Profilaktika

Imunitetą reikia stiprinti nuolat

Imunitetas ir jo stiprinimasNuo peršalimo ir gripo neapsisaugosime retkarčiais užkandę citrinos ar imbiero, įsispaudę jų sulčių į arbatą, o šių produktų gausa gali sutrikdyti virškinimą bei pakenkti skrandžiui. Gydytojai ir vaistininkai sako, kad šaltojo sezono pradžioje žmonės ima stiprinti imunitetą, tačiau dažnai tai daro netinkamai, todėl teigiamo efekto nesulaukia.

„Paprastai imunitetą stiprinti pradedame tik pasirodžius pirmiesiems peršalimo simptomams. Tuomet puolame vartoti citriną, medų, česnaką, imbierą, ežiuolės preparatus, perkame vitaminus. Dažniausiai visko būna tiesiog per daug. Todėl ne tik nesustiprėja organizmas, bet ir sutrinka virškinimas, prasideda gastritai, skrandžio skausmai, kyla rūgštis, alerginės reakcijos“, – teigė „MediCA klinikos“ šeimos gydytoja Vaida Gedgaudienė.

Pasak „Camelia“ vaistininkės Gintarės Krikščiūnienės, citrina, imbieras, česnakas, kaip ir dauguma daržovių, turi dezinfekuojamųjų savybių ir stiprina kraujagysles, tačiau veiksmingos tik kelias valandas. Todėl jų reikia valgyti kas 3 valandas mažiausiai pusmetį. „Kad organizmui turėtų poveikio gerosios maisto produktų savybės, juos reikia vartoti kuo dažniau, bet nedideliais kiekiais. Pavyzdžiui, tokiu principu buvo sukurtas ilgo veikimo vitaminas C, kurio į organizmą patenka po 60 mg kas valandą. Taigi ir citriną reikėtų valgyti ne visą iškart, o po griežinėlį kas 1-2 valandas. O ar žinote, kad nei citrinos, nei medaus nedera dėti į labai karštą vandenį“, – klausia ji.

Norėdami apsisaugoti nuo peršalimo, visų pirma turėtume žinoti, kaip susergama infekcinėmis ligomis. „Tam būtinas kontaktas su sukėlėju ir padidėjęs kraujagyslių pralaidumas. Antraip,net ir labai sušalęs žmogus nesusirgs. Taigi išvengti peršalimo ligų galime stiprindami kraujagysles ir mažindami jų pralaidumą bei naikindami virusus ir bakterijas, t.y., laikydamiesi asmeninės higienos, dažnai valydami paviršius. Tai daryti reikia nuolat – visą peršalimo ligų sezoną, o ne priešokiais, mėnesį kitą, kol atsibosta“, – įsitikinusi G. Krikščiūnienė.

Jos teigimu, geriausia iš anksto susidaryti planą, kuriuo metu, kokius preparatus vartosite, nes jų reikia nuo pat ankstyvo rudens iki vėlyvo pavasario. „Vartoti visą laiką tas pačias priemones nedera, nes keičiasi ir oro sąlygos, ir organizmo būklė, ir sergančių aplinkinių skaičius.

Šeimos gydytojos V. Gedgaudienės nuomone, jei mitybos racione būtų pakankamai visų reikiamų maisto medžiagų, papildomai vitaminų ir mineralinių medžiagų nereikėtų, tačiau dažniausiai taip nėra. „Dažniausiai imunitetą stiprinančius preparatus žmonės renkasi pagal kainą ir vitaminų bei mikroelementų kiekį – kuo jų prirašyta daugiau, tuo geriau, taip pat svarbios giminaičių, draugų, artimųjų rekomendacijos. Tačiau rinktis reikia individuliai, nes kas tinka vienam, nebūtinai tiks kitam“, – teigė ji.

Medikė pridūrė, kad apsisaugoti nuo ligų padeda natūralios priemonė, tokios kaip judėjimas gryname ore, tinkama higiena, pakankamas skysčių vartojimas, streso mažinimas, daržovių ir vaisių kupina mityba. „Galima pasinaudoti ir liaudies išmintimi, pavyzdžiui, žiemą valgyti daugiau raugintų kopūstų, serbentų, kuriuose daug natūralaus vitamino C“, – sakė šeimos gydytoja.

Vaistininkės G. Krikščiūnienės nuomone, imunitetą stiprinti reikia kompleksiškai -atsižvelgti į visus organizmo poreikius. „Net jei daug judame gryname ore, stengiamės sveikai maitintis, vartojame vitaminą C, tačiau nesirūpiname žarnynu, jo mikroflora arba neįvertiname lėtinių ligų, arba gripo epidemijos metu dažnai nesiplauname rankų, teigiamo efekto vargu ar sulauksite“, – apibendrino vaistininkė.