Medicina

Naujas seilių liaukų ir jų latakų gydymas – be pjūvio

Kauno klinikų chirurgai nuo šiol be didelių pjūvių gali išsaugoti ne tik seilių liaukas, bet ir atkurti jų funkcijas. Modernios seilių liaukų ir jų latakų operacijos čia atliekamos nuo šio rudens. Jos vadinamos sialoendoskopija, kuri užtikrina seilių liaukų ir jų latakų ligų diagnostiką ir gydymą minimaliai invaziniu būdu. Sialoendoskopija gali būti gydoma seilių liaukų ir latakų akmenligė, atliekama, jei latakai yra susiaurėję, užsitęsęs skausmingas patinimas, uždegimas, padidėjusios arba sumažėjusios liaukos. Tokia operacija atliekama sergantiesiems autoimuninėmis ligomis, kai sutrinka seilių liaukų veikla. „Kiek tokių pacientų yra Lietuvoje, tiksliai sunku pasakyti, tačiau spėjama, kad apie 1 proc. gyventojų, – sako Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos vadovas prof. Virgilijus Ulozas. – Dažnai nėra nustatomas pats sutrikimas, todėl pacientai tinkamai negydomi.“ Sialoendoskopija Šveicarijoje per metus atliekama apie 8 tūkst. pacientų, o Didžiojoje Britanijoje – apie 4 tūkst.

„Anksčiau seilių liaukos ir jų latakai buvo gydomi chirurginiu būdu. Tačiau taip gydant didesnė komplikacijų tikimybė – galima pažeisti veido nervą, kraujagysles, po operacijos kakle lieka randas, – pasakojo pirmąsias operacijas Kaune atlikusi Kauno klinikų Ausų, nosies ir gerklės ligų klinikos gydytoja Nora Ulozaitė-Stanienė. – Be to, pašalinus seilių liaukas, sumažėja seilių arba jos visai nebegaminamos – burna tampa visiškai sausa. Erzina nemalonus pojūtis burnoje, skausmas, sutrinka mityba, kalba, gali prasidėti įvairūs gleivinės uždegimai, dėl kurių tenka skirti antibiotikų kursą.“

Naudojant minimaliai invazinį naująjį metodą, latake esantis akmuo endoskopu ir instrumentais pašalinimas per natūralias angas, be pjūvio. Taip išsaugoma liauka, atkuriama jos funkcija, žmogui gražinama ankstesnė gyvenimo kokybė. Procedūros metu galima praplėsti seilių latakus: jie išvalomi ir suleidžiama steroidų injekcija. Reikiamą medicininę techniką šioms procedūroms Kauno klinikos įsigijo maždaug prieš pusmetį.

„Džiaugiamės, kad pagaliau šis modernus gydymo metodas taikomas ir Lietuvoje, – sako prof. Virgilijus Ulozas. – Sialoedoskopija Kauno klinikose atliekama Integruotoje operacinėje, kurioje kokybiški endoskopiniai vaizdai matomi didelės raiškos ekranuose, jie gali būti transliuojami į mokymo kabinetus, vaizdinė medžiaga sisteminama ir archyvuojama. Šioje operacinėje sialoendoskpopija gali būti derinama su kitomis integruotomis moderniomis technologijomis, efektyviai panaudojant jų galimybes.“

Pirmąsias procedūras Kauno klinikų Integruotoje operacinėje atliko gydytoja otorinolaringologė N. Ulozaitė-Stanienė, kuri šios gydymo metodikos mokėsi Ženevoje (Šveicarija), taip pat – ir doc. Vykantas Liutkevičius.

Kauno klinikų informacija ir nuotrauka