Pilvo skausmas gali būti uždegiminių žarnyno ligų simptomas

Lietuvos Respublikos Krono ir opinio kolito ligų draugija kartu su VšĮ „Sveikas miestas” vykdė praeivių apklausą, kalbėjosi apie gyvenimą sergant lėtine žarnyno liga.

Gydosi patys

Per kelias valandas pacientų organizacijos atstovams ir savanoriams pavyko apklausti 51 praeivį. Išaiškėjo, kad apie 60 proc. nieko nežino apie uždegimines žarnyno ligas. Beveik 55 proc. patys gydosi įvairius simptomus – pilvo skausmą, viduriavimą, svorio kritimą. Pagalbos prašo draugų ar mamos. Dauguma dalyvavusiųjų apklausoje informacijos ieško internete ir konsultuojasi su šeimos gydytoju, tik trys respondentai, jei kamuoja pilvo skausmai, viduriavimas ir svorio neteikimas, pagalbos ieškotų gastroenterologo kabinete.

Pasak gydytojo gastroenterologo, prof. habil.dr. G. Kiudelio, šie ir kiti simptomai gali būti ir uždegiminių žarnyno ligų pirmieji pranašai. „Mes prašome jaunų žmonių nuo 15-35 metų rimtai vertinti tokius simptomus: spazminį pilvo skausmą, viduriavimą arba tuštinimąsi su krauju, svorio kritimą. Kartais šiuos simptomus gali lydėti pakilusi temperatūra, odos niežulys ar bėrimai, akių uždegimai, sąnarių skausmai. Jeigu tai užsitęsia keturias savaites ar yra linkę kartotis, būtinai pasitarkite su šeimos gydytoju ar gydytoju gastroenterologu,” – sako LSMU Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos Žarnyno ir kasos sektoriaus vadovas, prof. habil.dr. G. Kiudelis.

Pasak renginyje dalyvavusios LSMU Kauno klinikų gydytojos gastroenterologės Aidos Žvirblienės, ji uždegiminėmis žarnyno ligomis domisi jau daug metų. „Krono liga ir opinis kolitas tampa vis dažnesnėmis ligomis, jomis serga jauni žmonės. Todėl jiems itin rūpi efektyvus gydymas. Kai įprastinės gydymo priemonės neduoda efekto, išsivysto uždegiminių žarnyno ligų komplikacijos: virškinamojo trakto susiaurėjimas, žarnos sienelės prakiurimas, pūliniai. 80 proc. sergančiųjų dėl komplikacijų tenka atlikti operacijas. Todėl itin svarbu pajutus pirmuosius simptomus, nedelsiant kreiptis į specialistus. Jei įprastinės gydymo priemonės efekto neduoda, gali padėti efektyvus gydymas inovatyviais biologiniais vaistais,” – sakė gydytoja.

Uždegiminės žarnyno ligos.

Per metus Lietuvoje diagnozuojama apie šimtas naujų Krono ligos ir opinio kolito, bendrai vadinamų uždegiminėmis žarnyno ligomis, atvejų. Šiuo metu skaičiuojama apie 1400 sergančiųjų. Šimtai jaunų (15-35 m.), darbingo amžiaus žmonių dėl staiga prasidėjusių skausmų, itin dažno viduriavimo, kraujavimo iš virškinamojo trakto yra išmušami iš pusiausvyros. Dažnai susirgusieji šiomis ligomis iš viso pirmą kartą apie jas išgirsta.

Europoje uždegiminėmis žarnyno ligomis serga per pusę milijono žmonių, pasaulyje – apie 5 mln., apie 3 milijonai pacientų yra gydomi dėl Krono ligos ar opinio kolito. Šiaurės Amerikoje ir Europoje Krono ligos paplitimas didesnis, Europoje skaičiuojama apie milijonas sergančiųjų.

Uždegimine žarnyno liga gali susirgti bet kurio amžiaus žmogus, bet dažniau jos išsivysto 20-30 metų žmonėms.

Uždegiminės žarnyno ligos – Krono liga ir opinis kolitas yra lėtiniai, imuninės sistemos susirgimai. Opinis kolitas – tai storosios žarnos gleivinės ir pogleivio uždegimas su paviršiniu išopėjimu. Krono liga – tai storųjų ir plonųjų žarnų uždegimas, apimantis visą žarnos sienelę, pažeidimų gali būti ir visame virškinamajame trakte: skrandyje, burnos gleivinėje,” – sako prof., habil.dr. G. Kiudelis.

Judėjimas – tai gyvenimas

Viduriavimas, dažnai su krauju ir gleivėmis, pilvo skausmai, karščiavimas, vėmimas, pykinimas, silpnumas, svorio netekimas – tai simptomai, kurie sergančiuosius uždegiminėmis žarnyno ligomis, t.y., Krono liga ir opiniu kolitu gali lydėti visą gyvenimą. Kovoti su lėtine liga visada lengviau, jeigu apie tas pačias problemas turite galimybę pakalbėti su kitais žmonėmis, sužinoti kuo daugiau apie savo ligą. Jums gali padėti Lietuvos Respublikos Krono ir opinio kolito ligų draugija.

Daugiau informacijos www.draugija.info