Kaip nesušalti žiemą

Žieminiai drabužiaiApranga mūsų kūną saugo ir nuo peršalimo, ir nuo perkaitimo. Be šiltos aprangos (tai- megzti rūbai, kailiniai, striukės, šilti galvos apdangalai) žiemą eiti į lauką negalima, nes nušalti galima ir per didelius šalčius, ir esant artimai nuliui temperatūrai. Mat ypač nepalankus drėgnas oras, palyginti žema temperatūra ir šaltas vėjas. Dažniausiai nušąla rankų ir kojų pirštai, ausys ir skruostai, todėl svarbu tinkamai pasirinkti šias vietas apsaugančius rūbus.

Kojinės
Viso kūno šilumos pojūtis labai priklauso nuo kojų šilumos. Kojines rinktis reikia pagal aplinką- jeigu visą dieną praleisime gerai šildomose patalpose, užteks ir medvilninių kojinių: patalpoje kojos mažiau prakaituos. Tačiau jeigu ilgai būsite lauke, reikia pasirūpinti storesnėmis vilnonėmis ar pusvilnonėmis kojinėmis. Geriausia mautis dvejas kojines: vienas – medvilnines, kitas – vilnones. Pirmiausia reikėtų užsimauti vilnones kojines, paskui medvilnines, bet taip, kad pirštai galėtų laisvai judėti ir nebūtų užspausti.

Pirštinės
Svarbiausias aksesuaras, saugantis rankas nuo šalčio. Patariama rinktis megztas vilnones arba siūtas odines kumštines pirštines su natūraliu kailiu viduje. Pirštuotos pirštinės kur kas patogesnės, tačiau daug šiltesnės – kumštinės. Be abejo geriausia rinktis natūralios odos pirštines, nes jos geriau išsaugo šilumą.

Galvos apdangalai
Vaikščiojimas be galvos apdangalo paprastai baigiasi peršalimo ar kitomis ligomis. Kepurės (ir kiti apdangalai) pagal konstrukciją, medžiagas ir paskirtį labai įvairios, todėl kiekvienas lengvai išsirinks sau tinkamas ir mėgiamas. Tačiau geriausia- prigludusi ir dengianti ausis natūralaus pluošto kepurė (kailinė, vilnonė ar kt.).

Drabužiai.
Patartina dėvėti natūralaus pluošto drabužius: medvilnės, lino ir vilnos. Jie lengvi, minkšti, gerai sugeria drėgmę ir laidūs orui. Esant 65% aplinkos drėgmei šių pluoštų audiniai sugeria 78% drėgmės, o esant 95% – 17-18%. Tuo pačiu jie yra geri laidininkai – šie pluoštai nesielektrina. Drabužiai neturi varžyti judesių, trikdyti kvėpavimo, kraujotakos. Papildomą šilumos izoliaciją suteikia lengvi viršutiniai drabužiai. Žiemą šie drabužiai sumažina šilumos pralaidumą, todėl jų gamybai naudotini tankūs ir poringi, geromis šilumos izoliacinėmis savybėmis pasižymintys vilnoniai, pusvilnoniai, šiaušti medvilniniai bei trikotažiniai audiniai. Striukių ir paltų paskirtis – apsaugoti nuo vėjo ir kritulių, todėl jie siuvami iš storesnių ir poringesnių, vėjui ir vandeniui nepralaidžių audinių.

Batai
Žieminiai batai turi būti stabilūs – plokščiapadžiai arba su plačiu tvirtu ir ne aukštesniu kaip 3-4 cm kulnu, avalynės padas neturi slysti. Avėti reikia tik patogius batus, pasiūtus iš natūralių (tiek išorinių, tiek vidinių) medžiagų.  Šiltose patalpose nedera avėti žieminę avalynę visą dieną. Šilumoje kojos prakaituoja, avalynė sudrėksta, dėl to išėjus į gatvę kojos greitai sušąla. Netinka ir aptempta, siaura avalynė. Geriausia rinktis didesnio dydžio batus, kad koja bate jaustųsi laisvai.

Saugotis šalčio būtina, tačiau persistengti nereikia, nes perkaitę daug greičiau peršalsime.

Informaciją parengė Visuomenės sveikatos stiprinimo skyrius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *