Profilaktika

5 profesorės patarimai, kaip išvengti inkstų ligų

Pasak Kauno klinikų Nefrologijos klinikos vadovės prof. Ingos Arūnės Bumblytės, inkstų ligos itin opi sveikatos problema.   Kokia nors inkstų ligos forma  pasaulyje serga 850 mln. žmonių, o 2,6 mln. ligonių negali gyventi be dializės arba patyrė inkstų transplantaciją.

Lėtinę inkstų ligą gali sukelti kitos ligos, kurios pažeidžia inkstus. „Dažnai inkstų funkcija blogėja palaipsniui. Inkstų nepakankamumą gali sukelti tokios ligos kaip aukštas arterinis kraujospūdis ar cukrinis diabetas,“ – teigė Kauno klinikų profesorė. – Taip pat gali nutikti ir atvirkščiai: inkstų liga būna ne tik daugelio kitų lėtinių ligų, pavyzdžiui, širdies ir kraujagyslių ligų, cukrinio diabeto priežastis, bet ir šių ligų sukelta komplikacija. “

Profesorė priduria, kad inkstams pakenkia ir besikartojančios bei iki galo neišgydytos šlapimo organų infekcijos. Šį organą susilpnina gausus vaistų nuo skausmo vartojimas.

Apie 13 milijonų žmonių visame pasaulyje serga ūminiais inkstų pažeidimais, kurie gali komplikuotis lėtine inkstų liga. Todėl norint turėti sveikus inkstus, sumažinti lėtinių inkstų ligų riziką ar sulėtinti jos progresavimą, daug dėmesio reikėtų skirti bendrai organizmo būklei ir sveikatai.

Gydytoja nefrologė prof. I. A. Bumblytė išskiria 5 patarimus, kaip išsaugoti sveikus inkstus

1. Daugiau judėkite. Reguliarus fizinis aktyvumas pagreitina medžiagų apykaitą ir sumažina kraujospūdį bei lėtinių inkstų ligų riziką.

2. Kontroliuokite aukštą kraujo spaudimą, nes tai yra vienas iš pagrindinių inkstų ligos rizikos veiksnių.

3. Atkreipkite dėmesį, kiek suvartojate cukraus – kontroliuokite gliukozės kiekį kraujyje. Cukrinis diabetas – vienas iš inkstų ligų rizikos veiksnių, todėl sergantys šia liga turėtų ne tik palaikyti atitinkamą gliukozės (cukraus) kiekį kraujyje, bet ir reguliariai atlikti inkstų funkcijos tyrimus.

4. Nepamirškite sveikos mitybos ir palaikykite normalų kūno svorį. Mažiau vartokite druskos, nes dėl jos pertekliaus organizme kaupiasi skysčiai ir didėja kraujo spaudimas. Vienas dažniausių mitų – inkstai turi pailsėti, todėl verta riboti skysčių kiekį. Tačiau pakankamo jų kiekio būtinai reikia normaliam inkstų darbui. Todėl vartokite kaip tik daug skysčių – ne mažiau kaip 1,5-2 litrus per dieną. Jei rūkote – meskite, nes rūkymas lėtina kraujotaką.

5. Saikingai vartokite vaistus, pavyzdžiui, nuo skausmo, ypač jei gydytojas jų neskyrė. Jei jus kamuoja lėtinis skausmas ir negalite atsisakyti nuskausminamųjų, pasikonsultuokite su gydytoju, kuris padės sumažinti skausmą nepažeidžiant inkstų.

Kauno klinikų informacija

Apie lėtinę inkstų ligą

Inkstai labai svarbus sveikatai organas. Jie ne tik šalina iš organizmo toksinus, vandens bei druskų perteklių. Šis organas apsaugo nuo mažakraujystės, nes gamina hormoną, kuris dalyvauja raudonųjų kraujo kūnelių susidaryme. Svarbi inkstų funkcija, kad jie padeda išsaugoti sveikus kaulus, taip pat– reguliuoti arterinį kraujospūdį.

Sutrikus inkstų veiklai, susilpnėja svarbi šio organo funkcija – organizmo valymas. Dėl organizme besikaupiančio šlapalo, kreatinino, šlapimo rūgšties, blogėja savijauta. Žmogus pasidaro silpnas, apatiškas, kamuoja šleikštulys, vėmimas, niežti odą. Dieną sergančiajam norisi miego, o naktį atvirkščiai – kamuoja nemiga.

Dažnas lėtinio inkstų nepakankamumo požymis – padidėjęs kraujospūdis. O jeigu kartu yra išsivysčiusi mažakraujystė, akivaizdu, kad liga jau įsisenėjusi. Gali sutrikti širdies darbas, žarnyno, kepenų, smegenų funkcijos. Ligai pažengus gali varginti dažnas šlapinimasis naktį, čiurnų patinimas, padidėti kūno svoris.

Dauguma inkstų ligų iš pradžių nesukelia skausmo ir kitų negalavimų, todėl sergantysis apie savo ligą gali kurį laiką nė neįtarti. Sergantiems tokiomis ligomis kaip cukrinis diabetas, hipertenzija, išeminė širdies liga, kai kuriomis inkstų ligomis, taip pat vartojantiems daug vaistų, ypatingai svarbu stebėti savo sveikatą ir atlikti profilaktinius tyrimus.