Medicina

Imuninės sistemos galimybės įveikiant vėžį

Raginimą stiprinti imuninę sistemą ir tokiu būdu išvengti įvairių ligų – pradedant gripu ir baigiant vėžiu bei kitomis rimtomis ligomis, esame girdėję ne kartą. Deja, ne viskas taip paprasta, kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio. Imuniteto ir vėžio santykį onkologijos srityje dirbantys mokslininkai tyrinėja jau seniai, šių tyrimų rezultatai taikomi klinikoje.

„Apie žmogaus imuninę sistemą, trumpai vadinamą imunitetu, kalbama dažnai, net nesusimąstant, kas tai per sistema ir kaip ji veikia žmogaus organizme, – sako Vilniaus universiteto Onkologijos instituto Imunologijos laboratorijos vedėja dr. Vita Pašukonienė. – Šiandien imunologija – mokslas apie organizmo apsaugines sistemas, jau turi daug atsakymų į mus dominančius klausimus. Tačiau kuo daugiau randama atsakymų, tuo daugiau iškyla naujų klausimų.”

Pasak dr. V. Pašukonienės, ankstesnis teiginys – kuo stipresnė imuninė sistema, tuo mažesnė tikimybė, kad žmogus susirgs vėžiu, jau paneigtas mokslinių tyrimų įrodymais. Onkologinėmis ligomis suserga ir labai stiprią imuninę sistemą turintys žmonės.

Kiekviename organizme naviko ir imuninės sistemos santykiai gali būti skirtingi. Tad imunologų pagrindinis tikslas onkologijoje – ištirti, kaip navikas veikia imuninę sistemą ir kokia konkretaus onkologine liga sergančio paciento imuninės sistemos būklė. „Kad limfocitai susitvarko su pakitusiomis ląstelėmis – tai tik dalis tiesos”, – sako dr. V. Pašukonienė.

„Kai gydome onkologine liga sergantį pacientą, o liga plinta nepaisant taikomo gydymo, reiškia, kad imuninė sistema nebesusidoroja arba net ir nemėgina susidoroti su naviku, – pasakoja dr. V. Pašukonienė. – Imuninės sistemos reakcijų koregavimas gydymo tikslais ir vadinama imunoterapija.”

Navikų imunoterapija pasaulyje vystosi labai sparčiai, tačiau kol ji nėra individualizuota, o taikoma visiems vienodai, daugumai pacientų ji nebūna efektyvi. Imunoterapijos individualizavimas pagrįstas tuo, kad prieš skiriant gydymą reikia išsiaiškinti sutrikusias imuninės sistemos grandis ir jas koreguoti.

„Norime, kad Lietuvoje onkologiniams pacientams būtų prieinamos šiuolaikinės technologijos, – sako dr. VU Onkologijos instituto Imunologijos laboratorijos mokslo darbuotojas dr. Marius Strioga. – Mūsų instituto Imunologijos laboratorijoje šiuo metu vykdoma pertvarka – ruošiamos sterilios patalpos, kuriose bus galima dirbti su ląstelėmis ir taikyti pažangios terapijos technologijas, kurios taikomas visame pasaulyje. Dendritinių ląstelių tyrimo srityje bendradarbiaujame su čekais, austrais, belgais ir tikimės, kad jau artimiausiais metais turėsime visas galimybes kurti savo laboratorijoje priešvėžinius dendritinių ląstelių preparatus.”