Gydytojų patarimai

Plombos gali susilpninti dantis

Ėduonies pažeistą danties audinį atkuria kompozicinė plomba. Bet tai ne visada geras problemos sprendimas, dažnai  būtini – užklotai arba keraminiai vainikėliai.

Kuo ypatinga danties anatomija?
Vainikinę danties dalį sudaro du kietieji audiniai: dentinas ir emalis. Pastarasis dengia danties vainikinės dalies išorę ir patikimai saugo dentiną. Emalį, kurį pelnytai galime vadinti labiausiai mineralizuotu audiniu žmogaus kūne, sudaro hidroksiapatito kristalai. Tad emalis – kiečiausias audinys visame žmogaus kūne. O štai dentinas yra kur kas mažiau mineralizuotas – apie 70 proc. jo sudaro hidroksiapatitas, dar 20 proc. – organinės medžiagos, o likusius 10 proc. – vanduo. Kietumo požiūriu emalis yra kietesnis nei dentinas, bet vertinant lankstumą laimi dentinas.

Ką tai reiškia? Dėl emalio kietumo jo nusidėvėjimo lygis yra itin žemas. Bet vienas jis labai trapus, todėl nesunkiai gali lūžti veikiamas kramtymo jėgos. Dentinas dėl savo minkštumo yra tarsi amortizatorius – jis amortizuoja kramtymo jėgą,  sušvelnindamas poveikį emaliui. Bet dėl minkštumo jis greičiau nusidėvi, o nuo to ir saugo emalis. Abu sluoksniai – emalis ir dentinas su savo savybėmis yra nepamainoma kombinacija atlaikant kramtymo jėgą.

Kompozicinė plomba – nėra gera išeitis, kai reikia atkurti didelę dalį danties
Labiausiai paplitusių dantų ligų sąrašo viršuje – dantų ėduonis. Populiariausias danties atkūrimo būdas yra karieso pažeistų  audinių šalinimas ir danties audinio atkūrimas naudojant kompozicinę plombą, kurios savybės labai primena dentiną.

Nedideliam defektui atkurti kompozicinė plomba tinka. Bet esant dideliam danties audinio defektui prarandama daug emalio, kuris plombuojant pakeičiamas minkštesne medžiaga (minėjome, jog plomba savybėmis artimesnė dentinui, ne emaliui).

Natūralu, jog mažėjant emalio, kuris pasižymi labai aukštu kietumu, kiekiui, silpnėja ir danties struktūra. Be to, plombos sparčiau dyla, tad tikimybė, jog plomba pradės skilti, trupėti, yra nemaža. O blogiausia tai, jog plombos deformacijos gali pažeisti ir sveikus danties audinius. Ši problema ypač  aktuali, jei šalia yra daugiau dantų su didelėmis plombomis.

Būtina paminėti ir tai, kad plombos traukiasi. Vadinasi, kuo didesnė plomba, tuo daugiau jos susitraukia. O kadangi plombos yra porėtos, jos kur kas labiau traukia apnašas. „Juozas.dental“ odontologijos klinikoje pacientams pateikiama problemos sprendimo alternatyva bei pristatomi jos pranašumai.

Geriausias problemos sprendimo būdas
Kai reikia didelės plombos, dantis rekomenduojama protezuoti užklotais arba keraminiais vainikėliais. Dantų vainikėliai sukuria estetinį vaizdą ir natūraliam dančiui artimas savybes. Be to, keramika daug labiau panaši į emalį. Puiku ir tai, jog  naudojant šiuolaikines keramikos ir surišimo medžiagas nebūtina dantų protezuoti pilnais vainikėliais – galima naudoti užklotus, kurie yra tokių pat savybių kaip vainikėliai, bet leidžia išsaugoti gerus nuosavo danties audinius. Tada į dentiną panaši kompozicinė plomba paslepiama po emalį primenančiu užklotu ir atkuria danties tvirtumą, struktūrą bei savybes, itin panašias į natūralaus danties.