Gydymas

Kardiologė apie gyvenimą sergant širdies nepakankamumu

Nuo širdies nepakankamumo pusė susirgusiųjų miršta per pirmus penkerius metus, o dešimt metų išgyvena tik ketvirtadalis. Susirgus šia liga širdis nepajėgia tinkamai prisipildyti kraujo ir jo išstumti. Šia liga Lietuvoje serga per 100 tūkstančių žmonių.

Sergančiojo savijautą lemia ne tik vaistai, bet ir gyvenimo būdas

Kauno klinikų pacientas Vitas Valaitis, pasakoja apie pirmuosius širdies nepakankamumo simptomus, kurie buvo kaip iš vadovėlio. „Labai greitai uždusdavau eidamas net ir trumpus atstumus, dažnai skaudėdavo širdį. Nors mano tėtis taip pat sirgo šia liga, negalvojau, kad ir mane ji gali užklupti, – prisimena vyras. – Vis blogėjant būklei supratau, kad gydytojų išvengti nepavyks.“

Atlikę įvairius tyrimus, Kauno klinikų gydytojai kardiologai vyrui diagnozavo širdies nepakankamumą. „Jau daug metų vartoju vaistus, todėl dabar galiu lengviau lipti laiptais, daugiau vaikščioju. Žinoma, turiu labiau save saugoti nei anksčiau – nevartoti alkoholio, subalansuotai maitintis, vengti ilgalaikio streso. Tačiau gyvenimas pagerėjo iš esmės“, – teigia V. Valaitis.

Kardiologės doc. dr. Dianos Žaliaduonytės-Pekšienės komentaras

Pacientus, sergančius šia liga, vargina net ir po nedidelio fizinio krūvio ar ramybėje atsirandantis dusulys, greitas nuovargis ir silpnumas, naktinis sausas kosulys, kojų tinimai, apetito sumažėjimas.

Anot kardiologijos klinikos Širdies nepakankamumo ir ydų skyriaus vadovės kardiologės doc. dr. Dianos Žaliaduonytės-Pekšienės, širdies nepakankamumu sergantys žmonės kenčia nuo daugybės gyvenimą gadinančių simptomų. „Sergantiesiems sunkiau išsimiegoti, jie vartoja daug vaistų, turi reguliariai lankytis pas gydytoją, o ligai paūmėjus – gydytis ligoninėje. Taip pat labai svarbi lėtinių kardiovaskulinių ligų pirminė ir antrinė profilaktika, ankstyva širdies nepakankamumo diagnostika atliekant biožymenis, elementariausius kardiologinius tyrimus, o jau susirgus –tinkamas ir laiku paskirtas gydymas, – paaiškino doc. D. Pekšienė.

Džiugu, kad inovatyvus širdies nepakankamumo gydymas jau lengvai prieinamas žmonėms ir Lietuvoje. Paciento mokymas kaip gyventi su širdies nepakankamumu – viena pagrindinių priemonių, gerinanti sergančiojo gyvenimą.

Širdies nepakankamumo simptomai

Sergant širdies nepakankamumu, širdis nesugeba užtektinai aprūpinti organizmo krauju. O kraujas negali organizmui suteikti užtektinai deguonies ir maisto medžiagų, sutrinka kenksmingų medžiagų pasišalinimas. Dėl to plaučiuose ir kitose kūno dalyse (kojose, pilve) kaupiasi skysčiai.

Kokius požymius pajusite, priklauso nuo nuo širdies nepakankamumo tipo. Be to, gali atsirasti tik keli iš išvardintų požymių. Tačiau bet kuriuo atveju, taip pat ir negalavimams sustiprėjus, būtina kreiptis į gydytoją.

Iš pradžių jokių negalavimų gali ir nebūti, nors žmogus jau serga šia liga. Sergant širdies nepakankamumu, organizme sumažėja kraujo tėkmė ir kaupiasi skysčiai, pernelyg apkraunama širdis. Tuomet žmogui ima trūkti oro ne tik esant fiziniam krūviui, bet ir ramiai ilsintis. Kvėpavimas sutrinka dėl skysčių sankaupų plaučiuose, todėl kraujas užtektinai neaprūpinamas deguonimi. Sergantysis ima stipriai kosėti, švokšti, tinsta kulkšnys.

Ši liga yra ir didėjančio kūno svorio priežastis. Taip yra dėl susikaupusių skysčių, o esant didesniam svoriui, pasunkėja ir širdies darbas.

Ligoniui atsiranda poreikis šlapintis naktį, nes gulint kojose esančios skysčių sankaupos patenka į kraujotaką ir turi būti pašalintos.

Jeigu kraujo tėkmė sulėtėja tik atskirose kūno vietose, atrodo, kad dažniau ima plakti širdis, galite pajusti: nuovargį, galvos svaigimą. Taip pat gali sumažėti apetitas, depresija arba nerimas.

Širdies nepakankamumą dažnai lemia kitos ligos: vainikinių arterijų liga, infarktas, ar arterinė hipertenzija (aukštas kraujospūdis), kardiomiopatija (širdies raumens liga), miokarditas (širdies raumens uždegimas), įgimtos širdies ligos, taip pat plaučių ligos. Mat sergant šiomis ligomis pažeidžiama širdis arba padidėja širdies darbo krūvis.

Tinkamas širdies nepakankamumo gydymas ne tik susilpnina simptomus, bet ir gali padidinti išgyvenamumą.