,8 proc. jų mirė nuo išeminės širdies ligos, 27,2 proc. nuo smegenų kraujagyslių (cerebrovaskulinių) ligų. Nuo piktybinių navikų 2012 m. mirė 17,4 proc. visų mirusių moterų. Daugiausia – nuo krūties (15,4 proc.), skrandžio (8,5 proc.) ir storosios žarnos (7,4 proc.) piktybinių navikų.

2. Kai kurie širdies ir kraujagyslių ligų rizikos faktoriai vyrams ir moterims yra tie patys, tačiau moterys labiau rizikuoja dėl fiziologinių skirtumų: trombotinio poveikio svyravimo, pavyzdžiui, menstruacijų ciklo, geriamųjų kontraceptikų , nėštumų, pakaitinės hormonų terapijos, menopauzės.

3. Moterys patiria daugiau neįgalumą sukeliančių insultų, taip pat turi trigubai dažniau patiria mirtiną insultą ir kur kas dažniau negu vyrai po insulto tampa neįgalios.

4. 20-79 metų amžiaus moterys 4,6 karto dažniau patiria insultą, kurio priežastis – prieširdžių virpėjimas, lyginant su vyrais.

5. Nors moterys prieširdžių virpėjimo atveju sėkmingai gydomos antikoaguliantais, bet gydymas nepakankamas – todėl gali ištikti insultas.

6. Moterys gauna per mažai antitrombotinių preparatų palyginus su vyrais neatsižvelgiant į jų insulto riziką ir gretutines ligas.

7. Insultui įtakos turi amžius ir paveldimumas, bet daugumą mirčių nuo širdies ir kraujagyslių ligų sąlygoja: rūkymas, padidėjęs cholesterolio kiekis, nesveika mityba, padidėjęs kraujospūdis, nutukimas arba diabetas.

8. Moterys gali apsaugoti savo širdį: mesti rūkyti, daryti fizinius pratimus, išlaikyti sveiką svorį, sveikai maitintis. Rūkančias moteris insultas ištinka dvigubai dažniau. Kuo daugiau cigarečių surūkoma, tuo rizika didesnė.

9. Pasaulinė širdies federacija skatina moteris reguliariai tikrintis kraujospūdį, cholesterolio ir gliukozės kiekį.