Ligos

Kaip atskirti alergiją nuo peršalimo?

Pavsarinė alergija ar peršalimasPavasarį vis dažniau puola alergijos, kurias nesunku supainioti su peršalimais. Šios ligos gydomos skirtingai, todėl būtina jas atpažinti, kad dar labiau nepakenktume sveikatai.

Dažnai slogos, čiaudulio ir kosulio, akių perštėjimo kamuojas žmogus mano, jog peršalo. Tačiau šie požymiai gali būti ir pavasarį paūmėjančios alergijos.

„Svarbu nesupainioti šių ligų, o, kaip rodo praktika, taip kartais pasitaiko. Taip pat gerai būtų pasikonsultuoti su specialistu, nes alergija ilgainiui gali virsti lėtine liga“, – perspėja „Gintarinės vaistinės“ specialistė Jolita Skinderskienė.

Šeimos gydytoja Gintarė Grigaliūnė pataria įdėmiai stebėti savo sveikatos būklę.

„Sezoninės alerginės slogos simptomai – vandeningos išskyros iš nosies, dažnas čiaudulys, paraudusios ir ašarojančios akys. Nuo peršalimo alergija pirmiausia skiriasi tuo, kad nebūna karščiavimo, nelaužo kaulų ir nesutirštėja gleivės, žmogus nekosėja. Peršalus po paros ar dviejų išskyros iš nosies sutirštėja, jei nesigydoma – stiprėja kosulys, gali laikytis temperatūra. Jei nesate tikri dėl ligos, kreipkitės į specialistą ir stebėkite savijautą. Atsiminkite, kad alerginė reakcija visuomet išlieka tokia, kaip pirmąją dieną, o viruso sukelti negalavimai keičiasi. Be to, peršalimas trunka apie savaitę, o alergijos požymiai gali neduoti ramybės ilgus mėnesius“, – aiškina G. Grigaliūnė.

Šeimos gydytoja sako , jog nesuprasdami, nuo ko gydosi, žmonės neretai piktnaudžiauja vaistais, ypač nosies purškalais.

„Purškiami vaistai atkemša nosį, sumažina paburkimą ir leidžia lengviau kvėpuoti. Jie gali trumpam palengvinti tiek alergijos, tiek peršalimo simptomus. Bet jei žmogus nežino, kokia liga serga, gali atsirasti papildomų problemų. Purškiant vaistus į nosį ilgiau nei septynias dienas prasideda pačių vaistų sukelta sloga išsausėja ir pasidengia šašais gleivinė, t.y. šalutinis poveikis. Šių preparatų negalima vartoti ilgiau kaip savaitę. Jei nuo alergijos pradedama gydytis kaip nuo peršalimo, savijauta ne tik negerėja, bet ir gerokai pablogėja“, – sako G. Grigaliūnė.

Vieni populiariausių pasaulyje vaistų alergijoms gydyti – antihistamininiai. JAV maisto ir vaistų administracijos (FDA) duomenimis, kai kurie šios rūšies vaistai sukelia raminantį poveikį. Kartu su jais vartojant antidepresantus, tampa pavojinga vairuoti transporto priemonę ar dirbti su įrengimais. Su kraujospūdį mažinančiais preparatais vartojami antihistaminai vaistai kraujo spaudimą gali kaip tik pakelti, pagreitinti širdies ritmą. Nepageidaujamos reakcijos būna ir su kai kuriais antibiotikais bei antigrybeliniais vaistais.

Ketinantiems vienu metu vartoti kelis skirtingus vaistus patariama konsultuotis su gydytoju ar vaistininku, nelaukdami, kol pasijus prasčiau dėl netikėtų negalavimų. Vaistų suderinamumą galima pasitikrinti vaistinėje veikiančioje specialioje vaistų suderinamumo sistemoje.

Į pavasarinius sveikatos sutrikimus žiūrėkime rimtai, kad nesupainiotume negalavimo priežasčių, ir nesukeltume papildomų sveikatos problemų netinkamai gydydamiesi.