Svorį mesti populiaru ir rudenį
Tradiciškai manoma, jog labiausiai savo kūno linijomis žmonės rūpinasi pavasarį. Anaiptol! Rudenį sporto klubai būna tiesiog sausakimši. Kodėl? Atsakymas paprastas – vasaros atostogos, tingus poilsis prie Baltijos ar kitų kraštų jūrų, „išsiderinęs“ maitinimosi režimas, įvairūs kepsniukai, šašlykai, ledų ir kitokie desertai ne vienam padovanoja papildomų kilogramų. Pats metas jų atsikratyti.
Kaip teigia treneriai, žmonės Lietuvoje jau įprato keliskart per savaitę ar netgi dažniau, tarp gausybės darbų rasti valandėlę kitą laisvo laiko ir užsukti į sporto klubą. Ypač lankytojų gretos išauga rudenį. Vieni ateina norėdami numesti svorio ir padailinti figūros linijas, kiti – sustiprėti fiziškai, gerai jaustis bei būti energingi, treti – aktyviai praleisti laisvalaikį, pabendrauti su bendraminčiais.
Akivaizdu, jog nemažą dalį žmonių į sporto klubą atveda savotiškas nepasitenkinimo savimi jausmas. Ir nieko čia stebėtino – gyvenimo sąlygos gerėja, tad dauguma mūsų mažiau judame, daugiau valgome, dažniau persivalgome. Su nereikalingais kilogramais kartu kaupiasi ir sveikatos bėdos: trinka širdies veikla ir kraujotaka, pradeda varginti nugaros, sąnarių skausmai, silpnėja raumenys. Išspręsti šias problemas ir sustiprinti sveikatą galima tik pakeitus gyvenimo būdą, kitaip tariant, pradėjus sportuoti. Kalbant apie antsvorio turinčius žmones, sporto klubuose šiandien sulieknėti siekia ne tik moterys, pamažu daugėja ir svorį sumažinti norinčių vyrų.
Išmatuoti organizmo riebalų kiekį – kodėl to reikia?
Ne vienas mūsų greičiausiai esame susidūrę su situacija, kai aktyviai treniruojantis, liejant prakaitą aerobikos ar treniruoklių salėje, svarstyklės rodo vis tą patį kilogramų skaičių. Tarsi būtų užstrigusios. Į neviltį pulti dėl to tikrai nereikėtų. Verta atminti, jog kur kas svarbiau yra ne tai, kiek sumažėjo svoris, bet kaip pasikeitė kūno kompozicija – t.y. raumeninės ir riebalinės kūno masės santykis. Svarbu nepamiršti ir to, kad raumeninis audinys sveria daugiau nei riebalinis, kad ramybės būklėje jis išeikvoja daugiau energijos. Specialistai, prieš pradedant sportuoti ar laikytis dietos, pataria išsiaiškinti, kokią procentinę dalį kūno sudaro riebalinis audinys. Anksčiau tai padaryti buvo galima tik dietologų kabinetuose, taip pat ir kai kuriuose moderniuose sporto klubuose. Dabar pasitikrinti kūno riebalų kiekį specialiu aparatu, o be to – ir nemokamai, galima visose „Camelia“ vaistinėse. Specialus matuoklis parodys, kokią dalį kūne sudaro riebalai, koks yra kūno masės indeksas.
Lieknėjant būtina stebėti, ar kūno svoris mažėja riebalų, ar raumenų masės ir skysčių sąskaita. Jei lieknėjama skysčių sąskaita, svoris netrukus vėl padidėja, nes skysčių kiekis labai greitai atgaunamas. Sumažėjus raumenų masei, sulėtėja medžiagų apykaita, tad pradėjus normaliai maitintis ir sumažinus fizinį krūvį, svoris vėl išauga. Sveikiausias ir geriausias lieknėjimo rezultatas – kai mažėja riebalų kiekis, bet didėja raumenų masė.
Mityba – ką derėtų žinoti?
Norint gerai jaustis ir būti dailios figūros, pusryčiams reikėtų valgyti maistą, kuriame gausu angliavandenių. Pietūs turėtų būti sotūs, o vakarienei geriausia rinktis liesą, baltymų turtingą patiekalą. Valgyti derėtų mažomis porcijomis, kasdien – panašiu metu, stengtis nepersivalgyti. Svarbu gerti pakankamai skysčių. Jokiu būdu negalima nevalgyti sportuojant. Tuomet organizmui gali pritrūkti energijos ir jis pradės naikinti save iš vidaus.
Patyrus traumą, susižeidus, organizmas turėtų gauti kur kas daugiau įvairių medžiagų, kad kuo greičiau sustiprėtų, pasveiktų. Tačiau kartais dauguma mūsų šį patarimą suprantame pernelyg pažodžiui – lepiname save dideliais kaloringo maisto kiekiais, mažiau judame. Dėl to svoris padidėja dar labiau. Norint to išvengti, svarbu nepamiršti tų pačių subalansuotos mitybos principų. Jei organizmui kažko trūksta, galima papildomai vartoti vitaminų ar mineralų.
Kaip figūrą dailinti sekasi žinomiems žmonėms?
Patarimai, kaip teisingai lieknėti, kaip maitintis, visada praverčia. Tačiau dažnam smalsu, o kaip svorį meta žinomi žmonės? Juk daugelio jų išvaizdos pasikeitimai būna kardinalūs. Vasaros pabaigoje vienas populiarus naujienų portalas rašė, jog muzikinio projekto „Lietuvos balsas“ finalininkė Berta Timinskaitė rudens sezoną ketina pasitikti aktyviai – įspūdingo balso savininkė pradėjo lankyti azartiškas treniruotes „Showmakers“ akademijoje. Mergina tvirtino, jog iš „Aerodance” treniruočių nori dvigubo rezultato – gražesnės figūros ir pasimokyti scenos judesio.
Nusprendėme pasiteirauti, kaip jai sekasi ir kodėl ji pasirinko būtent tokią sporto rūšį. „Nuo pat mažens mėgau šokti, šokau nuo trejų metų, tačiau vėliau teko pasirinkti: šokis arba muzika, nes viskam nepakako laiko. Kadangi dainuoju, labai pravartu mokytis šokio paslapčių, kad tinkamai judėčiau scenoje. Taip pat šokis labai atpalaiduoja o ir visas kūnas jaučia vienodą krūvį“, – pasirinkimo motyvų neslepia B. Timinskaitė. Atlikėja prisipažįsta, jog prasidėjus mokslo metams, užpuolus darbams, jai teko trumpam pristabdyti treniruotes. Tačiau šiandien ji ir vėl šoka.
„Du kartus per savaitę lankau šokio treniruotes. Sunku būna iš pradžių, kol kūnas pripranta, tačiau vėliau visi judesiai pavyksta. Turiu labai gerą ir supratingą trenerį. Šarūnas (Šarūnas Kirdeikis – aut.) – ne tik puikus šokėjas, choreografas, bet ir nerealus žmogus, kuris ne tik motyvuoja, skatina, bet ir daug reikalauja. Jis visada žino, kiek galiu, tad stengiasi iš manęs „išspausti“ maksimumą“ – pasakoja.
Prisimindama pirmosios treniruotės įspūdžius, B. Timinskaitė šypteli, jog tuomet jai atrodę, kad nebegali šokti. Rankos, kojos, galva – visos kūno dalys judėjo skirtingai. „Tačiau jau po apšilimo vėl pajutau didelį norą šokti, išmokti naujų žingsnelių. Tai, kad treneris yra profesionalus šokėjas, skatina pasitempti ir mane. Norisi bent šiek tiek jam prilygti. Kokie mano rezultatai? Jie nėra milžiniški, nes gyvenu labai nepastovų ir įtemptą gyvenimą, labai sunku pavyzdingai lankyti treniruotes. Tačiau treneris neleidžia man tingėti ir puikiai moka paveikti mano sąžinės balsą. Jau po pirmų treniruočių jaučiausi daug lengviau, tiek kūnas, tiek dvasia tarsi įgavo naują kvėpavimą. Taip pat daug drąsiau judesio prasme jaučiuosi ir scenoje“, – porina dainininkė.
Visoms merginoms, moterims B. Timinskaitė pataria sportuoti įvairiausiais būdais: namuose, sporto klube ar šokių studijose. „Šokis – ne tik treniruotė, tai puiki realizacijos priemonė, būdas išsikrauti ir atsipalaiduoti. Labai dažnai po treniruočių ar per jas man gimsta naujų idėjų, jaučiuosi įkvėpta ir pasisėmusi teigiamų emocijų. Tuo tarpu nuovargis tampa net malonus, kai žinai, kad ne tik lieknėji, bet šio to ir išmoksti“, – pasakoja B.Timinskaitė.