Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centras Santariškių klinikose

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų (VUL SK) Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centras persikėlęs iš Centro filialo (buvusio Raudonojo kryžiaus ligoninės) nuo kovo 1 d. sėkmingai pradėjo savo veiklą Santariškių klinikose – naujajame Akušerijos ir chirurgijos korpuse ir atlieka aukščiausio lygio mikrochirurgines operacijas.

Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centro direktorius prof. Kęstutis Vitkus sako, jog, šis centras, yra vienintelis amputuotų galūnių replantacijų ir sudėtingų viršutinės galūnės traumų bei jų pasekmių chirurginio gydymo centras Lietuvoje.

Medikai tokias operacijas sėkmingai atlieka jau daugiau nei 30 metų. Tačiau kiekviena operacija yra unikali, trunka nuo kelių iki keliolikos valandų, kruopščiai „surinkinėjant“ net pačias ploniausias kraujagysles, nervus, sausgysles ir kitas struktūras. Bet to neužtenka. „Piršto prisiuvimas dar nieko nereiškia, svarbu, kad jis ne tik prigytų, bet ir funkcionuotų. Mums ne kartą teko operuoti mažų vaikučių pirštukus įsivaizduokite, 0.3 mm diametro kraujagyslės susiuvimą. Todėl drąsiai galima vadinti, kad tokios operacijos yra supermikrochirurginės“, pasakoja prof. K.Vitkus.

Santariškių klinikose Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos centro medikai taip pat sėkmingai pradėjo krūtų rekonstrukcines operacijas. Tokios operacijos dar vadinamos vėžio chirurgija, kuomet krūtis po amputacijos sudėtingų operacijų metu atkuriama persodinant audinius iš kitų kūno vietų. Galima iš naujo sukurti spenelį, kuris nesiskirs nuo sveikosios pusės. Kaip teigia centro direktorius, tai „tarsi iš Sacharos suformuoti oazę“. Iš Santariškių klinikų pirmosios pacientės po tokių sėkmingų operacijų jau išvyko į namus.

VUL SK Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriuje planuojama per metus gydyti apie 2000 pacientų. Čia teikiama ir būtinoji, ir planinė pagalba visos šalies gyventojams.

VUL SK Plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos skyriaus pagrindinės darbo kryptys yra: rekonstrukcinė chirurgija dėl onkologinių, potrauminių ir įgimtų defektų, replantologija (nupjautų kūno dalių prisiuvimas), plaštakos/viršutinės galūnės chirurgija, riešo chirurgija, periferinių nervų chirurgija, reumatoidinės plaštakos chirurgija, plaštakos smulkiųjų sąnarių endoprotezavimas, artroskopinė kelio, peties, alkūnės, čiurnos, odos darinių chirurgija, urogenitalinės sistemos sklaidos trūkumų chirurgija, plastinė – estetinė chirurgija. Šiose srityse sukaupta didelė patirtis leido pasiekti labai gerų rezultatų.