Kad vasara būtų saugi

Saugi vasaraKaip apsisaugoti nuo vasaros karščio ir saugiai mėgautis saulės teikiamais malonumais, primena Vilniaus visuomenės sveikatos biuro specialistai.

–          Venkite tiesioginių saulės spindulių nuo 10 iki 16 val. (šį laiką praleiskite mirguliuojančiame pavėsyje).

–          Nuo tiesioginių saulės spindulių saugokite ne tik labai jautrią veido, kaklo, krūtinės odą, bet ir galvą. Pridenkite ją šiaudine skrybėle ar orui laidžiu audeklu.

–          Pasirinkite tinkamą aprangą (geriausia – iš natūralaus pluošto audinių, balta arba šviesi, laisva, lengvai prižiūrima).

–          Avėkite lengvą, natūralaus pluošto avalynę.

–          Nešiokite kokybiškus akinius nuo saulės (akių ragena, tinklainė ir lęšiukas labai jautrūs saulės spinduliams, tiesioginiai saulės spinduliai gali išprovokuoti kataraktą ir kitas akių ligas) su specialiu apsauginiu ultravioletinių spindulių filtru (sugeriančiu nuo 99 iki 100 proc. UV-A ir UV-B spindulių).

–          Prisiminkite, jog kontaktiniai lęšiai ir paprasti akiniai neapsaugo akių nuo ultravioletinių spindulių.

–          Karštomis dienomis skysčius vartokite ne tik tada, kai ištrokštate – gerkite reguliariai. Tinkamiausi gėrimai – vanduo (lengvai mineralizuotas, negazuotas), natūralios sultys. Venkite alkoholio ar kofeino turinčių gėrimų, nes jiems skaidyti sunaudojamos nemenkos vandens atsargos.

–          Maisto pagrindą karštomis dienomis turėtų sudaryti vaisiai ir daržovės, lengvai virškinami, nekaloringi produktai. Nevenkite aštraus maisto, jo sukeliamas prakaitavimas padės aušinti kūną. Venkite riebių, kaloringų „užtaisų“.

–          Karštomis dienomis ribokite fizinį krūvį, sunkiausius dienos darbus stenkitės atlikti anksti ryte arba vakarop. Dienos metu būkite aktyvūs, tačiau viską darykite lėčiau nei įprastai, stenkitės laiką leisti vėsesnėse patalpose, tai ypač svarbu vidurdienį (nuo 10 iki 16 val.).

–          Neapsigaukite ir nepamirškite, kad debesuotą dieną ultravioletinių spindulių poveikis yra beveik toks pat kaip ir saulėtą, iki 80 proc. saulės spindulių vis tiek prasiskverbia į odą.

–          Nepiktnaudžiaukite saule norėdami išsigydyti spuogus (nors pačius spuogus UV spinduliai veikia teigiamai, bet oda aplink spuogus dėl intensyvaus saulės poveikio storėja, todėl užsikemša poros ir susidaro sąlygos naujiems spuogams formuotis).

–          Kasdien naudokite apsaugos nuo saulės priemones su ne mažesniu kaip 15 SPF. Planuodami lauke praleisti daugiau laiko nei įprastai, rinkitės atsparias vandeniui, ne mažiau kaip 30 SPF apsaugos nuo saulės priemones. Apsauginį kremą ar losjoną  naudokite 30 min. iki išeinant į lauką. Leidžiant laiką lauke, apsaugos priemones nuo saulės naudokite kas 2 val., išsimaudžius vandens telkinyje/suprakaitavus – iškart po to.

–          Saugokite naujagimius nuo tiesioginių saulės spindulių! Apsaugos nuo saulės priemones patariama naudoti ne jaunesniems kaip 6 mėnesių amžiaus kūdikiams.

–          Stebėkite ultravioletinių spindulių indeksą (UVI)! Kuo UVI didesnis, tuo didesnė tikimybė nesisaugant pažeisti odą ir akis,be to, daug greičiau pajusite neigiamą UV spindulių poveikį. Apsaugos nuo saulės reikia, kai UVI pasiekia 3 ir daugiau. UVI indeksas spaudoje skelbiamas balandžio – rugsėjo mėn. ir apskaičiuojamas pagal vidurdienį – apie 13 val. 30 min. UVI indeksą galite stebėti: http://www.meteo.lt/uvi_prognoze.php

Linkime saugios vasaros!

Informaciją (pagal PSO ir JAV odos vėžio fondo rekomendacijas) parengė: Dovilė Jakubavičiūtė

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *