Ligos

Biuro darbuotojų virusas – sausų akių liga

Sausų akių ligaParaudusios, pavargusios rytais traiškanojančios akys, skausmas, perštėjimas, niežėjimas, svetimkūnio jausmas akyse,– atpažįstate save? Jus, kaip ir daugiau nei 35 procentus žmonijos, kankina sausų akių liga (SAL). Tai civilizacijos liga – į oftalmologus kreipiasi ne tik vyresni žmonės, bet ir jauni biurų darbuotojai, ypač moterys.

„Šis sutrikimas buvo vadinamas sausų akių sindromu. Dėl sudėtingų procesų, kurie sukelia ne tik akies paviršiaus uždegimą, bet ir sutrikdo ašarų gamybą bei apytaką, sausų akių sindromas 2013-aisiais pervadintas sausų akių liga“, – sako LSMU KK akių ligų klinikos gyd. oftalmologė  dr. Edita Puodžiuvienė. Pasak specialistės, sausų akių sindromas – liga, tad nepakanka slopinti tik simptomų, o ją, kaip ir kitas ligas, būtina gydyti.

Moderniai įrengtų biurų darbuotojai ilgiau pabuvę darbe pastebi, kad ima perštėti, išsausėja, parausta akys – tai sauso patalpų oro ir įtempto ilgo darbo kompiuteriu sukelti negalavimai. 1970 metais, pradėjus statyti taip vadinamas „stiklo dėžutes“, imtas naudoti Pasaulinės sveikatos apsaugos Organizacijos (PSO) suformuotas „nesveiko pastato sindromo“ terminas, kurio simptomai – odos, akių, nosies, gerklės gleivinių dirginimas arba sausumas. Tačiau akims kenkia ne tik kondicionieriai, ilgas televizoriaus žiūrėjimas, darbas kompiuteriu, vairavimas, kai akys išsausėja dėl įtempto žiūrėjimo į kelią nemirksint, bet ir moterų vartojami kontraceptiniai vaistai.

Moterys dažniau nei vyrai kenčia dėl SAL. Šios ligos išsivystymui įtakos gali turėti ir hormonų, tokių kaip estrogenai, kiekio sumažėjimas. Moterims šie hormonai ypač svyruoja po menopauzės, nėštumo ar kūdikio žindymo periodu. Kontraceptinės piliulės taip pat gali sukelti akių sausumą, nes jose esantys hormonai keičia moters organizme esančių natūralių hormonų veiklą. Tyrimais įrodyta, kad sumažėjęs androgeno (hormonas, kurį turi abi lytys) kiekis taip pat gali turėti įtakos SAL išsivystymui“, – teigia dr. E. Puodžiuvienė.

SAL metu plonėja ašaros plėvelė, sumažėja akies optinės sistemos skaidrumas, todėl regėjimas gali pablogėti net 1,3 dioptrijomis. Negydomas užsitęsęs akies uždegimas kenkia ragenai: vystosi opos, didėja naujos infekcijos, sukeliančios akies randėjimus rizika, gali pablogėti rega. Moksliniame tarptautiniame klinikinių tyrimų ir klinikinės praktikos leidinyje „Ocular Surface“ paskelbta gydytojų grupės rezoliucija teigia, kad pagrindinė sausų akių ligos priežastis – per daug druskingos (hipertoninės) ašaros, todėl gydymo tikslas – apsaugoti ląsteles nuo druskų.

Medicininiais tyrimais nustatyta, kad geriausiai SAL gydo osmoprotektoriai, kurie natūraliai gaminasi žmogaus organizme. Daugiausia jų randama gyvybiškai svarbiuose organuose: širdyje, inkstuose, kepenyse, smegenyse. Šios molekulės gaminasi ir sveikoje akyje: žmogaus ašaros pačios turi osmoprotektorių (L-karnitino, eritritolio, glicerolio), bet prasidėjus sausų akių ligai, jų nepakanka. Tuo remiantis buvo iškelta hipotezė, kad papildomas osmoprotektorių lašinimas gali būti veiksmingas kovojant su šiuo sutrikimu.

Druskų kiekio ašarose neįmanoma koreguoti jokiais lašais, nes jų poveikis trunka vos kelias minutes, bet atlikti tyrimai patvirtina, kad osmoprotektorių lašinimas patikimai apsaugo akies paviršiaus ląsteles. Įrodyta, kad osmoprotektoriai (L-karnitinas ir eritritolis) slopina uždegimą, padeda akies paviršiaus ląstelėms išsaugoti vandenį net ir padidėjus druskų koncentracijai ašarose. Nuolat papildant osmoprotektorių atsargas, slopinamas uždegimas, nuolat apsaugoma ragena, o nemalonūs sausų akių simptomai palaipsniui išnyksta. Osmoprotekcinėmis savybėmis pasižyminčių skirtingų organinių dalelių poveikis skiriasi, tad keli osmoprotektoriai kartu veikia daug geriau nei po vieną.

Gydant osmoprotektoriais slopinami ne ligos simptomai, bet stabdomas pats ligos mechanizmas:  osmoprotektoriai kaupiasi ląstelėse, išlaiko reikalingą vandens koncentraciją, taip ląsteles apsaugo nuo sunaikinimo. Prasidėjus osmoprotekcijai, įsijungia atstatomieji akies paviršiaus ir ašarų aparato procesai: ašara vėl turi visus ašarai privalomus komponentus – subalansuotą vandens–druskų kiekį, muciną (gleivinį audinį), lipidus ir imuninę ašaros sistemą sudarančius baltymus.

 Sausų akių liga yra mūsų gyvenimo būdo pasekmė, todėl norint turėti sveikas akis nekeičiant gyvenimo būdo, osmoprotektorius reikėtų vartoti visada, kai esame šios ligos simptomus galinčioje sukelti aplinkoje. Kalbėti apie pripratimą prie osmoprotektorių būtų tas pats, kas kalbėti apie pripratimą prie deguonies: osmoprotektoriai – būtina gyvybingų ir sveikų akių  sąlyga.