Kaip atsigauti po sunkios ligos ar operacijos?
Dalis žmonių, susidūrę su rimta sveikatos bėda, būtinybe gultis ant operacinio stalo, nepaliauja savęs gailėję, laukia aplinkinių užuojautos, graužia save klausimu „Už ką man?“, į kurį paprastai nėra atsakymo. Kiti sveikatos sutrikimą traktuoja kaip likimo siųstą išbandymą. Treti yra įsitikinę, kad gali būti ir dar blogiau. Ką reikėtų žinoti, norint po sunkių ligų ar operacijų kuo greičiau grįžti į visavertį gyvenimą. Kaip stiprinti organizmą?
Daugelio sudėtingų ligų, pooperacinio laikotarpio liekamasis reiškinys – nusilpęs kraujas, apetito stoka, sutrikęs virškinimas (pastarąjį „padovanoja“ antibiotikų ir kitų stiprių vaistų vartojimas), nuovargis, prastas miegas, galvos svaigimas ir kt. Visa tai gali išprovokuoti ne vieną naują sveikatos sutrikimą.
Virškinimas sutrinka dėl gerųjų bakterijų stokos
Kaip teigia „MediCA klinikos“ bendrosios praktikos gydytoja Ineta Marčiukaitytė, liga, operacija žmogaus organizmą išsekina, susilpnina jo apsauginį barjerą. „Daugelis bakterinės kilmės infekcinių ligų, pavyzdžiui, vidurinės ausies uždegimas, ūmi angina, plaučių uždegimas, šlapimo takų uždegimas, sinusitas ir panašiai yra gydomos antibiotikais. Pastarieji taip pat skiriami ir po chirurginių intervencijų į organizmą, siekiant šį apsaugoti nuo įvairiausių bakterinių ligų. Tačiau gydymasis antibiotikai turi ir kitą medalio pusę – šie vaistai išnaikina ne tik ligos sukėlėjus, bet ir gerąsias žarnyno bakterijas, kurios yra atsakingos už sklandų virškinimą, stiprią imuninę sistemą. Organizme sumažėjus gerųjų bakterijų, žmogus pradeda viduriuoti, jam pučia pilvą, kamuoja kiti nemalonūs pojūčiai“, – pasakoja gydytoja. Anot I. Marčiukaitytės, natūralus gerųjų bakterijų šaltinis – rauginti kopūstai, agurkai, rūgpienis, kefyras, jogurtas be priedų. „Tačiau labai dažnai tokio kiekio gerųjų bakterijų, koks yra minėtuose produktuose, gali nepakakti, todėl rekomenduojama vartoti gerųjų bakterijų preparatų, vadinamųjų probiotikų. Organizmo gerąją mikroflorą atkuriančius preparatus reikėtų vartoti paraleliai gydantis antibiotikais ir dar kurį laiką (3-4 savaites) pabaigus gerti vaistus.
Niekas nepaneigs: kraujas – vienas svarbiausių žmogaus organizmo sudėtinių dalių. Nuo to, koks jis, iš esmės priklauso visų organų veikla, asmens savijauta. „Kaip labai kraujas po ligos ar operacijos nusilpęs, rodo hemoglobino (baltymo, kuris išnešioja deguonį į visus organus) kiekis kraujyje. Jei hemoglobino kraujyje per mažai, žmogus gali jausti galvos svaigulį, silpnumą, jam gali spengti ausyse, išblykšti oda, pradėti lūžinėti nagai, slinkti plaukai. Labai dažnai kamuoja dirglumas, nėra apetito. Jei hemoglobino kiekis kraujyje laiku neatstatomas, žmogus rizikuoja susirgti anemija, arba paprasčiau tariant – mažakraujyste“, – teigia bendrosios praktikos gydytoja. Pasak I. Marčiukaitytės, hemoglobinui atsistatyti padeda geležis ir jo preparatai. Šio mikroelemento gausu raudonoje mėsoje (jautienoje, veršienoje), burokėliuose, pupose ir pupelėse, krienuose, petražolėse, granatuose, erškėtuogėse, dilgėlių lapuose, džiovintuose vaisiuose, žemuogėse, juoduosiuose serbentuose. „Derėtų atminti, kad geležį organizmas įsisavina geriau, jei kartu gauna ir vitamino C. Kraujui stiprinti reikalinga ir folio rūgštis, vitaminas B12“, – sako medikė.
N.Juška: „Gydytojai man buvo sakę, kad baletą turėsiu pamiršti“
Kaip teigia Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro baleto primarijus, vienas garsiausių šalies solistų Nerijus Juška, kuris yra patyręs ne vieną kojų traumą ir iškentęs ne vieną operaciją, po sunkių sveikatos sutrikimų organizmui greičiau susigrąžinti jėgas padeda du esminiai dalykai: tvirta valia bei tinkama savęs priežiūra. „Kuo nors susirgus lengviausia kaltinti likimą, karmą ar dar velniai žino ką. Ir taip, beje, daro daugelis. Žinoma, po rimtų ligų, sudėtingų lūžių kartais reikia nemažai laiko, kol sugrįžta jėgos, ankstesnioji energija, tačiau būtina turėti kantrybės, mokėti išlaukti. Svarbu stengtis, kad organizmas kuo greičiau atsistatytų, negalima „užsigulėti“ lovoje, nes tokiu atveju gali prasidėti negrįžtami procesai. Ne kartą gydytojai man jau buvo sakę „Pamiršk baletą, tu šokti jau nebegalėsi“, buvo toks laikas, kad net vaikščiodamas kentėdavau nežmoniškus skausmus, ką jau kalbėti apie repeticijas. Tačiau aš nepasidaviau. Tikėjau, kad visas traumas galiu įveikti. Kantriai ir užsispyręs dariau galybę specialių pratimų, mankštinau raumenis, sąnarius. Ir man pavyko“, – pasakoja, neseniai į didžiąją sceną vėl grįžęs talentingasis artistas. Paklaustas, kokią reikšmę organizmui sveikstant turi subalansuota mityba, įvairūs organizmą stiprinantys vitaminai, maisto papildai ar kiti sveikatinantys dalykai, operos žvaigždė – atviras. „Visa tai sveikimo procesą tik paspartina“, – į ilgesnius išvedžiojimus nesileidžia N.Juška.