Ligos

Erkės jau kėsinasi į mūsų sveikatą

OLYMPUS DIGITAL CAMERAPrasidėjus šiltajam sezonui sveikatos specialistai primena gamtoje saugotis erkių, nes Lietuvoje tikimybė užsikrėsti erkiniu encefalitu ar Laimo liga didelė.

„Erkės mūsų šalyje nubunda balandžio-gegužės mėnesiais, kai vidutinė temperatūra pakyla aukščiau nei 7 laipsniai šilumos. Daugiausiai pradedama sirgti nuo birželio, nes inkubacinis ligos periodas gali užsitęsti mėnesį. Susirgimų pikas Lietuvoje liepos – rugpjūčio mėnesiais, dėl grybavimo sezono jis tęsiasi  rudenį. Dažniausiai erkės tyko aukų ant vešlios žolės ir neaukštų krūmų, jos ypač mėgsta drėgnesnes, tamsesnes vietas“, – sakė „Lietuvos draudimo“ Gyventojų turto draudimo skyriaus vadovas Andrius Gimbickas.

Susirgimų daugėja

Kasmet nuo erkių nukenčia vis daugiau žmonių. „Lietuvos draudimas“ šiemet jau užfiksavo 4 ligos atvejus: 3 Laimo ligos ir 1 – erkinio encefalito. Skaičiuojama, kad nuo erkių sukeliamų ligų apsidraudė vos 15 proc. gyventojų.

„Baltijos šalys ir Slovėnija pripažįstamos endeminėmis šalimis. Turistai šiose šalyse turi būti atsargūs. Erkinio encefalito protrūkis Lietuvoje fiksuojamas jau ilgiau nei 20 metų, bet lietuviai menkai rūpinasi savo saugumu. Apsidrausti nuo erkių sukeliamų ligų iki šiol buvo galima kartu draudžiantis nuo nelaimingų atsitikimų, tačiau atsižvelgdami šių ligų plitimą, pirmieji pasiūlėme apsidrausti tik nuo erkių sukeliamų ligų. Metams toks draudimas kainuoja 18 litų, o išmoka susirgus – 1000 litų“, – sakė A. Gimbickas.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, pernai erkiniu encefalitu ar Laimo liga sirgo daugiau nei 3 tūkst. Lietuvos gyventojų, trys iš jų mirė. Dažniau šia liga užsikrečia vyrai, vyresni kaimo vietovių, ypač Vilniaus, Kauno ir Utenos apskričių gyventojai. Didelės rizikos zonos yra Panevėžio, Šiaulių ir Alytaus apskritys. Specialistai pastebi, kad dėl Laimo ligos žymiai dažniau į gydytojus kreipiasi miestų gyventojai.

Laimo liga serga maždaug 6 kartus daugiau žmonių nei erkiniu encefalitu, beje, skiepų nuo pastarosios ligos nėra.

Kaip apsisaugoti nuo erkių?

Jeigu vykstate į gamtą, pasirūpinkite savo ir šeimos narių saugumu: dėvėkite ilgas kelnes, geriausia – prigludusia prie kūno apačia, drabužius ilgomis rankovėmis, avėkite batus, nepamirškite kepurės ar skarelės. Rinkitės šviesius drabužius, nes ant jų lengvai pastebėsite tamsią erkę. Grįžę iš miško pasitikrinkite, ar neparsinešėte šių voragyvių, o vilkėtus drabužius pakabinkite negyvenamoje patalpoje ar saulėje.

Pastebėję įsisiurbusią erkę, nedelsdami ją ištraukite, geriausia – staigiu judesiu pincetu. Specialistai nerekomenduoja erkę traukti sukamuoju judesiu: erkės straubliukas susideda iš mažų kabliukų girliandos, todėl ją sukiojant, šie kabliukai liks odoje. Ligos sukėlėjai yra erkės virškinimo trakte ir seilėse, todėl traukdami neperspauskite ir nesutraiškykite erkės. Traukdami įsisiurbusią erkę nenaudokite jokių tirpalų, nes erkė gali išskirti dar daugiau seilių su ligos sukėlėjais.

Pašalinusiam įsisiurbusią erkę žmogui reikėtų bent mėnesį būti budriam – tiek gali užsitęsti erkinio encefalito inkubacinis periodas. Į gydytoją būtina kreiptis pajutus bendrą silpnumą, jei pradeda kamuoti galvos, kaulų, raumenų skausmai, pakyla temperatūra, įkandimo vieta parausta ir plečiasi. Tai gali būti pavojingos ligos požymiai.

Erkinis encefalitas mirtinas maždaug 0,5-4 proc. žmonių, dar apie trečdalis ne visiškai pasveiksta, nervinė sistema išlieka sutrikusi – žmogus jautrus, negali susikaupti, sutrinka miegas, kamuoja galvos skausmai. Apsisaugoti nuo erkinio encefalito galima skiepais. Kai kuriose šalyse, taip pat priklausančiose didelės rizikos zonai, pavyzdžiui, Austrijoje, skiepai padėjo kelissyk sumažinti susirgimų erkiniu encefalitu.