GydymasLigos

Kad pavasario nesugadintų ligos

 

Lietuvišką pavasarį į dažnai lydi sezoninės ligos. Kvėpavimo takai jautrūs orų pokyčiams ir drėgmei, tad kiekvienas žinome, ką reiškia pavasarinis kosulys, sloga ir silpnumas. Vieni pavasario pradžią įveikia greitai ir nesunkiai, sunaudoję vos vieną pakelį nosinaičių, kitiems tenka susidurti ir su rimtesnėmis kvėpavimo takų ligomis. Tad kaip išsisukti nuo šių negalavimų ir nekentėti varvančios nosies bei kosulio visą pavasarį?

Savarankiškai nustatyti ligą – sudėtinga

„Kosulys, gerklės skausmas, sloga, silpnumas, raumenų skausmai – visa tai informuoja apie sveikatos sutrikimą ir tai, kad bėdų turime dėl kvėpavimo takų. Kvėpavimo takų ligos suaktyvėja baigiantis žiemai ir prasidedant pavasariui: tuomet dažniausiai puola korono, adeno virusai, streptokoko infekcijos, gripas.

Dauguma gydomės patys, tačiau tai  klaida, nes svarbiausia nustatyti, ar tai virusinės, ar bakterinės kilmės liga”, – pasakoja Aušra Zaleskienė, klinikos „Privatus gydytojas” bendrosios praktikos gydytoja.

Pasak A. Zaleskienės, nors kvėpavimo takų simptomai yra gana lengvai atpažįstami ir aiškūs kiekvienam, tačiau nustatyti ligų kilmę be medikų pagalbos beveik neįmanoma.

Svarbiausia palengvinti ligos simptomus

„Jei prastai jaučiamasi ir minėti simptomai kamuoja dvi – tris dienas, vertėtų apsilankyti pas gydytoją. Jis nustatys, ar liga atsirado dėl viruso, ar dėl bakterijų. Virusinėms ligoms, išskyrus gripą, gydyti vaistų nėra, organizmas kovoja pats, o bakterinės kilmės kvėpavimo takų ligos įveikiamos antibiotikais. Viena didžiausių  klaidų – vos pradėjus sloguoti, kosėti, pajutus silpnumą ir raumenų skausmus, griebtis antibiotikų. Virusinės kilmės ligos antibiotikais negydomos”, – sako A. Zaleskienė.

Pasak medikės, sergant kvėpavimo takų ligomis viena iš svarbiausių užduočių – palengvinti simptomus. Didžiausią diskomfortą kelia kosulys, sunku atsikosėti. Kosuliui palengvinti  geriame įvairias gydytojų rekomenduotas tinktūras, tačiau jau dažnai pamirštame efektyvų kosulio gydymą- inhaliacijas.

Inhaliacijos – efektyvu

„Inhaliacija – tai kvėpavimas karštais garais. Nuo seno gydomasi kvėpuojant verdančio vandens garais, vis dėlto šis inhaliacijos būdas atgyvenęs. Įkvėpdami garus virš verdančio vandens puodo ar dubens,  nepasiekiame visų kvėpavimo takų kertelių ir dėl to šis gydymosi būdas nėra labai efektyvus. Be to, dažnai tokios inhaliacijos gana pavojingas.

Žinoma, tai geriau negu nieko, tačiau verčiau įsigykite specialų inhaliatorių. Jis ypač pravers, jeigu periodiškai tam tikru sezonu kenčiate dėl kvėpavimo takų ligų”, – pasakoja A. Zaleskienė.

Inhaliacija virš puodo – pavojinga 

„Inhaliacija mūsų tėvų ir senelių priemonėmis ne tik nėra efektyvi, bet ir pavojinga. Kvėpuojant karšto vandens garais, jie patenka ne tik į nosį ar gerklę, bet dirgina ir akis. Atliekant inhaliaciją namų priemonėmis galima nusideginti. Apsipylus verdančiu vandeniu, nudegimo laipsnis būna labai aukštas ir dažnai tenka nudegimus gydyti”, – pasakoja Erika Vitkauskienė, „Microlife” atstovė Lietuvoje.

Pasak E. Vitkauskienės, šiuolaikiniais inhaliatoriais pasiekiamos giliausios plaučių vietos, vaistai tolygiai pasiskirsto ir stipriau bei greičiau veikia. Naudotis naujausiomis technologijomis pagamintais inhaliatoriais nėra sudėtinga – galima skirtingais būdais gydyti skirtingas ligas.

„Žinoma, inhaliacija nėra vienintelė priemonė gydyti kvėpavimo takų ligas. Padeda ir arbatos, ir nosies valymas specialiu jūros vandeniu, gulimas režimas, poilsis. Kvėpavimo takų ligas svarbu gydyti derinant kelias pasveikti padedančias priemones” , – sako E. Vitkauskienė.