Gydytojų patarimaiMedicina

Litotripsija kulno skausmus gali išgydyti greitai ir efektyviai

Kulno skausmaiMedicinos diagnostikos ir gydymo centras kulno skausmus pradėjo gydyti nauju metodu – kulnakaulio pentinų litotripsija.

Apie kulno skausmo priežastis, ištyrimą ir gydymą pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytojas urologas ir echoskopuotojas Narimantas Balčiūnas.

–  Kas sukelia kulno skausmus?

–   Kulno skausmų priežastys gali būti įvairios: viršsvoris, plokščiapėdystė, stovimas darbas, staiga padidėjęs ar sumažėjęs fizinis krūvis, traumos (pvz., bėgant kietu paviršiumi, šokant žemyn), senstant silpnėjantis jungiamųjų audinių tonusas, lėtinės uždegiminės ligos (pado fascija). Dažniausiai skausmus vyresniems nei40 m. žmonėms sukelia ataugos. Moterys nuo jų kenčia dažniau negu vyrai.

–  Kaip atsiranda kulnakaulio ataugos dar vadinamos pentinais?

–  Per visą pėdos ilgį nuo kulno iki pirštų yra susiformavęs storas skaidulinio audinio darinys, vadinamas pado fascija. Dėl prieš tai minėtų įvairių priežasčių, ši pėdos vieta labiau įtempiama, atsiranda įtrūkimai kulno prisitvirtinimo vietoje. Įtrūkimuose kaupiasi kalcis ir taip susiformuoja kaulinė išauga, liaudyje vadinama pentinais. Aplink šias ataugas vystosi minkštųjų audinių uždegiminiai procesai, kurie ir sukelia skausmą.

–  Kaip nustatoma, kad skausmo priežastis – uždegimas dėl ataugų kulnakauliuose?

–  Diagnozę patvirtina rentgeno tyrimas. Rentgeno nuotraukoje matomos mineralų sankaupos. Reikia žinoti, kad nors skausmas pirmiausia jaučiamas tik viename kulne, dažniausiai rentgenogramos parodo ataugas abiejuose.

 Gydytojas Balciunas ruosiasi litotripsijos procedurai–  Kaip gydomos ataugos?

–  Įprastai gydoma vaistais, tačiau dažnai toks gydymas mažai veiksmingas. Šiandien pats efektyviausias kulnakaulio ataugų gydymo metodas – litotripsija. Specialiu prietaisu – litotriptoriumi kulnikaulio ataugos aptinkamos ir suskaldomos. Procedūros metu pacientui suleidžiami nuskausminamieji, todėl jokių nemalonių pojūčių jis nepatiria.

–  Kokie gydymo litotripsijos metodu privalumai?

–  Visų pirma, tai mažiausiai žmogaus organizmą žalojantis gydymas – nėra jokio pjūvio ar šalutinio vaistų, vartojamų gydymui, poveikio. Be to, toks gydymas gerokai veiksmingesnis už vaistus. Skausmai ženkliai sumažėja iškart po procedūros, o visiškai išnyksta maždaug per dvi savaites, kuomet ištirpsta visos suskaldytų ataugų skeveldros.

Šiuo metu Medicinos diagnostikos ir gydymo centras – vienintelė medicinos įstaiga kulnakaulio ataugas skaldanti litotriptoriumi. Procedūrą atlieka patyręs specialistas ir ji trunka tik 15 min.

 –  Ar yra kokių apribojimų gydyti litotripsija?

–  Jokių apribojimų nėra. Ir delsti nepatarčiau, nes ilgainiui kulno skausmai tik stiprės.

Kulnakaulio pentinų litotripsiją komensuoja ligonių kasos, todėl procedūra prieinama visiems, kurie dėl kulno skausmų patiria diskomfortą ir yra priversti atsisakyti mėgstamos avalynės, sportavimo ar kitokios įprastos veiklos.

Medicinos diagnostikos ir gydymo centre atliekamas kulnakaulio pentinų litotripsijos procedūras socialiai draustiems pacientams kompensuoja teritorinės ligonių kasos pagal nustatytą tvarką ir bazinius įkainius.