Elektromagnetinės spinduliuotės įtaka sveikatai ir kaip jos išvengti?
Per paskutinį šimtmetį buvo išrasta daugybė skirtingų prietaisų, palengvinančių kasdieninę buitį. Skirtingos technologijos priemonės (nuo mobiliųjų telefonų iki mikrobangų krosnelių) padeda prisitaikyti prie kasdien tik spartėjančio gyvenimo tempo. Tačiau, ar iš tiesų suvokiame, kad, nepaisant kelių ryškių privalumų, tokie prietaisai turi didelės įtakos sveikatai. Technologinių įrenginių skleidžiama spinduliuotė kasdien susilaukia vis didesnio mokslininkų bei sveikatos ekspertų dėmesio, siekiant visiškai išsiaiškinti žalą, kurią patiria žmonių organizmai ir būdus, kurie padėtų šią problemą įveikti.
Visų pirma, kas tiksliai yra technologinių prietaisų skleidžiama elektromagnetinė spinduliuotė ir kokią įtaką ji turi sveikatai? Norint tai išsiaiškinti, svarbu žinoti, jog spinduliuotė gali būti jonizuojanti ir nejonizuojanti. Pirmoji turi savybę sulaužyti cheminius junginius – pažeisti organizmo DNR ir padidinti vėžio tikimybę. Norint jos išvengti, derėtų šalintis ultravioletinių spindulių, taip pat vengti itin dažnų rentgeno procedūrų. Nejonizuojančią spinduliuotę skleidžia kiekvieno iš mūsų namuose esantys elektroniniai prietaisai ir, nors tokia spinduliuotė tiesiogiai nepažeidžia cheminių junginių, bet ilguoju laikotarpiu gali turėti rimtos įtakos sveikatai.
Mūsų namuose esančių elektroninių prietaisų skleidžiama spinduliuotė ilgainiui taip paveikia organizmą, kad sutrinka natūrali jo pusiausvyra ir galima tikėtis pagrindinių organų sistemų pakitimų. Bene labiausiai paveikiamos nervinė, endokrininė bei lytinė sistemos. Čia itin svarbu pažymėti, jog, remiantis skirtingais tyrimais, atrasta, jog labiausiai tokia spinduliuotė kenkia būsimoms mamoms. Stebint nėščiąsias, buvo pastebėta, kad moterims, kurios per savaitę prie monitoriaus praleisdavo daugiau kaip 20 valandų, persileidimas pasitaikė net 80 % dažniau. Taip pat svarbu pabrėžti, jog ypač jautrūs spinduliuotei yra kūdikiai ir vaikai, kurių imuninė sisitema nėra visiškai susiformavusi. Įvairiais tyrimais nustatyta, jog vaikams, kurie naudojosi mobiliaisiais telefonais iki 15 metų, rizika susirgti smegenų augliais padidėja 5 kartus. Austrijos mokslininkų atlikti ekperimentai atskleidė, jog elektromagnetinės bangos gali sutrikdyti normalų ląstelių vystymąsi ir sukelti baltymų sintezės sutrikimus, kurie ypač pavojingi besivystančiam organizmui.Taip pat, elektromagnetinis laukas gali pažeisti akis, lemti reprodukcinės sistemos pakitimus. Nuolat spinduliuotės veikiamiems dirbantiems žmonėms gali būti nustatyti dažnesni širdies kraujagyslių ir imuninės sistemos bei kvėpavimo organų sutrikimai. Priklausomai nuo elektromagnetinės spinduliuotės intensyvumo ir trukmės, gali išsivystyti ūminiai ir lėtiniai organizmo pakitimai.
Kaip matome, elektromagnetinės spinduliuotės problema gana rimta ir svarbiausia atsakyti į klausimą – kaip nuo jos apsisaugoti? Yra dalykų, kuriuos galite pakeisti jau šiandien ir laikui bėgant bent kiek sumažinsite žalą savo organizmui.
- Optimali darbo kompiuteriu trukmė yra 4 valandos, ilsėtis reikia kas 20 – 30 minučių. Atlikite rekomenduojamus specialius akių ir fizinius pratimus pertraukėlių metu.
- Vaikai negali dirbti ilgiau kaip 2 valandas per dieną, be to, reikia daryti pertraukas kas dešimt arba dvidešimt minučių, priklausomai nuo amžiaus.
- Moterims, dirbančioms prie kompiuterio, rekomenduojamas šaltas veido dušas ryte ir vakare. Po veido dušo sušlapusią odą netrinkite rankšluosčiu, bet leiskite jai išdžiūti. Naudokite maitinamą kremą vakare prieš miegą, jeigu jūsų oda yra sausa.
- Nešildykite kūdikiui maisto (krūties pieno) mikrobangų krosnelėje, kadangi greitas temperatūrų pokytis gali lemti pieno sudėties pokyčius.
Jeigu ieškote būdų, padėsiančių dar labiau apsisaugoti nuo elektromagnetinės spinduliuotės, išbandykite pirmuosius Lietuvoje tokios paskirties įrenginius Aires www.aireslita.com/lt, kurie tiks daugumai jūsų namuose esančių elektroninių prietaisų – nuo mobiliųjų telefonų, kompiuterių iki mikrobangų krosnelių ar maršrutizatorių. “Aires Technologies” prietaisai yra kuriami siekiant puoselėti tiek žmonių sveikatą, tiek gamtą. Įmonė garantuoja aukščiausią parduodamų įrenginių kokybę, kadangi prietaisai yra kuriami atsižvelgiant į naujausius mokslinius tyrimus bei inovacijas technologijų srityje.
Taigi, kasdien naudojantis įvairiais elektroniniais prietaisais, reikėtų prisiminti, jog jie, nors ir itin padeda atlikti svarbiausias užduotis, bet taip pat gali turėti rimtos įtakos sveikatai. Norint to išvengti, vertėtų atsižvelgti į pasiūlytus patarimus ir apsvarstyti galimybę įsigyti šią problemą padedančius išspręsti prietaisus.