Psichologija

Patikrinkime priklausomybę nuo nikotino

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras informuoja, kad gegužės mėnuo yra nerūkymo mėnuo. Šio mėnesio minėjimo tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į tai, jog tabakas yra sveikatą alinantis ir lėtines neinfekcines ligas, tokias kaip vėžys, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ligos, sukeliantis produktas. Visuomenės sveikatos specialistų užduotis – šviesti visuomenę, skatinti nerūkyti, o rūkantiems padėti atsisakyti šio žalingo įpročio.

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, pasaulyje dėl rūkymo sukeltų ligų kas šešias sekundes miršta po žmogų. Kasmet dėl šios priežasties miršta apie 6 mln. žmonių. Tabako vartojimo nulemtos ligos ir mirtys sukelia ir nemažai ekonominių problemų: rūkymo aukų šeima skursta, didėja sveikatos priežiūros kaštai, stabdoma ekonominė plėtra. Todėl rūkymas nėra vien asmeninė, bet ir visuotinė sveikatos ir ekonominė problema.

PSO duomenimis, trys iš keturių rūkančiųjų norėtų atsisakyti šio įpročio. Visgi keisti savo elgseną rūkančiajam nėra lengva, kadangi rūkant plaučiuose iš dūmų į kraują patenkančios narkotinės ir psichotropinės medžiagos sukuria stiprią fiziologinę bei psichologinę priklausomybę nuo tabako. Ši priklausomybė yra vertinama kaip lėtinė liga, kuriai dažnai būdingas atkrytis.

Dažnai žmonės parodo norą keistis, tačiau neįstengia to padaryti savarankiškai. Kad rūkantysis atsisakytų tabako, būtina ne tik šeimos narių, bet ir kvalifikuota sveikatos priežiūros specialistų pagalba. Šių specialistų vaidmuo ypač svarbus, kadangi aktyviai skatindami ir motyvuodami rūkančiuosius atsisakyti tabako jie gali padidinti sėkmingai metusiųjų rūkyti dalį. Mokslinių tyrimų duomenimis, sveikatos priežiūros specialistų pokalbiai su rūkančiaisiais ir kompetentingi patarimai sėkmingai metusiųjų rūkyti skaičių padidina iki 15-30 proc.

Reguliariai rūkančiu laikomas tas žmogus, kuris kasdien surūko bent vieną cigaretę. Įvertinti priklausomybę nuo tabako 1978 m. buvo pasiūlytas Fagerstromo priklausomybės klausimynas, kuris 1991 m. buvo modifikuotas ir pavadintas Fagerstromo priklausomybės nuo nikotino testu.

Klausimas Atsakymas Balai
1. Kada surūkote savo pirmą cigaretę nubudęs? Per 5 min. 3
Po 6-30 min. 2
Po 31-60 min. 1
Po 60 min. 0

2. Ar Jums sunku susilaikyti nerūkius vietose, Taip 1
kur rūkyti draudžiama? Ne 0

3. Kurios cigaretės Jūs labiausiai nenorėtumėte Pirmosios rytinės 1
atsisakyti? Bet kurios kitos 0

4. Kiek cigarečių surūkote per dieną? 31 ir daugiau 3
21-30 2
11-20 1
10 ar mažiau 0

5. Ar pirmosiomis valandomis po Taip 1
prabudimo Jūs rūkote daugiau negu Ne 0
kitu dienos metu?

6. Ar Jūs rūkote, kai sergate ir didesnę Taip 1
dalį dienos praleidžiate lovoje? Ne 0

Pastaba: 1 ir 4 klausimai yra svarbiausi.

Straipsnį pagal užsienio ir lietuvos literatūrą parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Neinfekcinių ligų profilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos administratorė Jūratė Kriaučiūnienė