Tinkama mityba – gera sveikata ir žvali savijauta
Puikiai žinome, kad maistas turi didelės įtakos sveikatai. Tik ar suprantame, kad aktyvumas ir gera savijauta priklauso ne tik nuo konkrečių produktų ir jų kokybės, daug lemia tinkami mitybos įpročiai. Vienintelė sertifikuota Intuityvaus valgymo specialistė Lietuvoje gydytoja dietologė Aušra Jauniškytė-Ingelevičienė pataria, į ką atkreipti dėmesį, kad dieną nestokotume energiją.
Pirmoji taisyklė – reguliari mityba
„Labai svarbi reguliari mityba, tarp valgymų nedaryti ilgesnių kaip 5 valandų pertraukų. Pajutę alkio jausmą būtinai pavalgykite, net jei laukia daug darbų. Jei valgysite per mažai ir nereguliariai, organizme pritrūks vitaminų ir mineralų, greičiau nuvargsime. Be to, pajusime raumenų silpnumą, sumažės ištvermė, gali traukti mėšlungis”, – teigia A. Jauniškytė-Ingelevičienė.
Gydytoja sako, kad sveikatai labai svarbūs angliavandeniai: žmonės, kurių mityboje jų trūksta, gali ne tik netekti energijos aktyvesnei veiklai, bet ir jų motyvacija kuo nors užsiimti daug mažesnė.
„Mokslininkai tyrė, kaip mityba veikia fizinį aktyvumą. Profesionalūs sportininkai savaitę valgė maistą, kuriame trūko angliavandenių. Taip maitinami jie pajuto energijos stoką. Nors kalorijų maiste užteko, treniruotėms sportininkams prireikdavo pasitelkti žymiai daugiau valios”, – pasakoja dietologė.
Dieną užkandžiaujame – vakare persivalgome
„ Alkio jausmas skiriasi: vienoks, kai norisi valgyti ir kitoks – kai tik užkąsti. Dirbančiam žmogui patogiau valgyti tris kartus per dieną, tačiau daugumai norisi dažniau – 4-5 kartus per dieną. Tuomet praverčia ir užkandžiai „, – sako A. Jauniškytė-Ingelevičienė.
Tačiau, anot gydytojos, dažnas užkandžiavimas, ypač vietoj pietų, išderina apetitą ir skatina persivalgyti vakare. Todėl nerekomenduojama dieną malšinti alkį tik užkandžiais.
„Blogiausia – per pietus nepavalgyti, tik lengvai užkąsti arba valgyti saldumynus. Tinkama mityba turi įtakos ir nuotaikai, ir savijautai: žmogus geriau sutelkia dėmesį, geresnės atminties, atsparesnis stresui, nuovargiui ir ištvermingesnis „, – sako A. Jauniškytė-Ingelevičienė.
Specialistės nuomone, nuovargio kamuojami žmonės turėtų mažiau vartoti kofeino, nors ir atrodytų, kad jis suteikia energijos ir padeda įveikti darbo dieną. „Kava stimuliuoja, tačiau pavargusius energijos stokojančius žmones kofeinas veikia priešingai – skatina dar didesni nuovargį ir alina organizmą”, – pažymi gydytoja.
Iškankintiems nuovargio – vitaminai ir mineralai
Daug dirbantys, nuolatinį stresą patiriantys ir nuovargio kamuojami žmonės turėtų susirūpinti sveikata. Atstatyti energiją ir aktyvumą vien maistas jiems nepadės. Gali prireikti vitaminų ir mineralų maisto papildų.
„Pavyzdžiui, trūkstant geležies, vystosi mažakraujystė, silpna, nesinori aktyvios veiklos. Atstatyti jėgas padeda B grupės vitaminai, o vitamino D reikia kaulams, gerai nuotaikai, imunitetui ir ištvermei. Deja, tyrimų duomenimis, vitamino D trūksta daugiau nei pusei lietuvių”, – pastebi dietologė.
Gydytoja pataria pasirūpinti ir tokiais mineralais kaip kalcis, magnis bei kalis. Jie būtini normaliam raumenų susitraukimui. Antioksidantai apsaugo ląsteles nuo pažeidimų. Puikus antioksidantų šaltinis vaisiai ir daržovės, riešutai, bet ir arbata, juodasis šokoladas. Nepamirškime, kad daug jų turi prieskoniai: česnakai, svogūnai, ciberžolė, raudonėlis, bazilikai, imbieras ir kalendra.