Medicina

Defibriliatoriai didžiausiose „Maximose“ padės išgelbėti žmogų

Pagalba sustojus širdžiaiPagrindinė mirčių priežastis Lietuvoje – širdies ir kraujotakos sistemos ligos. Vien miokardo infarktaskasdien Lietuvoje ištinka apie 20 žmonių, 3 iš jų miršta. Neretai širdis sustoja namuose, darbe, keliaujant ar tiesiog apsiperkant prekybos centre. Todėl, prekybos tinklą valdanti bendrovė „Maxima LT“, investavusi daugiau nei 18 tūkst. eurų, keturiose „Akropolių“ „Maximose“ Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje ir Šiauliuose įrengė dvylika defibriliatorių. Sustojus širdžiai, šie prietaisai padeda atkurti širdies ritmą ir vieno svarbiausių žmogaus organų veiklą dar iki atvykstant medikams, o jais naudotis gali kiekvienas.

Defibriliatorius parduotuvėjeSkaudūs pastarojo meto įvykiai, kai netenkama žmogaus, kurį dar buvo galima išgelbėti, atkreipė vienos didžiausių lietuviškų bendrovių dėmesį į širdies ligų mąstą Lietuvoje. Pagal statistiką, sustojus širdžiai, dažniausiai gyvybės nepavyksta išgelbėti, nes šalia nėra žmogaus, galinčio suteikti pirmąją pagalbą arba jai būtinų priemonių. Trys iš keturių gyvybių, tinkamai laiku suteikus pirmąją pagalbą, galėtų būti išgelbėtos. Tą reikia padaryti per pirmąsias 5 minutes.

„2016 metų duomenimis, vidutiniškai per mėnesį „Akropoliuose“ apsilanko per 4 mln. žmonių. Daug jų šiuose centruose įsikūrusiose „Maxima“ parduotuvėse, tad sukūrėme sąlygas, kad būtent čia būtų daugiau tiek pirmąją pagalbą padedančių suteikti priemonių, tiek žmonių, mokančių tai tinkamai padaryti. Todėl ne tik įrengėme defibriliatorius, bet ir apmokėme savo kolegas naudotis naujais prietaisais ir teikti pirmąją pagalbą“, – sako Kristina Meidė, bendrovės „Maxima LT“ generalinė direktorė.

Defibriliatoriai įrengti Vilniaus, Kauno, Klaipėdos ir Šiaulių „Akropoliuose“ esančiose parduotuvėse „Maxima“. Kiekvienoje po tris – po du prekybos salėje, dar po vieną – darbinėse patalpose, ir yra prieinami ne tik „Maximos“ pirkėjams, bet ir visiems, besilankantiems ar dirbantiems „Akropoliuose“.

Taip pat, apie tai, jog didžiosiose „Maximose“ įrengti defibriliatoriai, yra informuoti minėtų miestų VšĮ „Greitosios medicinos pagalbos“ stoties informaciniai centrai. Gavę pranešimą apie nelaimę kuriame nors „Akropolių“ arba šalia jų, greitosios medicinos pagalbos darbuotojai gali skambinančiajam iš karto paaiškinti, kur prekybos centre yra defibriliatorius, kad nukentėjusiajam būtų nedelsiant suteikta pirmoji pagalba.

„Moksliniais tyrimais įrodyta, jog staiga sustojus širdžiai viešoje vietoje esančiam žmogui, tikimybė jį išgelbėti labai padidėja, kai šalia yra automatinis išorinis defibriliatorius. Trys iš keturių žmonių gali būti išgelbėti, jei defibriliacija bus atlikta per pirmas penkias minutes“, – teigia Igoris Lukaševas, VšĮ „Vilniaus greitosios medicinos pagalbos“ operatyvinės pagalbos padalinių vadovas.

„Maximose“ įrengti JAV gamintojo „Physio Control“ automatiniai išoriniai defibriliatoriai „Lifepak CR Plus“, skirti defibriliuoti žmogaus širdį, t.y. sutrikus širdies ritmui – įvykus skilvelių virpėjimui – atkurti normalią širdies veiklą. Įvykus klinikinei mirčiai, žmogus praranda sąmonę, sutrinka kvėpavimas, nėra kraujotakos požymių, pavyzdžiui, neužčiuopiamas pulsas, nėra judesių.

Ištikus nelaimei, kviečiame kreiptis į parduotuvių „Maxima“, kuriose įrengti defibriliatoriai, darbuotojus, kurie padės pasinaudoti defibriliatoriumi ir suteiks pirmąją pagalbą.

Gaivinimas defibriliatoriumi