Kokias problemas kelia paukščiai
Pagaliau pasitraukus šalčiams už lango galima išgirsti ir ausį glostančias paukščių giesmes. Tačiau po ilgos žiemos į šalį grįžtantys sparnuotieji džiugina ne visus. Kenkėjų kontrolės ekspertai perspėja, jog kai kurie paukščiai netinkamoje vietoje gali sukelti nemenkų problemų.
Paukščiai – ligų platintojai
Ornitozė, paukščių tuberkuliozė, salmoneliozė, paukščių gripas – tai vienos iš ligų, kurias platina paukščiai. Ornitoze užsikrėtę žmonės kenčia nuo sutrikusių kvėpavimo takų. Šia, dažniausiai balandžių nešiojama liga, užsikrečiama per vandenį ar orą. Kita pavojinga liga, paukščių tuberkuliozė, pažeidžia odą ir gleivines, kuriose susidaro mazgeliai. Paukščių tuberkuliozės sukėlėjai vystosi paukščių išmatose, kurių neretai gausu viešose vietose. Deja, paukščiai platina ir mirtiną ligą – paukščių gripą.
Kenkėjų kontrolės ekspertai „Dezinfa“ perspėja, kad paukščių išmatas gyventojai turėtų valyti tik naudodami apsaugos priemones.
Paukščių lizduose knibžda parazitai
Paukščių lizduose dažnai veisiasi įvairūs kenkėjai, kurie neretai iš lizdų atkeliauja ir apsigyvena gyventojų būstuose. Žmonės, kurių balkonuose, pastogėse paukščiai susisuka lizdus, dažnai kenčia nuo kailiavabalių, kandžių, blusų, blakių ar net paukštinių erkučių. Vieni iš labiausiai užkrėstų būna kregždžių lizdai. Paukščių lizduose besiveisiantys kenkėjai minta plunksnomis, pūkais, krauju ar odos epidermiu.
Paukščiai gadina nekilnojamąjį turtą
Viešose vietose dažnai tenka matyti paukščių išmatomis apterštus pastatų langus, pastoges, įėjimus, grindinius: tai gadina estetinį vaizdą. Be to, išmatos kenkia pastato konstrukcijoms – išmatose esančios medžiagos sukelia koroziją, plunksnomis, lizdų liekanomis užkemšami lietaus nutekamieji vamzdžiai. Apmaudu, kai išmatos tampa traumų priežastimi.
Apsisaugoti nuo paukščių gana sudėtinga
Pagal ES Tarybos Direktyvą ir LR Laukinės gyvūnijos įstatymą, visos laukinių paukščių rūšys yra saugomos. Kaip teigia UAB „Dezinfa“ biologas Liutauras Grigaliūnas, labai svarbu nepadaryti žalos ekosistemai.
„Dažnai žmonės imasi netinkamų priemonių: ardo lizdus, stato spąstus, deda nuodus ar net šaudo paukščius, tačiau šie veiksmai ne tik nehumaniški, bet ir pažeidžiantys atitinkamus teisės aktus. Veiksmai ar priemonės, kurių imamasi paukščių kontrolei, neturėtų žaloti paukščių“, – perspėja L. Grigaliūnas.
Kad paukščiai nepatektų į uždaras patalpas, netūptų ant stogų, palangių, atbrailų, dažniausiai naudojami specialūs tinklai, tepami repelentai, spygliai, spyruoklinės vielos. Taip pat labai svarbu, kad žmonės nesudarytų tinkamų sąlygų veistis paukščiams, t.y. nelaikytų senų nenaudojamų daiktų, baldų balkonuose, nelesintų paukščių gyventojų pamėgtose vietose, ypač vaikų žaidimų aikštelėse ar netoli jų.