Ligos

Nuo maliarijos skiepų nėra

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (ULAC) besiruošiantiems keliauti pataria išlikti budriems ir apsisaugoti nuo maliarijos – itin pavojingos uodų platinamos ligos. Specialistai primena, kad skiepų nuo maliarijos nėra. Pagrindinės maliarijos profilaktikos priemonės – reguliarus antimaliarinių preparatų vartojimas ir apsisaugojimas nuo uodų įkandimų repelentais.

Maliarija – plačiai paplitusi tropiniuose ir subtropiniuose regionuose: Afrikos, Azijos, Lotynų Amerikos teritorijose. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, yra daugiau kaip 100 šalių, kuriose galima užsikrėsti maliarija. Kasmet šia liga suserga 400-500 mln. žmonių, iš kurių 1,5-2 mln. miršta. Didelę jų dalį sudaro vaikai iš subtropinės Afrikos. Šiame žemyne nuo maliarijos kas minutę miršta vienas vaikas.

Plečiantis turizmui, maliarija tampa vis didesniu sunkumu keliautojams. Sunkumus kelia ir vis didėjantis maliarijos sukėlėjų atsparumas vaistam, todėl kelionės į kai kurias subtropines šalis darosi vis pavojingesnis. Kasmet apie 125 mln. keliautojų iš viso pasaulio aplanko endemines maliarijos atžvilgiu vietoves, per 10 tūkst. turistų grįžę namo suserga maliarija.

Daugėjant žmonių, vykstančių į tropinius kraštus, didėja galimybė įvežti maliariją. Anksčiau į Lietuvą maliarija buvo įvežama tik jūreivių, o pastaraisiais metais daugėja turistų, verslininkų įvežtinės maliarijos atvejų. 2003-2012 m. įvežtine maliarija Lietuvoje sirgo 36 asmenys, iš kurių 2 žmonės mirė 2003 m. ir 2007 m.

2003-2012 m. daugiausiai žmonių užsikrėtė Afrikoje – 30, Azijoje– 2, Pietų Amerikoje – 3, nežinoma – 1 atvejis. ULAC duomenimis, Lietuvoje įvežtinės maliarijos atvejų užregistruojama kasmet. Priežastis – nereguliariai ar visai nenaudojama chemoprofilaktika nuo maliarijos, nepakankama apsauga nuo uodų.

Maliarija yra gyvybei grėsminga liga, kurią sukelia kraujo pirmuonys (Plasmodium vivax, P.ovale, P.malariae, P.falciparum). Ji pasireiškia periodiškai pasikartojančiais karščiavimo priepuoliais (dar vadinamais drugio priepuoliais). Paprastai maliarijos sukėlėjus perneša Anohpeles genties uodai.

Retai sukėlėjai gali būti perduoti per kraują (donoras – parazitų nešiotojas), per užkrėstus instrumentus. Endeminėse vietovėse pasitaiko ir įgimtos maliarijos atvejų, kai parazitai užkrečia vaisių per pažeistą placentą ar gimdymo metu.

Plačiau apie maliariją skaitykite svetainėje ulac.lt