Europos sveikatos draudimo kortele galima naudotis tik teisėtai

Sveikatos draudimas užsienio šalyjePasitaiko, kad nedraustas mūsų kraštietis pasinaudoja Europos sveikatos draudimo kortele. Tuomet jis privalo grąžinti lėšas į Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžetą. Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) primena, kad atsiskaitant už būtinosios pagalbos paslaugas, suteiktas  viešint svečioje šalyje, Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK) pateikti gali tik tie žmonės, kurie mūsų šalyje yra apdrausti privalomuoju sveikatos draudimu (PSD).

Būtinoji pagalba užsienyje

Todėl prieš išvykstant už Lietuvos ribų įsitikinkite, ar esate draustas PSD, jei ne – reikėtų pasirūpinti šiuo draudimu. Būtinosios pagalbos užsienyje dažniausiai prireikia šiltuoju metų laiku, kai daugelis atostogauja, daug keliauja, vyksta į Europos šalis. Šių kelionių metu galima ir susirgti, ir patirti traumų, taigi prireikia medikų pagalbos bei pasitaiko nesusipratimų dėl ESDK.

Europos sveikatos draudimo kortelė patvirtina apdraustojo teisę gauti PSDF biudžeto lėšomis apmokamas būtinosios medicinos pagalbos paslaugas laikinai būnant Europos Sąjungos (ES) šalyse ir Norvegijoje, Islandijoje, Lichtenšteine bei Šveicarijoje. Labai svarbu žinoti tai, kad ši kortelė garantuoja tik nemokamą būtinąją pagalbą, tačiau nėra atlyginamos transportavimo iš vienos valstybės į kitą išlaidos, taip pat priemokos už gydymo paslaugas, galiojančios užsienyje. Priemokas reikia sumokėti pačiam arba jas apmoka privati draudimo bendrovė, kurioje žmogus apsidraudęs papildomai“,– teigia Jūratė Sabalienė, VLK Tarptautinių ryšių skyriaus vedėja.

Jei Europos sveikatos draudimo kortele pasinaudojote neteisėtai

Jos teigimu, kasmet pasitaiko neapdraustų žmonių, kurie neteisėtai pasinaudoja ESDK privalomuoju sveikatos draudimu. Vėliau jiems už gydymo paslaugas tenka susimokėti. Todėl labai svarbu, kad žmonės, kurie nustojo mokėti PSD įmokas, ar už juos jos nebemokamos, arba išvyko gyventi į kitą šalį, ir pan., tačiau turi ligonių kasų išduotą tebegaliojančią ESDK, ja nesinaudotų apmokėdami būtinosios pagalbos paslaugas.

„Pagal užsienyje pateiktą ESDK suteikus būtinąją medicinos pagalbą, išlaidas apmoka tos šalies valstybinio sveikatos draudimo įstaiga. Vėliau ji kreipiasi į Lietuvą, šiuo atveju į mus, dėl šių išlaidų kompensavimo. Apmokėjusios už neapdraustam PSD žmogui suteiktas paslaugas, ligonių kasos, minėtas sumas išsiieško iš neteisėtai pasinaudojusiųjų kortele. Žalos dydis kiekvienu atveju priklauso nuo žmogui suteiktų gydymo paslaugų kiekio bei apmokėtų sumų“,– sakė J. Sabalienė.

Neteisėtai pasinaudojęs ESDK žmogus pirmiausia informuojamas, kad jis turi atlyginti žalą, t. y. grąžinti lėšas į PSDF, arba pateikti draustumą patvirtinančius dokumentus. Jei žmogus to nepadaro geranoriškai, kreipiamasi į teismą ir ši pinigų suma išieškoma.

Svarbu žinoti, kad gydymas svetur kainuoja gerokai brangiau nei Lietuvoje. Taigi nedraustam PSD gyventojui svečioje šalyje gali tekti plačiai atverti piniginę. Pavyzdžiui,  vienas nedraustas žmogus pasinaudojo ESDK ir padarė daugiau nei 23 tūkst. litų žalą PSDF biudžetui, kurią jis turi atlyginti.

Atsiminkite, jei ESDK pasinaudota neteisėtai (esant nedraustam), už gydymo išlaidas vis tiek teks susimokėti pačiam. Geriausia žalą atlyginti geranoriškai.

Kur gauti Europos sveikatos draudimo kortelę

Primename, kad ESDK nemokamai išduoda teritorinės ligonių kasos (TLK) gyventojų aptarnavimo skyriuose visiems žmonėms, kurie yra drausti PSD. Atvykus į vietą, šią kortelę galima gauti greitai per keliolika minučių, nes jos pagaminamos vietoje. Jei nepatogu atvykti į TLK, tuomet prašymą pateikti galima internetu.

2013 m. iš viso išduotos 161 394 kortelės ir 10 789 jas pakeičiantys sertifikatai. Tuo tarpu už būtinosios pagalbos paslaugas ES šalyse buvo sumokėta apie 22,7 mln. litų.

Šalys, kuriose galioja ESDK:

●Europos Sąjungos šalys:

Airija, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Ispanija, Italija, Jungtinė Karalystė, Kipras, Kroatija, Latvija, Lenkija,  Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Vengrija, Vokietija.

● Europos ekonominės erdvės šalys:

Lichtenšteinas, Islandija, Norvegija.

●Šveicarijos Konfederacija.

 Daugiau informacijos apie Europos sveikatos kortelę rasite VLK interneto svetainėje www.vlk.lt.