Gydytojų patarimaiMedicinaProfilaktika

Kodėl jaučiame pavasarinį nuovargį?

Vis daugiau žmonių pavasarį skundžiasi įvairiais negalavimais: nuovargiu, nemiga, galvos skausmu, svaigimu, prasta nuotaika, depresija, sutrikusiu virškinimu ir kitais simptomais. Pasak medikų, dažnai į prastą savijautą nekreipiame dėmesio, pasiteisindami laiko stoka, įtemptu gyvenimo ritmu, neleidžiančiu sirgti. Dažnai manome, kad prasta savijauta galbūt pati pagerės arba dar blogiau – galvojame, kad visi taip jaučiasi ir tai yra normalu po žiemos išsekus vitaminų atsargoms. Tačiau taip manyti yra klaidinga.

Medicinos diagnostikos ir laboratorinių tyrimų asociacijos prezidentė, medicininių tyrimų laboratorijos „Antėja” direktorė medicinai, gydytoja Dangira Babenskienė teigia, kad iš pirmo žvilgsnio paprasčiausias nuovargis gali būti arba lengvai įveikiamas, arba įspėti apie sunkios ligos pradžią, todėl būtina pasitikrinti ir atlikti keletą nesudėtingų kraujo tyrimų.

„Pavasarį organizmui dažnai trūksta vitaminų ir mineralų, todėl sutrikus medžiagų apykaitai ir skydliaukės funkcijai, kenčia visas organizmas. Jaučiant pavasarinį nuovargį pirmiausia reikėtų pasitikrinti geležies ir mikroelementų bei vitamino D organizme atsargas, įvertinti skydliaukės funkciją”, – pataria gydytoja D. Babenskienė.

Mikroelementai – magnis, kalcis, natris, kalis yra žmogaus organizmui gyvybiškai būtinos medžiagos. Norint išvengti organizmo išsekimo ir silpnumo, imuninės sistemos nusilpimo, kaulų ir raumenų struktūros pakitimo, širdies darbo sutrikimų, odos, nagų, plaukų struktūros pokyčių reikia nuolat sekti ir žinoti mikroelementų kiekį kraujyje. Jeigu ko nors trūksta, tuomet tereikia organizmą papildyti trūkstamais mikroelementais ir savijauta kaipmat pagerės.

Vitaminas D reikalingas normaliai raumenų funkcijai, imuninės sistemos veiklai palaikyti, itin svarbus gerai dantų ir kaulų būklei. Vitamino D trūkumas siejamas su osteoporoze, arterine hipertenzija, širdies ligomis, vėžiu bei autoimuniniais susirgimais. Šio vitamino itin trūksta pavasarį po ilgos žiemos išsekus organizme buvusioms atsargoms, kadangi vitaminą D gamina mūsų oda veikiant saulės spinduliams.

Skydliaukės išskiriami hormonai turi įtakos visam organizmui. Sutrikus skydliaukės funkcijai ligos simptomai gali būti labai įvairūs. Tai svorio svyravimai, sutrikęs širdies darbas, nuotaikos svyravimai, nuovargis, sumažėjęs darbingumas, nemiga, prakaitavimas, sausa oda, lūžinėjantys nagai, plaukai ir įvairūs kiti simtomai, kurie klaidina gydytoją.
„Esame susidūrę su ne vienu atveju, kai žmogus aplanko daug įvairių sričių gydytojų, kurie jokios ligos neranda. Paprastai paciento skundai „nurašomi” intensyviam gyvenimo tempui ar įtemtai situacijai, nors blogos savijautos priežastis – skydliaukės sutrikimas. Negydant liga progresuoja ir dar labiau kenkia visam organizmui, kol situacija tampa kritinė”, – pastebi gydytoja D. Babenskienė.

Mažakraujystė arba anemija. Vienas pagrindinių anemijos požymių- protinis ir fizinis nuovargis: žmogus jaučia nuolatinę letargiją, nevaldo emocijų, tampa dirglus, nepajėgia sportuoti, dirbti fizinio darbo, gali pasireikšti galvos svaigimai, kamuoja dusulys, sutrinka širdies darbas. Sausa kūno oda pleiskanoja, plaukai tampa trapūs ir sausi, lūžinėja nagai, įtrūksta lūpų kampučiai, dažnai nėra apetito, gali pasireikšti pykinimas, viduriavimas ar vidurių užkietėjimas. Anemija savaime nepraeina, negydant greitai progresuoja ir gali sukelti pavojų gyvybei.

„Nors pavasarinio nuovargio simptomai panašūs, tačiau jo priežastys gali būti skirtingos. Todėl būtina atlikti tyrimus, nustatyti blogos savijautos priežastis ir esant ligai, ją laiku pradėti gydyti, nes sutrikimai savaime nepraeina ir negydomi tik sunkėja“, – įspėja gydytoja D. Babenskienė.